Lise öğrencileri atık yağları hıfzıssıhha malzemesine dönüştürüyor

Ardahan’da ortaöğretim öğrencileri, kavrayışsız dönüşüme kazandırdıkları atılmış yağlardan sabun üretiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde, Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca planlı “Başarısız Atık Projesi”hangi bire bir destek birlikte Şehit Türkmen Tekin Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojileri Bölümü öğrencilerinden geldi.

Okulda hayata geçirilen “Atık Yağ Biriktir Kirliliği Bitir Projesi” kapsamında pansiyondaki mutfakta makbul yağları toplayan öğrenciler, bu yağları laboratuvarda kâh işlemlerle vurdumduymaz dönüşüme kazandırdı.

Sodyum hidroksiti benzeri cirim suda çözdükten sonra 40 merhale sıcaklığa gelmesini bekleyen öğrenciler süzdükleri atılmış düşman bu kimyasal maddeye katıp, katılaşıncaya kadar karıştırıyor. Elan sonraları bu karışıma elleri yumuşatması amacıyla gliserin, iyice kokması için ruh ve keyfiyet vermesi amacıyla da pancar ekleyen öğrenciler hazırladıkları bu sabunu farklı kalıplara dökerek bir geceleyin dide sıcaklığında sertleşmesi amacıyla bekletiyor.

Kimya öğretmeni Methiye Menekşe Asuman nezaretinde üretilen sabunlar kullanılmaya başlandı.

“İlerleyen zamanlarda bu farklı tıpkı sektör benzer”

Ekol müdürü Osman Erdem, AA muhabirine, bu çalışmayla öğrencilerde “muvaffakiyetsiz atık” düşüncesinin gelişmesini, geri dönüşüm bilincinin oluşturulmasını amaçladıklarını söyledi.

Okul pansiyonundan toplanan atılmış yağları laboratuvarda sabuna dönüştürdüklerini ifade eden Fazilet, “Bu çalışmamıza hele Valimizin eşi Zehra Mine Öner hanımefendi ve Milli Eğitim Bilimi Müdürümüz Erhan Bulut’un çokça katkıları ve destekleri oldu. Kendilerine teşekkürname ediyoruz. Atık yağ sadece sabun değil haddinden fazla farklı alanlarda de kullanılabilir. Biz öğrencilerimizle bunu sabun yerine kullanmayı tercih ettik. Ürettiğimiz sabunları şimdilik kişi ihtiyacımız amacıyla kullanıyoruz. Antrparantez hediyelik dahi üretiyoruz. Fakat ilerleyen zamanlarda bu farklı benzeri büro cins.” dedi.

Kimya öğretmeni Sena Menekşe Asuman da atılmış yağdan sabunu çokça macerasız bire bir yöntemle ürettiklerini belirterek, “Bunu karı hanımları dahi yapabilir. Öğrencilerimize ve bize destek olanlara teşekkür ediyoruz. Çünkü bu destekle doğamızı korumuş oluyoruz. Çokça iyicene ayrımsız düzentileme ve isteyerek yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden Berfin Adlı ise çevreye ulama sunan tıpkı mücahede yaptıkları amacıyla bahtiyar olduğunu belirtti.

Share: