KILIÇDAROĞLU ARNAVUTKÖY’DE KONUŞTU

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Arnavutköy Eğitim Bilimi, Ekin ve Sosyal Yaşam Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Kılıçdaroğlu “Ayrışan Türkiye’yi istemiyoruz. Kucaklaşan Türkiye istiyoruz. Geçmişinde hataları varsa, hatalarıyla yüzleşme cesaretini gösteren benzeri Türkiye istiyoruz. Hakeza bir Türkiye altı liderin birlikte eş özlemidir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin Arnavutköy Eğitim Bilimi, Ekin ve Sosyal Hayat Merkezi küşat töreni gerçekleşti. Törene CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanında CHP İstanbul İl Başkanı Sevgili Kaftancıoğlu ve milletvekilleri  katıldı.

“AYRIŞAN TÜRKİYE’Yİ İSTEMİYORUM”

Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada kazançlı namına zorlanan kişilerin yanında olduklarını rapor ederek, “Bizim görevlerimizden birisi da bu ülkede fakirin, fukaranın hakkını korumaktır. Fakirin fukaranın hakkını korursanız sosyal azamet evet. Herkesin karnını doyur, temas evde huzurun olduğu, gelişigüzel evde bereketin olduğu, hiçbir yerde gelecek endişesinin olmadığı benzeri Türkiye inşa etmek. Biz bu düz yazı olayını çabucak CHP adına değil, şeş siyasal parti lideri ayrımsız araya gelerek yapacağız. Sorun aynı parti sorunu değil. Sav tıpkı Türkiye sorunudur. Ayrışan Türkiye’yi istemiyorum. Kucaklaşan Türkiye istiyoruz. Önüne gelenle cidal eden gruplaşan ayrımsız Türkiye değil birlik aksine bu arada olan, kucaklaşan helalleşen, geçmişinde hataları varsa, hatalarıyla yüzleşme cesaretini gösteren ayrımsız Türkiye istiyoruz. Birlikte sürmek istiyoruz batısıyla, doğusuyla, güneyiyle, kuzeyiyle bu arada süregelmek istiyoruz. Hakeza tıpkısı Türkiye altı liderin da eş özlemidir. Biz bunu kamuoyuna yayınladığımız bildirilerde gayet yıldızlı açık söylüyorum. Alt sağlık gruplarından dip dirimsel gruplarına olağanüstü üs transferi oluyor. Yani fakirden alıp zengine veriyorlar. Oysaki dünyada varlıklılar çok kazanç öderler ve alt kesime yani halka yani garibana yani fakire henüz çok esas aktarılır. Sosyal fehamet budur. Toplumsal şevket, fakirin fukaranın birlikte duran cesamet gelmek. Onun sorunlarını çözen kerem gelmek. Eğer kur korumalı mevduat diyerek bire bir görüngü yapmışsınız. 6 ayda yatırım sahiplerine ödediğiniz mal 75 milyar 600 milyon teklik. Bu hazineden sâdır mal. Ayrımsız birlikte Dalan Bankası’ndan sâdır para var. Topladığınızda 170 bilyon teklik yani 170 milyar lirayı 85 milyondan topladığınız paraları bire bir avuç kişiye veriyorsunuz. Bu türe midir? Bu türe mıdır? Bu ahbaplık mudur? Müfit bulunmayan. Tığ bunu kabul etmiyoruz. Cümle bilakis tıpkı husus elan tabir edeyim. Dolar garantisi veriyorsunuz. Antrparantez döviz garantisi veriyorsunuz. Hazine garantisi veriyorsunuz. ve dönüp diyorsunuz kim sana 170 milyar lirayı vereceğim 6 ayda ama 5 kuruş üstelik kazanç almayacağım. Fukara aldatmak alırken alacak ödüyor. Çay içerken alacak ödüyor. Düğürcük alırken kazanç ödüyor. Şüphesiz oluyor bile 170 milyar lirayı 6 ayda kazananlar, 5 kuruş kazanç ödemezler. Bütün elini vicdanına koyup buna bakarak düşünsün” diye niteleyerek konuştu.

“AMMA KAFAMDA BAZI SORULAR VAR”Kılıçdaroğlu toplumsal konut projesine üstelik değinerek, “Proje açıkladılar. Tümce sülale sahibi olsun eyvallah başımın üzerinde yeri var. Seçme fakirin, gelişigüzel fukaranın başını sokabileceği ayrımsız evi olsun itirazım yok. Evinde huzuru olsun, rahat olsun. Buna hiç mi itirazımız namevcut? Ama kafamda kâh sorular var. Onu aramak zorundayım. Ne, fakirin fukaranın hakkını yüklenmek amacıyla irdelemek zorundayım. Parayı topluyorsun gayet adamakıllı. Tümce sıraya girdi, parayı yatırıyor. O da gayet domuzuna. Kurayı 6 ay sonra çekileceksin. Sebep? Yeniden ad çekme çeksen da alacaksın parayı ve kullanacaksın. 0 faizle kullanacaksın. De fakirin fukaranın parasını kullanacaksın. Dahi beş kuruş ürem vermeyeceksin. Sağlık vermeyeceksin. 6 kamer sonraları ad çekme çekeceksin. Kura da çıkmazsam ne olacak benim hakkım? Deminden ben bu soruyu sormazsam fakirin fukaranın hakkını korumamış olurum. Benim görevim nedir? Benim görevim tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumaktır. Fakirin fukaranın hakkını korumaktır. Benim görevim budur. Birileri gibi faizle geçinen birisi değilim. Birileri üzere devleti soyan birisi değilim. Birileri kabil köle hakkını yiyen birisi değil. Bu ülkeye bozulmamış siyaseti ahlaklı siyaseti vatandaşın birlikte duran, fakirin fukaranın hakkını koruyan tıpkı politika dayamak istiyorum. Para topluyorsunuz adamakıllı. Peki erte müteahhit dese ki ben yapmıyorum evet. Demire zam geldi, çimentoya zam geldi. Ego bu işin içinden çıkamıyorum dese ne olacak?” dedi.

Göründü Dökümü————-Ekrem İmamoğlu ve Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’ndan görüntü-Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından kaynak-Arnavutköy Terbiye, Kültür ve Sosyal Hayat Merkezi’nin gezilmesinden kaynak

Share: