MUHACIR KAÇAKÇILIĞI OPERASYONUNDA YAKALANAN 4 İRANLI ESPIYONAJ SUÇLAMASIYLA TUTUKLANDI

ESENYURT’ta göçmen kaçakçılığı yaptıkları belirleme edilen şüphelilere yönelik aynı adrese yapılan operasyonda, İran tabiiyetli 4 hayat gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde haddinden fazla sayıda çaşıtlık cihazı ele geçirildi. Şüphelilerden Irade S.’nin ‘Eşim yasak aşkımı deşifre demek için o cihazları koymuş cins’ diye kendisini savundu.

İstanbul Muhacir Kaçakçılığıyla Savaş ve Sınır Kapıları Bölüm Müdürlüğü ekipleri, Büyükçekmece Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca göçmen kaçakçılığı ve belgede sahtecilik suçlarına karıştıkları tayin edilen şüphelilere müteveccih hesaplı anket kapsamında, Esenyurt’ta aynı adrese dominant düzenledi. Baskında evde bulunan İran tabiiyetli u J.B., P.A., Masoumeh M., ve Egemenlik S. isimli 4 şüpheli gözaltına makbuz.

EVLERİNDE ESPIYONAJ MALZEMESİ ELE GEÇİRİLDİ

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda değişik ülkelere ilişik haddinden fazla sayıda pasaport, sürücü belgesi, kimlik, durma izni, afiyet kartı, Schengen vizesi, methal sorti mührü, 10 nüsha gereksiz ıstampa, 1 adet pertavsız, 5 us kartı, 8 cep telefonu ve 20 bin 200 teklik ele geçirildi. Ayrımsız adresler espiyonaj faaliyetlerinde makbul ortam dinleme cihazı, gizlli kamera, haşere arama cihazı ile espiyonaj cihazlarının tespitinde kullanılan alet de ele geçirildi.

‘YASAK AŞK’ İDDİASINI KARISI MUHALIF SORGUDA AKSEPTANS ETMEDİ

Muhacir polisi, evlerinde çaşıtlık malzemesi ele geçirilen şüphelileri çap sorguya aldı. Şüphelilerden Emir S.’nin yemeden içmeden kamu görevlilerine verilen ve üstünde ismi bulunan ‘yeşil pasaportu’ akseptans etmediği, ilk defa sizin elinizde görüyorum dediği öğrenildi. Evde mevcut cihazlar ile ait üstelik ‘Masoumeh M. eşim peki. Onu aldattığımı düşünüyor. Haram aşkımı deklare emretmek üzere o cihazları koymuş türlü. Ego evimi haset angajman kiraya veriyorum. İranlılar kalıyor. Onlar üstelik koymuş benzer’ diyen Buyuru S.’nin iddialarını uymaz sorguda eşi çürüttü. Masoumeh M., ifadesinde Emir S.’nin aksine anca aynı özdek olmadığını, evdeki herkesin kardeşi olduğunu, eşinin kendisini aldatmadığını söyledi.

ULUSLARARASI DULDA BELGESİ CALI ÇIKTI

Masoumeh M.’nin ise kullandığı arsıulusal himaye belgesinin sahte olduğu, şüphelinin Türkiye’ye methal depar bilgilerine ulaşılamadığı, evde yakalanan başka çiftin bile Türkiye’ye balayına geldiklerini, o sırada da İran’dan tanıştıkları Buyuru S.’nin evinde kaldıklarını söyledikleri öğrenildi.

SAVCI ‘ÇAŞITLIK’ SUÇU VAR DEDİ

Şüphelilerin iddiaların tamamını yalanlaması, Kaime S.’nin cep telefonunu kapatarak şifrelerini vermemesi, ele geçirilen espiyonaj malzemelerini ise akseptans etmemeleri ve verdikleri çatışık ifadeler cihetiyle Cumhuriyet Savcılığı, şüphelilerin Türkiye’dahi espiyonaj faaliyeti yürüttüklerine yetinme getirdi. 4 kaka çıkarıldıkları mahkemece ‘muhacir kaçakçılığı”, ‘resmi belgede sahtecilik” ve ‘devletin adsız kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri espiyonaj üzere realizasyon ika” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.Share: