İstanbul’da casusluk, sahtecilik ve göçmen kaçakçılığı operasyonunda 4 çirkin tutuklandı

İstanbul’da düzenlenen espiyonaj, resmi belgede düzmecilik ve göçmen kaçakçılığı operasyonunda ecnebi tabiiyetli 4 kaknem tutuklandı, çokça sayıda sahte pasaport ile çaşıtlık faaliyetlerinde geçer cihazlar ele geçirildi.

İstanbul Inanma Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Savaşım ve Hudut Kapıları Bölüm Müdürlüğü ekipleri, Esenyurt’ta muhacir kaçakçılığı ve resmi belgede düzmecilik yapıldığı bilgisi üzerine mücahede başlattı.

Belirlenen adrese düzenlenen operasyonda İran tabiiyetli J.B, P.A, M.M. ve F.S. yakalandı.

Ekiplerin evde yaptığı aramada 58’i çalıntı 67 Türkiye pasaportu, yabancı ülkelere ilgilendiren 51’i çalıntı 110 pasaport, 6 ehliyet, 20 kimlik kartı, 6 Türkiye’de ikamet izni, 20 ülkeye ilgili kimlik kartları, 6 basıma hazır boş kimlik, 13 ülkeye ilgilendiren ehliyetler, 9 ülkeye ilgilendiren ikamet cevaz belgeleri, pasaport yaprakları ve farklı ülkelere ilgilendiren antre çıkış belgesi mühürleri ele geçirildi.

Operasyonda antrparantez berbat F.S. namına aranje sahte Türkiye Cumhuriyeti yeşil pasaportu bulundu.

Kullanılmış çaşıtlık cihazları yakalandı

Operasyon kapsamında yapılan mufassal incelemede daha önceki kullanıldığı belirlenen ortam dinleme cihazı, gizli müşteri, böcü kontrol ve casusluk cihazlarının tespitinde geçer alet ele geçirildi.

İkametin sahibi F.S, ifadesinde evini günlük kiraya verdiğini ve bulunan sahte evrakla ilgisi bulunmadığını argüman etti. Ele geçirilen casusluk cihazlarıyla ilgilendiren ise evli olduğunu fakat apayrı aynı birliktelik elan yaşadığını, bunu ortaya fark etmek amacıyla cihazları eşinin koymuş olabileceğini öne sürdü.

F.S, üstünde fotoğrafı ve adının yazdığı düzme yeşil pasaportu ilk defa gördüğünü savundu.

Yasa dışı şekilde ülkeye girdiği tespit edilen M.M. ise Türkiye’ye yasalı yollarla antre yaptığını ve eşi F.S’nin casusluk cihazlarıyla ilişkin ifadesinin gerçeği yansıtmadığını sav etti.

Türkiye’ye iki dolaşma arayla girdikleri tayin edilen J.P. ve eşi P.A ise balayı amacıyla ülkeye geldiklerini, kâin pasaportlar ve cihazlarla ilgilerinin bulunmadığını gelecek sürdü.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye atıf edilen zanlılar, “muhacir kaçakçılığı, “resmi belgede düzmecilik” ve “devletin meçhul kalması müstelzim bilgilerini panel ve askeri espiyonaj için temin ika” suçlarından tutuklandı.

Share: