Türkiye aynı anda iki mevsimi yaşıyor! Doğu’nun efdal kesimlerinde kar yağışı etkili olurken, ülkenin tıpkı kısmı ise denize girmeye bitmeme ediyor

Unesco Acun Mirası Geçici Listesi’nde düz kayran Korykos Antik Kenti’nin en mefret parçası olan Mersin Ağacı’in Erdemli ilçesindeki ‘Kızkalesi’nde sezonun bitmesiyle yoğunluk azalsa birlikte Ekim ayında üstelik bent görüyor. Çekicilik sıcaklığının 26 derecelerde olduğu kentte başta Rusya atılmak üzere benzeri çok ülkeden tatilciler ile hafta sonunu değerlendirmek amacıyla çevre illerden gelenler bahir ile güneşin keyfini çıkardı.

KASIM AYINA KADAR DENİZE GİRİLEBİLİYOR

Bir haddinden fazla ilde gelgel sıcaklığının sıfırın altına indiğini Van, Erzurum, Kargaşa, Hakkari, Iğdır, Bingöl ve Tunceli kadar aynı çokça ilin faziletkâr kesimlerine mevsimin önce kar yağışının yaşandığı belirtilirken, Mersin Ağacı’birlikte Ekim kocaoğlan sonuna hatta Teşrinisani ayının ortalarına büyüklüğünde denize girilebileceği tabir edildi.

DENİZ SICAKLIĞI 26 DERECE

Ekim ayında olduklarını anımsatan Kızkalesi Firez ve Turizm Derneği Komutan Yardımcısı Mehmet Güzel Öztop,” Türkiye’nin bire bir çokça noktasında gelgel sıcaklığının eksilerde ve kar, yağmurun olduğu şehirlerimiz çokça çok, haberlerde izliyoruz. Mersin, alelhusus turizm cenneti Kızkalesi ve altın kum sarısının üzerinde bulunduğumuz bekçi daha ısıdam. Deniz sıcaklığı 26 evre. Yerel ve ecnebi misafirlerimiz denize girmekteler, denizin tadını çıkartıyorlar. Daha daha buralar anca soğumadı, mevrut misafirler denizin tadını doya doya çıkartıyorlar. Genelde ülkemizde dinlence Orak Ayı ve Ağustos kocaoğlan kendisine öngörülüyor. O doğrultuda misafirler, insanlar izin alıp tatil yapıyor. Amma inanın Eylül, Ekimin sonu, hassaten Kasımın 20’sine büyüklüğünde müthiş bir denizi oluyor. Deniz henüz sakin, henüz ısıdam ve elan fena hâlde” dedi.

RUSLAR SEZONU UZATTI

Bu sene sezonun uzadığına ilgi çeken Öztop,” Hele gelen misafirler Rusya ağırlıklı misafirlerimiz ağırlıklı bu sene, sezonun üstelik uzamasına enerjik oldu. Tığ haddinden fazla mutluyuz onları burada ağırlamaktan, konuk etmekten. Değme otelde arz azından misafir var bu dönemde, bu bile istihdam açısından sezonun uzamasına illet oluyor. Tabi bu istihdamı sağladığımız içini işletmeciler kendisine mutluyuz” dedi.

Rusya’nın dışında farklı ülkelerden bile gelenlerin olduğu bölgede tatilini nâkil İspanyol Daniel Rojas ise “2 aktarılma evvel Sazak’e geldim. Tabi hem tarihi dokuya sahip tıpkısı kent benzeri zamanda modern bire bir şehir. Hele insanlar cana ortalık, kendinizi çokça ecnebi hissetmiyorsunuz. Deniz üstelik ülkü tıpkısı sıcaklıkta, yüzdük bu bölgede. Yeni geldiğimiz amacıyla ayrımsız haddinden fazla şeyi görmedik amma kendimizi tek ecnebi hissetmiyoruz” ifadelerini kullandı.

SICAK OLMASI IRI AVANTAJ

Gurbetçi tatilcilerden,” Kırşehirliyim, yurtdışında kalıyorum Almanya’üstelik Frankfurt’tan geliyorum. Birçok kat buraya geldim, Buraya gelmemin özelliklerinden biri birlikte Türkiye’nin elit yerlerinden olması. Hele Kızkalesi’nin çok bozulmamış olması. Bilcümle yerel ve yabancı turistlerin buraya gelmesi. Özelikle kalenin güzelliği ve korunaklı olması çok hoşumuza gidiyor. Saf, pir, emniyetli tıpkısı kayran. Bu dönemde yunak olması balaban bir avantaj. Ego kendim ve eşim hesabına diyebilirim ki buraya gelmekten çokça gönderme alıyoruz ve bahtiyarlık duyuyoruz” diye konuştu.

Share: