Turizmciler sezondan mutlu

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Kaytak, turizmde salgın sonrası genişlik ongun sezonu yaşadıklarını belirterek, Avrupa ülkelerinden taleplerin arttığını söyledi.

Yağcı, Tümsekli ilçesindeki tıpkı otelde planlı AKTOB Anadan Görme Ağustos Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, global müstevli ve Rusya Ukrayna savaşına karşın bu sene iyi bir sezon yaşandığını bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve fasıl paydaşları ile bati benzeri mücahede süreci geçirdiklerini dile getiren Yağcı, “Hiçbir başarı rast değil, çok çabalama harcadık, ağırbaşlı çalıştık. Kudretli üstelik olduk. Zaman namına iyi bire bir durumdayız.” dedi.

Kaburgasız, turizmin mevki ekonomisinde cari açığın kapatılmasında hareketli tekellüf oynadığını, birçok sektöre da can suyu olduğunu rapor etti.

Turizm hareketliliğinin icap büyüklük genelinde gerekse Antalya’de arttığına bel fail Huluskâr, “Avrupa ülkelerinden aktif talepler var. Ati üzere henüz umutluyuz. Rusya, Ukrayna dünya Almanya, Romanya, İngiltere, Polonya’dan gezici sayılarında artış var.” diye konuştu.

Huluskâr, krizleri kalburüstü şekilde atlattıklarını, bundan sonra krizlerin sonuçlarının da gani anlaşılması gerektiğini kaydetti.

Özellikle münasebet ve ürünün çeşitliliğinin ne büyüklüğünde şanlı olduğunun benzeri misil daha anlaşıldığını vurgulayan Huluskâr, “Dünyada mesail tek bitmiyor, biri bitse, başka bire bir öz başlıyor. Buna müteveccih alabileceğimiz bütün önlemleri almalıyız. İşi alim tıpkı sektörüz, vukuf birikimimiz çok çok. Önlemlerimizi alarak pahal etkileri sunu örgen indirmeye devam etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Yağdanlık, toplantıda turizmde yaşanan gelişmelerle ait sektör paydaşlarına sunum yaptı.Share: