Marmara Depremi’nin 23’üncü yılı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 23’üncü yılı dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Umumi Heyet Başkanı Sevgili Küçükkayalar yoluyla 15 Orak Ayı Demokratlık Meydanı’nda okunan açıklamada, depremi değil ama afeti önlemenin türlü olduğu belirtildi.

Bunun için rüçhan yerine yapıların mesleksel derinliği olan kıyak, efdal ve etik anlayışı erdemli insanlar eliyle mühendislik bilimine uygun yerine tasarlanması ve üretilmesinin sağlanmasının hedeflenmesi, ayrıca standartlara uygun malzemeler kullanılarak etkili bire bir denetleme mekanizmasının uygulanması gerektiği belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Marmara Depremi’nin üzerinden 23 sene geçti ve bizlerin yapacak çok işi var. Depreme dayanabilen yapı üretiminin esas unsuru yapım mühendisleridir. Bu nedenle yapım mühendisleri dolgunca yetik ehliyetli ustalık elemanlar olmalıdır. Öncelikle gerekseme büsbütün yetişek sistemine geçilmelidir. İşe önce yerine 1938 yılında yürürlüğe giren 3458 sayılı mühendislik ve mimarlık adlı yasanın güncellenmesi ve günümüz ihtiyaçlarına makul iz alanımızla ait olarak benzeri iz yasası ve bununla bu arada komple mühendislik yasası çıkarılması ile başlanmalıdır. Kentsel tahavvül parsel bazında değil şehir planlarının tıpkısı parçası yerine ele alınmalıdır. Ilmî vukuf ve site planlaması kapsamında ve ihtiyaç bütün bütün yapılar yapılmalıdır.”??????????????

Share: