CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin ekip toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Amaç Türkiye’yi büyütmek, bu ülkeye huzuru deklare etmek. O yüzden zaman zaman sorarlar, ‘Efendim ne oluyor, altında apayrı parti var mı, üstünde eksantrik öğür var mı, yok adsız sansız fırka var mı?’ Bunların cümlesi celi ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir, hepsi safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin ekip toplantısında mütekellim Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk kez sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi kategorik getireceğini rapor etti.

Gençlerin tamlık hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bilcümle beraber motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimesne kimsenin inancıyla kimliğiyle dirim tarzıyla savaş etmeyecek. İnsanı adam yerine göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle çoluk çocuk, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, bir tane isteğim zinhar ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların takviye etmek zorunda olduklarını anlatım eden Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak darülfünun yurtlarına ait sorunların olduğunu, iktidar olduklarında ensiz sorununu benzeri yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ilişik afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın şişman ayrımsız istihsal üssü olduğunu söyledi. Evvelden 5 menent tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Buradan bariz ve net söylüyorum, Tanrı baht fehamet kuvvet olduğumuzda, tıpkısı hafta zarfında o Tank Palet Fabrikası’nı alacağım eke ordumuza aynen iadeli edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, iktidar olduklarında aynı hafta içerisinde askeri hastaneleri bile izansız alarak Türk ordusuna iade edeceklerini belirtti.

“Herkesin dirlik içerisinde yaşadığı bir Türkiye nesir edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşparmak Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, “Biz bunlar gibi değiliz. Namevcut efendim, ‘Ben geliyorum, namevcut hızla geleceğim, namevcut benzeri sabah gelirim…’ Rahmetlik Ecevit ne dedi? Er gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar obstrüksiyon edildiğinde 50 defa söyledim, obstrüksiyon ediliyor, Lozan Antlaşması’na mugayir yapılıyor bütün bunların tamamı. Tık çıkmadı. Demin gündem ekonomi, ulus döküntü vaziyette ya. Oturuyor, ‘Vay ben gelirim, bak bir tün gelirim, yok ferda sabahleyin gelirim.’ Sana çağrılık mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diyerek? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz yok. Celal böyle yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Mehabet liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin tıpkı zaman ülkenin sorunlarına cemaat geçmek manasına geldiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

” Gün Doğusu Akdeniz’üstelik gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Rum kesimi var, İsrail, Filistin var, hep var. Türkiye ile Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti namevcut, illet yok? Maşrık Akdeniz’in benzeri tarafında Darı var, diğer tarafında biz varız, iki iri ululuk. Sebep cidal ettik tığ Akdarı’la? Hangi gerekçeyle kavga ettik. Bana bire bir Cenabıhak’ın kulu çıkıp lojik bir cevap verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Heybet yönetemedikleri amacıyla memleket bu ayla geldi ama Allah nasip ederse devleti yeniden mensur edeceğiz. Türe, dostluk, beraberlik üzerine inşa edeceğiz. Herkesin huzur içerisinde yaşadığı Türkiye’yi nesir edeceğiz.

Bunlar diyor ya ‘Biz milliyetçiyiz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez, ayrımsız hükümet özlük toprağından kaçtı, özlük bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Şimdi bana dönüp diyorlar ki, ‘Biz milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Tığ olsak hangi olurdu onu üstelik söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, icabında hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Tanrı felek ederse nüfuz olduğumuzda ilk bire bir hafta içre hangi pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada baştan dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin çarkıt yerinde yeniden dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların topu topu ayan ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın önemli konumda bulunduğunu ve lojistik üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Büyük uran kuruluşları, denizle bağlantısı var, karaca yolu çokça hayat dolu, demir hat ağı henüz üstelik hareketli ayla getirilebilir. Bura istihsal üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar ama tığ Türkiye aşığıyız. Biz tek alt bölüm yapmayız. İster Hakkari’dahi icap Diyarbakır, lüzum Bingöl, ister Edirne’da, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’bile nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu olmayan herkesin başımızın üstünde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, demokratlık, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması üzerine anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Gelişigüzel birimiz tek yegâne Türkiye Cumhuriyet Altını Devleti’nin bozulan çarklarını baştan onaracağız ve o çarklar saat üzere çalışacak ama zamanı akilane gösteren tıpkı saat kabilinden. Bundan emin olmanızı isterim. Hiçbirimizin özel aynı beklentisi, amacı namevcut. Gaye Türkiye’yi mübalağa etmek, bu ülkeye huzuru beyan etmek. O yüzden bazı bazı sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında başka tümen var mı, üstünde bambaşka parti var mı, bulunmayan adsız sansız fırka var mı?’ Bunların tümü ayan ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir, cümlesi safsata. Temas birimiz oradayız, beraber birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi zahir yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 lider altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı uran üssü haline getireceklerine meni eden Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve rey vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: