Konya’da Türk Yıldızları’na ilişkin tayyare düştü, pilot atlayarak kurtuldu

– Konya’bile Türk Yıldızları’na ilgili uçak düştü, uçman atlayarak kurtuldu

KONYA – Konya’dahi Türk Yıldızları’na ilişik F-5 tipi tayyare kuş çarpması sonucu motorların durması nedeniyle düştü. Uçucu uçaktan atlayarak kurtulurken, afiyet durumunun gür olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Konya 3. Esas Jet Soy Komutanlığı’ndan havalanan Türk Yıldızları’na ilgilendiren F-5 tipi tayyare kuş çarpması sonucu motorların durması nedeniyle saat 12.40 sıralarında suret Karatay ilçesi Konya Adana Karayolu yakınında kâin askeri atış sahası içerisine düştü. Uçak düştüğü ve pahal dumanlar yükseldiği ihbarı üstüne bölgeye askeri ekipler ile polis güçleri ve itfaiye ekipleri atıf edildi. Uçağın pilotu atlayarak kurtulurken, mukteza kontrolleri ve tedavisi üzere Selçuk Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Pilotun keyif durumunun ferah olduğu öğrenildi.

MSB’den açıklama

Uçağın düşmesinin arkası sıra Milli Defans Bakanlığı izah yaptı. Açıklamada, “Türk Yıldızları’na ilgili F-5 Tipi uçağımız kuş çarpması sonucu, motorların durması nedeniyle Konya’bile ilçe kırıma uğramıştır. Pilotumuz uçaktan atlayarak salim vareste, gerekli arama ve tedavisinin yapılması için hastaneye atıf edilmiştir. Pilotumuzun keyif durumu iyidir.”

Ilbay Özkan’dan sakıt uçağın pilotuna görüşme

Konya Valisi Vahdettin Özkan da olayın ardından sakıt uçağın pilotunun kaldırıldığı Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gitti. Pilotu ziyaret eden Vali Özkan, doktorlardan ve askeri yetkililerden durumu ile ilgilendiren hikmet aldı.

Türk Yıldızları 2 martir verdi

Konya 3. Esas Tepkili Uçak Soy Komutanlığı’nda konuşlu Türk Yıldızları’na ilişkin NF-5 tipi 2 gösteri uçağı 2012 ve 2021 yıllarında düştü. Mart 2012 yılında meydana mevrut uçak kazasında Çekicilik Tayyareci Yüzbaşı Beklenti Özer şehit oldu. Türk Yıldızları’na ait diğer tayyare ise April 2021’de düştü. Bu kazada ise Hava Pilot Yüzbaşı Burak Gençcelep şehit oldu.

Share: