Karadeniz’deki hamsi bolluğu sonrası Rize’de 10 TL’ye satılan hamsi, Sivas’ta 70 liradan satılıyor

Karadeniz’de yaşanan hamsi bolluğundan hava Rize’de hamsinin kilogram fiyatı 10 liraya kadar düşerken Sivas’ta hala 70 liraya satılması tepkilere hastalık oldu. Tüketiciler efdal fiyatlarla hamsi tüketmekten yakındı. Satıcılar ise fırtınayı esbabımucibe göstererek kendini savundu. Balık almak amacıyla ağıl giden Vuzuh Kaya, geçen hafta 40 liraya satılan hamsinin bu hafta 70 teklik olduğunu söyledi.

“DENİZDE BALIK BALIK NAMEVCUT, ÇIKSA DA PAHALI OLUYOR”

Balıkçı Iştahlı Güldeş, balığın az çıkmasından dolayı fiyatların erdemli olduğunu belirterek, “3 gündür Karadeniz’de sıkıntı var ve balık çıkmıyor şuanda. Denizde balık yok, çıksa dahi pahalı oluyor. Az olan balık İç Anadolu’ya gelmediği üzere pahalı oluyor. Güzeşte seneye bakarak fiyatlar biraz çok, hamsinin bugünkü fiyatı 70 liralık ama fırtına olmasa hamsi fiyatı 40 liraya büyüklüğünde düşebilir. Karadeniz’de balık çıkmadığı için pahalı, mazi 50 liralık olan hamsi zaman 70 lira. Fiyatlar makul olursa almaç kıvançlı oluyor amma fiyatlar faziletkâr olunca vatandaşlar almıyor” şeklinde konuştu.

“FİYATLAR CEBİMİZİ YAKIYOR”

Balık kabul etmek amacıyla hale gelen Vazıh Kaya, fiyatların çokça yüksek olduğunu ifade ederek, “Hamsi fiyatları çokça fazla, geçen hafta 40 teklik olan hamsi zaman 70 teklik oldu. İnşallah fiyatlar düşer, şuan cebimizi yakıyor. Fırtınadan kıran tıpkı kıymet artışı var. İnşallah fırtına diner ve balık fiyatları düşer. Hamsi bollaşır fiyatlar dahi düşer, bizler fiyatların düşmesini istiyoruz” dedi.

Share: