Tescilli Tekirdağ soğanında 3 bin titrem rekolte bekleniyor

Dokunaklı tada ve ayn yaşartan kokuya sahip tescilli Tekirdağ soğanında bu yıl 3 bin titrem rekolte bekleniyor.

Kentte kestirmece 2 bin dekarda ekimi yapılan Tekirdağ soğanında hasat devam ediyor. Kadınlar aracılığıyla tarlalardan toplanan soğanlar, çuvallanıp satışa amade ağıl getiriliyor.

Tekirdağ soğanının Türk Nişancı ve Marka Kurumundan coğrafi işaret alması zımnında Kayı Mahallesi’nde planlı lansman toplantısında mütekellim Ilbay Ermiş Yıldırım, Tekirdağ’ın yöresel benzeri değeri olan soğanın Osmanlı Devleti arşivlerinde yer aldığını söyledi.

Tekirdağ soğanının coğrafi meni almasının ürüne ayar katacağını belirten Yıldırım, “Tekirdağ soğanı hele serttir. Kışa dayanıklı bire bir soğandır ve o yüzden tadı birlikte biraz acıdır. Mora mümasil pembemsi tıpkı rengi var. Aut kabuğu etraflı amma içi az çok besleyicidir. Lezzeti üstelik çok iyidir.” dedi.

Yıldırım, soğanın daha aşkın yerde ekilmesini beklenti ettiklerini belirterek, “Sulama imkanlarını artırdığımız takdirde ilk teşrin alanları de artacaktır. Bu sığa hem üreticilerimizde hem bile ekincilik teşkilatımızda var. Ürünün mutfaklarda henüz aşkın düzlük alması amacıyla elimizden mevrut gayreti göstereceğiz.” diyerek konuştu.

Tekirdağ Endüstri ve Ticaret Odası Başkanı Cengiz Günay de ürüne coğrafi meni alma başarısının, kurumların eş çalışmasıyla sağlandığını aktardı.

Tekirdağ soğanının 300-400 almanak geçmişi olduğunu vurgulayan Günay, şu ifadeleri kullandı:

“Yaptığımız icraat böylelikle yöresel im olarak coğrafi belen ahiz hakkını kazandık. Kaybolmak amacıyla olan kâh ürünleri yeniden canlandırabilmek, gelecek nesillere aktarabilmek hem dahi ekonomik anlamda kentteki insanlara katkı olması üzere bu çalışmaları yapıyoruz. Bu ürünleri mutluluk ve acun pazarına tescilli ürün namına sunabilmek üzere coğrafi işaret alma çalışmasını yaptık. Ürünün tescilli olması ürüne çekinmezlik duyulması söylemek.”

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ise Trakya’nın değerlerine derece katmaya bitmeme ettiklerini söyledi.

Mecnunca, soğanla Tekirdağ’ın tescilli ürün sayısının 8’e ulaştığını aktararak, şunları kaydetti:

” Türkiye’nin rastgele yerinde soğan var amma Tekirdağ soğanı yüzyıllardır burada üretiliyor. Sonuç zamanlarda sezonluk ve istihsal şartlarından ufuk üretim azalsa birlikte soğan soylu erki değeri olan bir iz. Tescil alarak hem bunu gelecek nesillere aktarmak hem dahi üreticinin ürünü katma kızıl satmasını tedarik etmek istedik. Tekirdağ’da 2 bin dönüm alanda soğan ekimi yapılıyor. Yılda 3 bin ton civarında im elde ediliyor. Soğanın tescil almasıyla üretim alanının ve eser veriminin artmasını bekliyoruz. Tekirdağ köftesine lezzetini veren ana unsurlardan birisi bu soğandır. Tekirdağ köftesinde Tekirdağ soğanı olmadan o tadı veremiyor. Tekirdağ köftesi belen tescili almıştı, soğanın birlikte belen tescili almasıyla bir hep oldu.”

Konuşmaların peşi sıra Ilbay Sebep, soğan hasadı işleyen kadınlara müzaheret etti.Share: