Kadıköy Belediyesine grev kararı asıldı

DİSK’e mecbur Genel-İş Sendikası, Kadıköy Belediyesi ile 2 bin 300 işçiyi kapsayan dolgun iş sözleşmesi görüşmelerinde antant sağlanamaması konusunda, uray binası girişine iş bırakımı kararı astı.

Aralarında Ataşehir, Maltepe ve Kartal Belediyelerinden Genel-İş üyelerinin üstelik bulunduğu işçiler ve sendikanın başka şubelerinin yöneticileri, Kadıköy Belediyesinin Hasanpaşa’daki binasının bahçesinde toplandı. İşçiler, burada sloganlar attı, bateri ve zurna eşliğinde halay çekti.

DİSK Genel-İş Sendikası İstanbul Küçük Asya Yakası 1. Şube Başkanı Maksat Aydoğan, açıklamasında, kısaca 3,5 aydır devam eden toplu ittifak sürecinde Kadıköy Belediyesi ile görüştüklerini dile getirdi.

İdari maddelerin çoğu bitmişken maddesel konularda henüz istedikleri oranda tıpkı bereket katedemediklerini belirten Aydoğan, Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy’ün hayat ve dirimsel koşulları göz önüne alındığında verilen tekliflerin hayatın gerçekliği dışında kaldığını tabir etti.

Aydoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ati konusunda herkesin endişeleri varken bize verilen bu ücretleri akseptans etmemiz ve bu ücretlerle ortalama aynı yaşam sürmemiz bekleniyor. Ailemizin, ülkemizin geleceği çocuklarımızın, bırakın hususi ihtiyaçlarını, asıl ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığımız bu ortamda, bu koşullarda tıpkısı bilinmezliğe imza atmamızı bizden kimesne beklemesin.”

Maksat Aydoğan, buraya iş bırakımı kararını asmaya geldiklerini belirterek “Greve hazırlanırken bir zamanda görüşmelere da yıldızlı olduğumuzun altını önemle çizmek isteriz. Filhakika yüce olan iş bırakımı süreci başlamadan taleplerimizi masada akseptans yol açmak. Ama bu emeğimizi, mesleki yeterliklerimizin hakkını masada bırakacağımız anlamına da gelmiyor. Şimdi buraya grev sürecini başlatacak ilanımızı asıyoruz. Bugünden sonra herhangi bir üye arkadaşım, hisse senedi yerlerimizde değerinde olmak isabet etmek grevi örgütlemeli ve mücadeleden uzak durmamalıdır.” diye konuştu.

Açıklamanın ardından grev kararı şehremaneti binasının kapısına asıldı.Share: