Çukur taşları da bindirim furyasına katıldı! 80 bin liraya bile var 7 bin liraya de

Son dönemde arka arkaya gelen zamlardan, mezar taşı fiyatları bile nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla göre yüzde 100 artım ile 250 TL’den 500 TL’ye sâdır hece taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde aynı oyuntu mızıka fiyatı 7 bin ile 80 bin TL beyninde mübayenet gösteriyor.

ÖLMEDEN OYUNTU TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde bazı müşterilerden ilginç talepler da geliyor. Mermer ustalarına bakarak, bazen müşteriler oyuntu taşını hayattayken yaptırıp ölüm tarihi kısmını yersiz bıraktırıyor. Ölümünden sonraları sıra eklenip gelecek dönemdeki beklenen maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN OYUNTU FİYATI 7 BİN

Mezar taşlarındaki artış üzerine açıklamalarda mevcut mermer ustası Şükrü Beğenilen, “Çukur yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Güzeşte yıl mezar taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demincek ise 500 TL’ye alıyoruz. Kestirmece yüzdelik 100 bindirim oldu ve taşların maliyeti çok arttı. Çukur takımını geçen sene bin 200 ile bin 500 TL beyninde alıyorduk. Şimdi ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teslim fiyatı yeryüzü düşük 7 bin TL. Bildirme efdal fiyatlı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en üst remiks yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar yoluyla ilginç tekliflerin geldiğini belirten Bedii, “Henüz önceki yakını durgun eşhas, mezarı açabilir misiniz sarmak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Tıpkısı de bazı vatandaşlar ölmeden evvel mezar taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda mevlit tarihi kabilinden yazılması gerekenleri yazıyoruz, emrihak yerinde ise ahiret yolculuğu tarihini yazıyoruz” dedi.

EN FAZLA ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’birlikte muhtelif boyut ve desenlerde mermer, kireç taşı, pamuk taşı oluşumlu kalker, yığışım, breş ve magmatik asıllı kayaçlar bulunuyor. Acun pazarlarında tabiat kazanabilecek nitelikte katıksız taş çeşidine eş olan Türkiye’bile, rezervler Rum ve Trakya süresince serbest ayrımsız bölgeye yaygın durumda. Rezervlerin bölgelere göre dağılımı, Iye Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzdelik 26, İç Küçük Asya yüzde 11, Maşrık Rum, Güneydoğu Küçük Asya, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzdelik 31 düzeyinde. Sektörde yaklaşık bin 500 nüsha katıksız taş ocağı, üretimlik ölçeğinde cümbüş gösteren 2 bin üretim, mutedil ve hoşur ölçekli 9 bin işlik neşelilik gösteriyor. Üretimin en aşkin olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla kendisine öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, tekmil üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Hesaplı mermer yataklarının bulunduğu ayrıksı iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: