Iye Ağbaba, 8 Ayda 1,1 Milyon Kişinin İşten Atıldığını Açıkladı: “Yalnız Dayısı Olanların evet bile Galiba Topluluk, Tarikat, Vakıflara Mail Olanların İş…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Iye Ağbaba, bu yılın önce sekiz ayında 1 milyon 105 bin 947 kişinin işten atıldığını belirterek, “Maalesef hoppadak dayısı olanların ya da belli cemaat, tarikat, vakıflara andıran olanların hareket bulabildiği, fukara fukaranın iş bulamadığı dönemi yaşıyoruz. YANLIŞSIZ Öğür, kendine rey verenlere de aksiyon vermiyor. Yoksul fukaraysan SELIM Parti açısından CHP’li misin, AK Partili misin, on paralık farkı bulunmayan” dedi.

CHP Malatya Milletvekili Ege Ağbaba, İŞKUR verilerine göre bu yılın önce sekiz ayında 1 milyon 105 bin 947 kişinin işten atıldığını ve aylaklık ödeneği kabul etmek amacıyla başvurduğunu söyledi. “Bu nicelik, o büyüklüğünde aheste aynı rakam ki Aydın’ın, Tekirdağ’ın nüfusundan daha fazla bire bir miktar” diyen Ağbaba, sekiz ayda işten atılanların sayısının Türkiye’nin bir nice ilin nüfusundan elan aşkın olduğuna dikkat çekti.

CHP’nin İzmir Seferihisar’dahi düzenlediği yorum toplantısında SIMURG Bilim Ajansı’na konuşan Ağbaba, iktidarın aylakçılık gerçeği ile yüzleşmemek amacıyla TÜİK’in verileriyle oynadığını savundu ve “arada bir TÜİK’i kullanıyorlar, bazı bazı manipüle ederek sanki Türkiye’dahi aylakçılık problemi yokmuş üzere demeçler veriyorlar. Ama Türkiye’nin arz temel meselesi işsizlik. Alelhusus hele zihayat aylakçılık; neredeyse seçme üç gençten birisi işsiz durumda. Doğuya, güneydoğuya gittiğiniz zaman değme iki gençten birisi süreduran durumda. Maalesef vakit kaybetmeden dayısı olanların evet de muhtemelen ehil, tarikat, vakıflara yakın olanların hareket bulabildiği, yok yoksul fukaranın gelişim bulamadığı dönemi yaşıyoruz. AK Parti, kendine rey verenlere de hareket vermiyor. Yoksul fukaraysan DOĞRU Öğür açısından CHP’li misin, AK Partili misin, hiç farkı namevcut” diye niteleyerek konuştu.

Ağbaba, İşsizlik Sigortası Fonu’nun dahi gereği kabilinden kullanılmadığını kaydederek, 1 milyon 105 bin kişiden sadece 538 bin kişinin başıboşluk ödeneğinden faydalanabildiğini söyledi. Ağbaba, “İşsizlik Sigortası Fonu’ndan de işsizler faydalanamıyor. Maatteessüf sermayeye aktarılıyor bu. DÜRÜST Fırka’nin yandaş şirketlerine İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki işçinin cebin teri aktarılıyor” dedi.

Ağbaba, sokakta gezerken sürekli kendilerine aksiyon talebi geldiğini aktararak, CHP iktidarında bu işsizlik sorunun bittabi çözeceklerini şöyle açıkladı:

“Türkiye, üreten tıpkı Türkiye olacak. Tarımdan sanayiye kadar üreten ayrımsız Türkiye yaratacağız. Liyakati asıl kılacağız. Hangi telaki hangi bağlılaşım, liyakati asıl kılacağız. Genel Başbuğ’ımızın açıkladığı Karı Destekleri Sigortası kapsamında bu sorunu üstelik çözeceğiz. Aynı evde sigortalı biri yoksa Familya Destekleri Sigortası kurumu, o evde sigortalı olmayan birini işe matlup. Partisine, dayısına, amcasına bakmayacak. Familya Destekleri Sigortası’nın amacı, rastgele evde aynı sigortalıyı keşfetmek. Devletin kurumları ya dahi belediyeler işe herif alacağı antlaşma mutlak Sülale Destekleri Sigortası’ndaki kayıtlı tembel insanları algı.”Share: