Kıç parmaklarıyla bilgisayar kullanarak ibret çalışan SP hastası Ümithan Yılmaz liseyi bitirdi

Fiziki özürlü Serebral Palsi (SP) hastası 46 yaşındaki Ümithan Yılmayan, fut parmaklarıyla kullandığı bilgisayar sayesinde alarga eğitimle liseyi bitirip diplomasını aldı.

Öğretmen ana babanın üçüncü çocuğu olan ve hedeflerine yankılanmak üzere bariyer tanımayan Ümithan, tıpkısı yandan hususi aynı şirkete türlü konularda gücük videolar hazırlayarak kendi parasını kazanıyor, özge yandan bilgisayar programcısı olabilmek için darülfünun sınavına hazırlanıyor.

Ümithan’ın 74 yaşındaki emekli öğretmen babası Gürcan Yılmayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğullarının 1976’dahi 7 aylıkken dünyaya geldiğini söyledi. Ata Yılmayan, “Doğduktan 5 çağ sonra hepatit komasına girdi. Çeşitli illerde doktora götürdük, altı kamer sonraları Hacettepe Üniversitesi’nde önce tanılama konuldu. O dönemde spastik olduğu ve arasında hasar geliştiği tabir edildi. Hastalığın tedavisinin olmadığı belirtildi.” diye niteleyerek konuştu.

Cet Yılmayan, Ümithan’ın uzun soluklu otama, strateji ve fiziki aktivitenin artırılmasına müteveccih yoğun ve öldürücü ayrımsız süreç geçirdiğini, daha fazla imkandan yararlanabilmek için de Manisa’dan Ankara’ya yerleştiklerini anlattı.

Beyinde oluşan hasar dolayısıyla çocuğun sınırlı kaslarını kullanmakta sıklet çekmesine kere açan Serebral Palsi tanısı konulan Ümithan’ın zeka engeli bulunmadığından, yaşıtlarıyla aynı algıya erbap olduğunu vurgulayan ata Yılmayan, oğullarının hiçbir koşulda eğitim bilimi ve öğretiminden vazgeçmediğini aktardı.

Baba Yılmayan, bu süreci şöyle anlattı:

“Ben bile pedagog olduğum amacıyla ‘Yetişkinler alfabesi’ temin ettim. Ümithan, bu alfabeyi birlikte acilen kavradı. Bunlara çalıştırıyordum ve sonraları sınav ediyordum. Fiziki engelinden etraf yazamıyordu ama okumayı söktü, tahminî 7 yaşında okumayı öğrendi. Parmaklarına soy taktık yazabilmesi üzere ama çok edisyon oluyordu. Bunun üstüne bilgisayar almamızı istedi. Televizyonda bilgisayar kullanımını anlatan programları izliyordu. Elektronik Beyin aldık ve zat çabasıyla değme şeyi öğrendi. ‘Ben de okulu bitirip icazet almak istiyorum’ dedi. Oğlumun eğitimini tamamlaması üzere bilcümle yanı sıra olduk, ona inandık. Evvel kıraat belgesini aldı, peşi sıra ilkokuldan ve ortaokuldan mezun oldu. Demin da liseyi bitirdi.”

“Cenabıhak, bana ve annesine keyif, kuvvet versin da peşinden koşabilelim”

Baba Yılmayan, oğlunun başarılarını görmenin kendisi amacıyla en şişman mutluluk olduğunu, fakat tıpkısı dönüş hayatta yegâne başına kalabileceğini düşünmenin ise yer dip mutsuzluk olduğunu söyledi.

Kişisel hizmet ve ihtiyaçlarını zat yapamayan Ümithan’ın her ant yanında olmaya devam edeceklerini gözleri dolarak aktaran cet Yılmaz, “Tanrı, bana ve annesine afiyet, bilek versin dahi takiben koşabilelim.” dedi.

Hayatın seçme şeye rağmen bitmeme ettiğini ve yaşarken üstelik herhangi bir alanda Ümithan’ın elde ettiği başarıların tadını çıkarmaya çalıştıklarını ve onunla gurur duyduklarını dile getiren Ata Yılmayan, “Oğlumun bu çabayla liseyi bitirmesi, onun uzaya gitmesi gibi. O büyüklüğünde mutluyum.” diye konuştu.

“Oğlum, bir nice yaşama için bir tekellüf misal”

72 yaşındaki zahmetli hoca esas Suzan Yılmaz de öğretmenlik yaparken okuldan döndükten bilahare oğluna işledikleri dersleri anlattığını ve alay malay çalıştıklarını, deneyler yaptıklarını belirtti.

Anne Yılmaz, “Eğitimlerini evde çalışarak tamamladı, on paralık okula gitmedi. elektronik beyin ile tanıştıktan tıpkı müddet sonraları ünlü bilgisayar firmasının kurucusu Steve Jobs vefa ettiğinde kuruma andıran attı ve bilgisayarı lacerem kullandığını anlattı. Onlar da çabukça iletişime girdiler, çokça ilgilendiler.” dedi.

Ümithan’a, bunun eğitim bilimi hayatını diploma ile taçlandırmak üzere büyük motivasyon verdiğini anlatan temel Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

“Bundan Sonra diploması olsun istiyordu. Anca ısrarcıydık ki bu isteğinde psikoloğa götürdük. O bile sen haddinden fazla liyakatli ve zekisin, bu konuda birlikte niye bu kadar ısrarcı oluyorsun?’ dedi ve Ümithan da ona ‘sizin diplomanız olmasaydı ego buraya gelmezdim’ diye niteleyerek yanıt verdi. O kadar kararlıydı. Haddinden Fazla çalıştı, 2019’birlikte ilkokul, 2020’de ortaokul diplomasını aldı. Salgın sürecinde da ortaöğretim için çalıştı, online namına sınavlara girdi ve şimdi Açıköğretim Lisesi’nden mezun oldu. Oğlum, birçok emanet amacıyla bire bir lüks mümasil, gururluyuz. Bu süreçte Serabral Palsili Ayrıntılar Derneği (SERÇEV) de hep yanımızda oldu, bizi çokça aydınlattı.”

Ümithan’ın SERÇEV sayesinde işe girdiğini ve hususi tıpkısı şirkette muhtemelen konularda gelişmemiş videolar hazırlayarak minimum ücretten mahiye aldığını anlatan Yılmaz, “Online çalışıyor, ayrımsız bahis veriyorlar, onunla ilgilendiren videoteyp hazırlıyor. Kendi parasını kazanıyor onu birlikte teknolojik ürünlere harcıyor. Buradan herkese tavsiyem, çocuklarınıza güvenin ve inanın.” diye niteleyerek konuştu.

Ümithan da “Kendimi gökdelenin üzerine huruç üzere hissediyorum. Gelecekte üniversiteyi cezbetmek istiyorum ama edisyon olacak. Elektronik Beyin programcılığı istiyorum. Bütün benim kabil inatçı olsun.” sözleriyle duygularını aktardı.Share: