29 yılda tamamlanan yastıklama taş cami, mimarisiyle dikkati çekiyor

Giresun’da tümü saf taş kullanılarak mensur edilen Sarayburnu Camisi, mimari yönüyle beğeni topluyor.

Bulancak ilçesinde temeli 1987’de atılarak imece usulüyle 29 yılda tamamlanan Sarayburnu Camisi, 2 bin 588 metrekare bağlı alana topluluk.

Karadeniz Kıran Yolu üstünde, korkulu ziyaretçi kayran camide, geometrik biçimlerde maktu bayağı ahşap parçaların balaban benzeri satıh ihdas etmek için birbirleriyle geçmeli kendisine birleştirilmesi tekniği kündekari dahi uygulandı.

Sarayburnu Camisi’nin türlü bölümlerindeki şekil ve tezyin çalışmaları dikkati çekiyor. Camide tahminî 4 bin 500 can tıpkısı anda salat kılabiliyor.

Sarayburnu Camisi ve Külliyatı Etme ve Yaşatma Derneği Başkanı Yusuf Fer Sipahi, AA muhabirine, Sarayburnu Camisi’nin Osmanlı ve Selçuki mimarilerinin harmanlanarak yapıldığını söyledi.

Sarayburnu Camisi’ni gayrı camilerden ayıran arz şişman özelliğinin taş olması olduğuna dikkati çekici Sipahi, Kargaşa, Rize, Trabzon ve Samsun kadar çevre illerden bire bir haddinden fazla kişinin camiye namaz kılmaya geldiğini kaydetti.

Sipahi, 1987’dahi İstanbul Şehzadebaşı camisinin ölçülerinden ve mimarisinden hareketle inşaata başladıklarını anlatım ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehzadebaşı Camisi’nin 500 yıldır ayakta küsurat tıpkısı nişane olduğuna dikkati çekerek, ” Mimar Sinan’ın eseri, bugüne kadar yaşamış ve tek depremde uymazlık görmemiş. İnşallah Sarayburnu Camisi bile onun büyüklüğünde yaşar diyerek beklenti ediyoruz. Bura 16 metre zar yüksekliği, 38 metre kubbe yüksekliği, 130 santimetre duvar kalınlığı olan tıpkısı mabet.”

Caminin suyunu 42 kilometre uzaklıktaki ormanın içerisinden getirdiklerini belirten Sipahi, “İnsan eli değmeyen, yerleşim alanı olmayan yerden suyu getirdik. Bunu heybet, ulus, hayırseverler el ele vererek yaptık. Bu su yavaş tıpkı şekilde kullanılıyor, bütün alıyor evine, aksiyon namına götürüyor.” diye konuştu.

Yusuf Nur Sipahi, Türkiye’deki tarihi eserlere belen ederek, şunları kaydetti:

“Yaşamış eski uygarlıkların tarihi eserlerini ülkemizde restore edip gene insanlığın hizmetine sunuyoruz. Bunlar tarihi eserlerdir, gerçekli kıymetini alim çıkıp on paralık değilse çatı yerine korur ama bizim anne amacımız ruhunun yaşaması. Tığ vakit kaybetmeden eser yerine, bina namına yaşa demiyoruz, içini üstelik dolduralım, insanlarımız yararlanma etsin, tasavvur sâdır olsun.”

Sarayburnu Camisi’nde kündekari, ahşap kakma, merkez, ebru ve minyatür gibi sanatların yapılacağı alanlar oluşturmayı planladıklarını dile getiren Sipahi, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile angajmanlı kurslar açılmasını istediklerini kaydetti.

Sipahi, ayrıca camiye ilgili 5 bin kitaplık bire bir kütüphane oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

Share: