TESPİH FUARINI 24 SAATTE 35 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

ADANA’birlikte geri açılan Tespih ve Tabii Ahcar Fuarı’nı 24 saatte dar içinden ve az dışından 35 bin yaşama mülakat etti.

Türkiye’birlikte ilk defa Adana’da düzenlenen Tespih ve Katıksız Ahcar Fuarı, geçmiş törenle açıldı. Ev içinden 71 yer, yetersiz dışından ise 30 farklı ülkeden üreticiler, kurdukları 250 stantta ürünlerini sergilemeye başladı. 25 Aralık tarihine büyüklüğünde tespih meraklılarını bekleyecek fuarı, yerli ve yabancı 35 bin güç müzakere etti. Fuarda yapılan kemiksiz artırmalar, heyecanlı anlara hayalet oldu.

Niğde’den gelerek fuarda stant açan yetiştirici Musa Koca, ağırbaşlı içten karşılaştıklarını söyledi. Rastgele ayın 15’inde kentte planlı mezatlara katıldığını dile getiren Herif, fuarın mutluluk genelinde yaygınlaşmasını istedi. Adam, ‘Son yıllarda tespihe acun genelinde ilişki artıyor. Fuarda etkin yerine kategorik artırmalar birlikte yapıyoruz ve çok ateşli geçiyor. Şu zaman dünyanın 40-50 ülkesine eser gönderiyoruz’ dedi.

KATAR’DAN FUARA GELDİ

Katarlı iş insanı Yusuf Elbagı ise gayritabii tespihlere ilişki duyduğu üzere fuara geldiğini kaydetti. Elbagı, ‘Fuarı haddinden fazla beğendim ve organizasyona şaşırdım. Böyle bire bir öz beklemiyordum. Güzelce insanlarla tanışıp, çok evire çevire ürünleri tetkik fırsatı buldum’ diye niteleyerek konuştu.

SAHTE ÜRÜNLERE DİKKAT

Üretici Saygınlık Çevik ise koleksiyonerlerin yer çok samankapan ve Osmanlı dönemine ilişik yabansı bakalit tespihlere bent gösterdiğini dile getirdi. Çoğu sektörde olduğu gibi tespihçilikte dahi yapmacıklı ürünlerle karşılaşılabildiğine dikkat çekici Atik, gerçeğinden fark etmenin çokça zor olmaması cihetiyle devlette kaydı bulunan esnaflardan alışveriş yapılması gerektiğini anlattı. Yabansı tespihler için vukuf veren Çevik, ‘Bakalit malzemeden yapılan antika mahsulat sarılıktan vişne rengine, kırmızıya makul müstehap. Aktif renklerdir. Fiyatları 200 bin dolara kadar çıkıyor. Antikada denk sınırı yoktur çünkü sayıları çokça azdır. Osmanlı döneminde Arap ülkelerinde bile üretilen ürünler var fakat birinci sınıf mahsulat İstanbul’da üretilenlerdir. Üretecek malzemenin dahi devamı haddinden fazla kısıtlı. Kültürümüzde çok kebir yeri var. Padişahların bütünü birer koleksiyonerdi. Hem dini ritüel yerine hem stres atma aracı namına hem da elmas kendisine kullanılmıştır’ dedi.

150 BİN DOLARLIK TESPİH

Saygınlık Çalak, fuarın sunu haddinden fazla rabıta gören tespihin, Horozun Salih Usta’nın ürettiği 100 yıllık gayritabii olduğunu söyledi. Çalak, 99 almanak tespihin 150 bin dolara alıcısını beklediğini kaydetti.

Share: