Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Göktepe: “Yılda 70-80 Esnafımız Kepenk Kapatıyor”

ENES CAN ÖZMEN

Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Şinasi Göktepe, alelade esnafın hareketlilik ve BAĞ- KIRAT primlerini ödeyemediğini belirterek, “Ego 2010 yılından beri Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığı yapıyorum, 2010 yılında buraya seçildiğimde bin 100’e yakın üyemiz vardı fakat şu anda 700 kadar düştü. Bu uzuv sayısı git gide düşüyor, yılda 70-80 kişi kepenk kapatıyor” dedi.

Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Şinasi Göktepe, hasis esnafın yaşadığı sorunlara ilişkin açıklama yaptı. Göktepe, şunları söyledi:

“BİR YILDA 70 ESNAF KEPENK KAPATTI”

“Ben 2010 yılından beri Niğde Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığı yapıyorum. 2010 yılında buraya seçildiğimde bin 100’e mail üyemiz vardı ancak şu anda 700 büyüklüğünde düştü. Bu üye sayısı derece derece düşüyor yılda 70-80 hayat kepenk kapatıyor. Bunun üstelik kapatmasının sebebi biliyorsunuz hayatiyet maliyetlerinin, ILGI-SEVIYE primlerinin artışından esnaflarımız sıkıntılar yaşıyor. Onun amacıyla biz buradan devletimizden esnafımıza müzaheret yapılmasını istiyoruz. Esnafımızın kıytırık yaman ve inhisar bayi sayısının artmasıyla koyulmak üzere de esnafımızın yılda şu anda 70-80 yaşama kepenk kapatıyor, sayımız git gide düşüyor. Esnafımız takı yaşıyor, tığ buradan devletimizden yardım istiyoruz.

“INCE VADELİ BAĞAN FAİZLİ KREDİLER İSTİYORUZ”

Esnafımızın, siktirici esnafımızın ayakta kalabilmesi amacıyla etrafli vadeli düşük faizli krediler sağlamasını istiyoruz. Banal esnaf çokça sıkıntıda. Büyük marketler bizim küçük esnafımızı yok ika çabasındalar ve bulunmayan ettiler. Esnafımıza icar öder kadar zindelik faturaları geliyor bunda haddinden fazla nazik teessürat yaşıyorlar. Onun için devletimizin esnafımıza arkalama yapmasını ve destek sağlamasını istiyoruz. Esnafımızın icar stopajlarını yüzde 20 ödemesi benzer değil, bunun düşülmesi yahut kaldırılmasını istiyoruz. Sabık sene mevrut cümbüş faturası 500 teklik ise 2022 yılında ise 2 bin, 2 bin 500, 3 bin kadar fatura geliyor. Bunun altından bile esnaf kalkamıyor. Filhakika esnaf DEMET-KUR’unu mu ödesin, dükkanın kirasını mı ödesin, hareketlilik faturasını mı ödesin? Yani maaş aynı esnafımızın 15-20 bin liralık gideri oluyor. BANDAJ-SEVIYE’unu ödeyemeyen esnaflarımız haddinden fazla. Şu anda Bakkallar Odası’na mukayyet 700 tane esnafımızın var ama bu 700 kıta esnafımızın içeresinde 500 pasaj esnafımız ILIŞKI-KUR primlerini ödeyememekteler.”

Share: