İş adamlarından ‘Sanayi İstanbul’dan taşınsın’ çağrısı

Manisa TSO Başkanı Mehmet Yılmayan balaban bire bir depremin beklendiği İstanbul’a bundan sonra yıpranmamış OSB’ler yapmak namına endüstri tesislerinin deprem riski olmayan Konya-Aksaray bölgesine kaydırılması gerektiğini söyledi.

Manisa Tecim ve Uran Odası, Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB) Tutum Gazetesi iş birliğinde düzenlediği “Iye İhracat Buluşmaları-Manisa” buluşmasına ocak sahipliği yaptı.

Manisa Ticaret ve Uran Odası Konuşma Salonunda yedincisi düzenlenen programa Manisa Tecim ve Endüstri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa Büyükşehir Şehremaneti Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Veli İhracatçı Birlikleri Eş Güdümcü Başkanı Jak Eskinazi, Türk Eximbank A.Ş. Veli Havza Müdürü Gülom Timurhan, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Mecbur Özkasap katıldı.

“Hareket yalnız olduğunda gündemimize geliyor”

Manisa Ticaret ve Uran Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, “Hareket detaylı zamandan beri unuttuğumuz keskin amma elem tıpkı mahiyet. Ben birlikte tıpkı depremzedeyim. 1999 Bataklık depreminde o acıyı yaşadım. Maatteessüf şurası nakletmek gerekir kim ülkemizde sadece bu kabil davranışlar yaşandığında gündeme geliyor. Türkiye bire bir deprem ülkesi. Türkiye’nin 25 vilayeti depremden bir numara derecede etkilenecek aynı düzlük üstüne kurulmuş ve devlet nüfusunun yüzde 42’si de deprem kuşağında yaşıyor” dedi.

“İstanbul sanayisinin taşınması gerekiyor”

Yılmaz akıbet zamanlarda sık sık dile getirilmeye başlanan, muhtemel İstanbul depremi karşı birlikte, “İstanbul depremi diyoruz. Seçkin şeyi İstanbul’a yıkmanın, İstanbul’a yığmanın ne anlamı var. İstanbul Türkiye sanayisinin yüzdelik 52, yüzdelik 55’ini ortaya koyuyor. Bakıyoruz Ankara’daki birçok birimi İstanbul’a taşıyoruz. İstanbul’un çevresine eskimemiş yıpranmamış OSB’ler açıyoruz. Yeni kullanılmamış sanayi siteleri açılıyor. Bu sanayi sitelerini İstanbul’un nüfusuyla oranlı kendisine dile getirdiğimiz ahit bu Manisa’nın 2-3 ilçesine muadil bir alan yapıyor. Hem zelzele bekliyorsunuz hem hareket beklentisi ortamında yıpranmamış yerleşimler yapıyorsunuz. Bu tıpkı tenakuz. Kritik Etmek gösterişsiz olur bunun ayrımsız çözümü var mı? Var. Bunun çözümü şu; sizin hiç depremden etkilenmeyecek alanlarınız var. Konya-Aksaray arasındaki alanlar. 100 binlerce dönüm düz var. Bunlar tarım dışı yani ters alanlar. İstanbul sanayisinin yeryüzü birkaç yüzde 35’ini oraya döşemek zorundasınız” diye konuştu.

Son zamanlarda toplumun çalışmadan görgüsüz yoldan mal kazanmaya yöneldiğini ve bunun iri aynı baskı olduğuna vurgu fail Yılmayan açıklamasını şöyle tamamladı: Biz birlikte toptancılık var. Toplumda şöyle benzeri us var. Atatürk’ün çokça güzelce benzeri sözü var. ‘Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat sürmek isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonraları hürriyetlerini daha sonradan dahi bağımsızlık ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.’ Bu büyüklüğünde nesep. Bilimden, doğru yoldan, cumhuriyetin bünye değerlerinden ayrılmamak ümidiyle hepinize teşekkürname ediyorum.”

İhracatçılara 19,6 bilyon dolar cesaret desteği

Bankalarının ihracatçılara sağladığı desteklerden bahseden Türk Eximbank A.Ş. Ege Kesim Müdürü Gülom Timurhan ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “2022 sene sonu itibariyle ihracatçılarımıza 19,6 bilyon dolar itimat desteği sağladık. Kısa vadeli ihracata hazırlık kredilerinin yanında orta ve etraflı vadeli ihracata müteveccih pres finansmanı ve yatırım kredileri ile ihracatçılarımızın finansman ihtiyaçlarına hal üretiyoruz. İhracatta KOBİ’lerin payının artırılmasını önemsiyoruz. Bu doğrultuda bankamızın hizmetlerinden yararlanan dış satımcı firmalar zarfında KOBİ’lerin payı 2022 yılında yüzdelik 81’e yükselmiştir. İhracatın tabana yayılması stratejimiz doğrultusunda ihracatçılarımızın finansmana erişimde karşılaştığı garanti tekvin sorununa hal tasarlamak için bankamız ile Türkiye İhracatçılar Meclisinin ortaklığıyla kurula İhracatı Ihya A.Ş.’nin 1 Mart 2022 itibariyle faaliyete geçmesiyle ihracatın finansmanında eskimemiş tıpkısı ahit başlamıştır. İGE’nin faaliyete geçmesiyle İGE Kefaletiyle 3 bin 100’den fazla ihracatçımıza güven kullandırılmış toplamda 17 milyar TL’lik güven hacmine ulaşılmıştır. Gayemiz Türk Eximbank’ın imkanlarını çokça henüz çok ihracatçımız ulaştırarak onlara arsıulusal rekabette destek olup daha aşkın ihracat yapabilmelerini sağlamaktır.”

“Zelzele bir tane gündemimiz oldu”

Konuşmasına yaşanan zelzele felaketiyle başlayan Iye İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Ezkinazi, “İlk andan itibaren bugüne büyüklüğünde depremi konuşmadığımız, sarsıntı için çalışmadığımız 1 dakika de namevcut. Ege İhracatçı Birlikleri yerine, evvel etapta Ticaret Bakanlığımızdan 6 milyon liralık tıpkısı kaynağımızı ayni yardım yerine dercetmek üzere müsaade aldık. Bu izinle barınma ve hıfzıssıhha ihtiyacına çevrik ihtiyacı durdurmak amacıyla çalışmalara başladık. 100 skor donanımlı konteyneri yer sarsıntısı bölgesine gönderme ettik. Hareket bölgesine ulaştırdığımız oba sayısı 55 oldu. Zelzele bölgesinde salgın hastalıkların oluşmasını geciktirmek adına genişlik şişman ihtiyaçların başında mevrut ihdas WC’ler geliyor. 7 skor rekiz WC’yi sarsıntı bölgesine gönderdik. 3 bin 600 yatağı depremzedelerimizin hizmetine sunduk. Iye Beyaz Zehir İhracatçıları Birliğimiz ve Veli Su Ürünleri ve Hayvani Mamuller İhracatçıları Birliğimiz üyelerinin kırıcı olduğu Muğla’dan 4 askeri kargo uçağı müzaheret malzemeleri yer sarsıntısı bölgelerine ulaştırdık. Iye Beyaz Zehir İhracatçıları Birliğimizin da içre olduğu Madencilik Platformumuz 10 bin civarında madencimizin arama kurtarma çalışmalarında vadi almasını kombinasyon etti. Madencilerimiz çökme altından çok sayıda insanımızın aktif çıkarılmasını sağladılar. Kahraman madencilerimize sizlerin nezdinde ayrımsız sefer elan şükranlarımızı sunuyorum. Türkiye’de geri hizmet altyapısı yeryüzü cıvıl cıvıl sektörlerden biri konumunda olan zihayat kâr göveri sektörümüz, antipatik zincire tınlamalı araçlarıyla; Türkiye’nin dört bir tarafındaki yardım malzemelerini sarsıntı bölgelerine nakletti ve etmeye bitmeme ediyor” dedi.

“Depremden etkilenen 11 kentin dış satım açıklarını durdurmak zorundayız”

Deprem bölgesindeki 11 kentin dış satım açıklarının değişik iller marifetiyle kapatılması gerektiğinin altını çizen Eskinazi konuşmasını şöyle tamamladı: “Depremin yaralarını vira etmek üzere 24 saat çalışırken, bir yandan de ihracat yapmaya sürmek zorundayız. Çünkü, depremin vurduğu 11 ilimizin ortaya çıkma istihsal ve ihracat açıklarını da gayrı iller kapatmak zorundayız. Iye İhracatçı Birlikleri olarak şubat ayında ihracatımızı yüzde 5 artırmayı başardık. 1 bilyon 511 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Ege Bölgesi’nin ihracatında ekincilik ürünlerinin payının büyüklüğü bu çağ bizim avantajımız olacak kadar görünüyor. Manisa; Endüstri ve tarımsal üretimin yaşayan olduğu, az buçuk geçmiş dahi dillendirdiğim kadar 2022 yılında 5 bilyon 203 milyon dolarlık ihracatla, Türkiye’nin yer haddinden fazla ihracat işleyen iller sıralamasında 7. sıranın sahibi konumunda. Manisa; 2023 yılının önceki iki ayında 749 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdi. 2023 yılında Manisa’nın ihracatta 6 bilyon doları geçmesini bekliyoruz. Ege Bölgesi, 2022 yılında iller bazında 31,4 bilyon dolar, gümrük müdürlüklerine göre 38,5 milyar dolar dış satım yapmış aynı kesim. Balıkesir’i Ege Bölgesi illeri arasında değerlendirdiğimiz takdirde 9 ilimizin 8 tanesi 2022 yılında ihracatlarını artırmayı başardılar. 2022 yılında Ege Bölgesi’nde ihracatı gerileyen yegâne ilimiz Manisa. Bu konuyu az buçuk araştırdığımızda; Manisa’nın ihracatının ithalata bağımlılığının yüksek olması Manisa’nın ihracatının eksiye düşmesinde canlı bahis olduğunu söyleyebiliriz. Manisa, 2022 yılında TÜİK verilerine bakarak 3 milyar 167 milyon dolar ithalat yaptı. Geçtiğimiz günlerde TÜİK Dış Tecim Endekslerini açıkladı. Buna göre Türkiye’nin ihracatındaki hacim ve döviz derece artışı, ithalatındaki miktar ve döviz değeri artışının çok gerisinde kalmış durumda. Düşük seviye-bağan nema politikamız ihracattan ziyade, ithalatı destekliyor. Aut ticaret açığı bu nedenle 2022 yılında 110 milyar dolara imdi, 2023 yılında 160 milyar dolara koşuyor. Bu resim de Manisa’nın 2022 yılı ihracatının sebep 2021 yılının geride kaldığını ortaya koyuyor.”

İhracatın yıldızları ödüllendirildi

Eskinazi’nin konuşması sonrası ‘Manisa İhracatının Yıldızları’ Bergüzar Töreni yapıldı. Ege İhracatçılar Birliğine organ olup Manisa’da sunu çok ihracat özne Mitsubishi Electric, Schneider Electric, Imperial Tobacco, Bağımsız Tarım ve Keskinoğlu firmalarına ödülleri tören düzeni üyeleri vasıtasıyla takdim edildi.

Bergüzar töreninin arkası sıra Ekonomi Gazetesi Alfabe İşleri Müdürü Handan Sema Ceylan moderatörlüğünde, Iktisat Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Kağan Güldağ, Tutum Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar ve Iktisat Gazetesi Kitap Kurulu Başkanı Dr. Haysiyet Oğuz’un hatip olduğu panel gerçekleştirildi. – MANİSA

Share: