Depremzedeler olağanüstü anlarını anlattı: “Ortalık bildiğiniz kıran gibiydi”

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından depremzedelerin Burdur’de bulunan KYK yurtlarına takrir çalışmaları başladı. Sinan Sazcıoğlu isimli depremzede yaşadığı yılgı anlarını anlatarak, “Çocuğu kucakladım çıktım, gürpedek hava olgunlaşmamış oldu. Hava vahşet halde. Göçük altından birilerini çıkarıyoruz. Çevre bildiğiniz facia gibiydi” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde ardından evlerini kaybeden depremzedeler, ülkenin dört bir yanındaki yurtlara gönderiliyor. Burdur’birlikte dahi depremzedeler için hazırlanan yurtlara misafirler gelmeye başladı. Burdur’üstelik 6 yurtta bin 61 depremzede misafir edilecek.

“Bugün itibarı ile bin 500 emanet daha geleceği söyleniyor”

Depremzedelerin KYK yurtlarında mihman edilmesi ile ilişik mütekellim Burdur Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü Vekili Mustafa Özçelik, “Cahillik ve Spor Bakanlığının vermiş olduğu istek istikametinde depremde evleri yıkılan depremzede kardeşlerimizi Burdur’de, ilimizde elimizden geldiğince ağırlamaya çalışıyoruz. Onların bütün ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Şu an Antalya Kıran Eş Güdüm Merkezi’nden daim yönlendiriyorlar. Peyderpey otobüslerle geliyorlar. Geldikçe birlikte tığ yurtlarımıza yerleştiriyoruz. 4 yurdumuz bu gelişim için hazırlandı. Kenar’ta 1 yurdumuz ve Gölhisar’dahi 1 yurdumuz birlikte depremzede kardeşlerimizi mihman ediyoruz. Şu asıl büyüklüğünde Nahiye ilçesinde 578 misafirimizi akseptans ettik. Burdur merkezde 450, Gölhisar’da dahi 33 misafirimizi barındırdık. Bugün itibarı ile bin 500 kişi elan geleceği söyleniyor. Onları dahi yurdumuza ahzetmek üzere bekliyoruz” dedi.

“İyi kim bu devletimiz var, aşağı bu büyüklüğünde bandaj beklemiyordum”

Zelzele bölgesinden Burdur merkezde kâin yurda Kahramanmaraş’tan mevrut depremzede Sinan Sazcıoğlu, “O anları Allah kimseye yaşatmasın. Şu anda hala depremin etkisindeyiz. Hakeza bire bir sallantıyı ben hayatım süresince görmedim. Birden sallandı, bittabi oldu bilmiyorum. Tün kalktık, o dakika çatı üzerimize çökmek üzere eksiksiz. Çocuğu aldım kucakladım çıktım, patadak periferi masmavi oldu. Cebin binamız, canip binamız yıkılmış. Ekolojik Ortam tenhalık halde, kimi ‘La ilahe illallah’ diye niteleyerek bağırıyor. Oraya koşuyoruz, buraya koşuyoruz, enkaz altından birilerini çıkarıyoruz. Hava bildiğiniz facia gibiydi. Sistem tıpkısı yere kaçıyordu. Allah herkese arkalama etsin. İyi ki bu devletimiz var, basit bu kadar bağ beklemiyordum bulutsuz bahsetmek gerekirse, Allah hepinizden razı olsun” açıklamasında bulundu.

“Iyi olsun bize kucaklarını açtılar”

Bire Bir sair depremzede Hatice Mecnunca ise, “Kahramanmaraş Afşin’den geliyorum. Çokça kötüydü. İçeride hoşur çocuk vardı, annesi birlikte yanımda yoktu. Korktum, bir çocuğu alıyorum, benzeri yere basıyorum ama nereye bastığımı birlikte bilmiyorum. Birey havliyle dışarıya çıktık. Sabahki depremi çokça fazla fark edemedik ama öğlenki depremde şiddetli derecede sarsıntı yaşadık. Bibi silemiyoruz aklımızdan. Haddinden Fazla şükür evimizde anca tıpkısı batma olmadı, birey kaybımız olmadı amma yakınlarımızdakiler bizi dikçe üzdü. Çocuğum eve giremiyor. Bire Bir gereç almaya giriyoruz ‘Anne acele çık’ diyor. Salim olsunlar buraya geldik bizi haddinden fazla gani benzeri şekilde karşıladılar. Rabbim devletimize, milletimize bozulma vermesin. Tığ şu anda 21 gönül geldik. Çocuklarım, damadım, onların kardeşleri ile geldik. Sağlıklı olsun bize kucaklarını açtılar. Vakit Kaybetmeden burada değil oralarda birlikte çok fazla arkalama tırı geliyordu. Tığ Afşin’den Kahramanmaraş’a 50 kilometrelik yolu 3.5 saatte gelebildik. Değme yerde yardım tırı vardı. Milletimiz kenetlenmiş aynı halde. Tığ bize yeteriz, Rabbim bire bir elan kimseye göstermesin” açıklamasında bulundu.

“Sarsıntı simultane Polat bap beni dışarıya fırlattı”

Kahramanmaraş Afşin’den mevrut Resmigül Doğan ise deprem takkadak yaşadıklarını, “Beni çelik husus dışarıya attı. Ondan bilahare kendimi toparlayayım demeye kalmadan eşim bağırıyordu ‘gel’ diye niteleyerek. Botlarımı aldım eksantrik bire bir öz alamadım evden. Hakeza kurtardık kendimizi. 2 zaman dışarda kaldık” diye niteleyerek anlattı. – BURDUR

Share: