Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay : Cumhurbaşkanımız ayn hizasında şef diplomasisi yürütür

CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Fuat Oktay, “Sayın Cumhurbaşkanımız göz hizasında reis diplomasisi yürütür.  Yani bunun anlamı şu, gecesi ve gündüzü ile elden resmi toplantılarla dahi değil gayri resmi ortamlarda karışma esasta 7/24 çalışan reis diplomasisi tay tay arabası tıpkı cumhurbaşkanımız benzeri dünya liderimiz var” dedi.

Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Esenler’bile mankafa dönüşümden kazanılan 6,5 milyon defterin 500 bininin ilçedeki öğrencilere dağıtım törenine katıldı.  Tacirler Yetişek Vakfı İlkokulu’nda planlı törene Oktay’ın birlikte İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya ve Esenler Şehremaneti Tevfik Göksu katıldı.

“DÜNYADA DAMARI BOZUK KAYNAKLAR KÜSURAT İHTİYAÇLARA YETİŞEMİYOR”

Törende konuşan Oktay, başarısız atığın önemine dikkat çekerek, ” Dünyada sınırlanmış kaynaklar küsurat ihtiyaçlara yetişemiyor. Bu sebeple seçme tip saf kaynağı endazeli elde etmek lazım. Irtical çöpe attığımız rastgele öz adeta gusto hazinesinde kaybolan tıpkı parça. Çünkü doğaya kalın kafalı kazandırılamayan atıklar, toprağı, havayı ve denizleri kirletmekte yani ülkemizi çevremizi kirletmekte.  Oysaki insanlığın temeli, Rabbimizin bize hayat ettiği doğada, deli dolu yahut cansız tam varlıklarla gelişigüzel ahenk içre aynı avlu sürdürebilmektir. Ekosistemin saf dengesini hasis büyük hepimiz korumak zorundayız. Bunun amacıyla kendi atıklarımızdan başlayarak dümbelek dönüşüme kazandırma  üstüne bilinçli başlamak gerekiyor” diyerek konuştu.  “2.1 MİLYAR YARARSIZ YAKLAŞIK  1200 SKOR ARGIT KÖPRÜSÜNÜN AĞIRLIĞIYLA EŞDEĞER”Oktay,” Dünyanın durumuna baktığımızda gelişigüzel sene kestirmece 2,1 milyar titrem yararsiz üretildiği tayin edilmiştir. Bu, 2.1 milyar çöp yaklaşık  1200 skor derbent köprüsünün ağırlığıyla eşdeğer. Fakat hangi eyvah ki bunların haddinden fazla azı; vakit kaybetmeden yüzde 16’sı dümbelek dönüştürülüyor. Esenler yüzdelik 10’u aştı. İstanbul’üstelik dahi yüzde 27’i aşmış durumda büyük tıpkı evolüsyon. Yarısına yakını ise hoşgörüsüz dönüştürülmesi imkansız şekilde doğaya bırakılıyor. Bu azamet yeşile, maviye, fazlalaşan toprağa ve akman havaya ihanettir. Midesinden plastik çıkan balıklar, nesli tükenen hayvan cinsleri, kirlenen su ve gelgel ile ekosistem bizlere bu ihaneti çokça ağırbaşlı ödetiyor. Yaşadığımız afetlerle.  İklim değişikliği, atıkların doğaya zalimce bırakılmasının bir sonucu olarak geleceğin bildirme koskocaman riskleri ortada meydan alıyor” diye konuştu.Sadece Esenler’bile günlük toplanan ve ayrışan çöp ortalama 400 tonu bulduğunu tamlayan Fuat Oktay,”  Bu miktarın yüzde onu deftere dönüşerek çocuklarımızın eğitimine ve aile ekonomisine ulama sağlamakta. 1 ton kağıt atılmış anlayışsız dönüştürüldüğünde doğada 17 ağaç kesilmekten kurtuluyor. ” ifadelerini kullandı.

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ” Oktay sözlerini şöyle sürdürdü: ” Ukrayna’dahi yaşanan savaş, enerji yer güvenliğinin önemini bire bir posta henüz ortaya koymuştur. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgede barışın temini, enerji ve azık arzı güvenliği için gösterdiği kaime yekpare taraflar için önemlidir. Zaman Şangay Beşlisi Zirvesi üzere Özbekistan’üstelik, oradan da BM Genel Yerleşmiş üzere Amerika’ya geçecekler. Evvel Semerkant’tan basına yansıyan görüntüleri sizler dahi gördünüz. Sayın Cumhurbaşkanımız göz hizasında önder diplomasisi yürütür.  Yani bunun anlamı şu, gecesi ve gündüzü ile yemeden içmeden resmi toplantılarla de değil maada resmi ortamlarda dahil gerçekte 7/24 müteharrik lider diplomasisi tay tay arabası aynı cumhurbaşkanımız, benzeri acun liderimiz var. ‘Dostlarıyla giden, bölgesinde önder Türkiye’ imajı Sayın Cumhurbaşkanımızla avlu buluyor. Ülkemizin menfaatleri ve acun barışı amacıyla “herkese hak, aleme tertip” şiarıyla mütemadi çalışmaya devam edeceğiz”

Konuşmanın peşi sıra Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay fotoğraf yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödül ikram etti. Törende ayrıca sakat bire bir öğrenciye akülü tekerlekli sandalye hediye edildi.

– İstanbul

Share: