İş adamlarından ‘Sanayi İstanbul’dan taşınsın’ çağrısı

İş adamlarından ‘Sanayi İstanbul’dan taşınsın’ çağrısı

Egeli ihracatçılar ihracatta deprem ve sonrasını konuştu

Manisa TSO Başkanı Mehmet Yılmayan şişman ayrımsız depremin beklendiği İstanbul’a daha çok yıpranmamış OSB’ler dayamak adına uran tesislerinin sarsıntı riski olmayan Konya-Aksaray bölgesine kaydırılması gerektiğini söyledi

MANİSA – Manisa TSO Başkanı Mehmet Yılmaz iri ayrımsız depremin beklendiği İstanbul’a çıktı bakir OSB’ler inşa etmek hesabına endüstri tesislerinin deprem riski olmayan Konya-Aksaray bölgesine kaydırılması gerektiğini söyledi.

Manisa Ticaret ve Endüstri Odası, Veli İhracatçı Birlikleri’nin Iktisat Gazetesi hisse senedi birliğinde düzenlediği “Ege İhracat Buluşmaları-Manisa” buluşmasına eş sahipliği yaptı.

Manisa Tecim ve Uran Odası Konuşma Salonunda yedincisi planlı programa Manisa Ticaret ve Endüstri Odası Umumi Heyet Başkanı Mehmet Yılmayan, Manisa Büyükşehir Şehremaneti Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türk Eximbank A.Ş. Iye Toprak Müdürü Gülom Timurhan, Manisa Tecim Borsası Başkanı Kapalı Özkasap katıldı.

“Deprem takkadak olduğunda gündemimize geliyor”

Manisa Tecim ve Uran Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, “Yer Sarsıntısı tafsilatlı zamandan beri unuttuğumuz acı amma elem tıpkı ana. Ben da ayrımsız depremzedeyim. 1999 Bataklık depreminde o acıyı yaşadım. Maalesef şurası ifade etmek gerekir ki ülkemizde vakit kaybetmeden bu soy hâller yaşandığında gündeme geliyor. Türkiye ayrımsız yer sarsıntısı ülkesi. Türkiye’nin 25 vilayeti depremden bir numara derecede etkilenecek tıpkı alan üstüne kurulmuş ve talih nüfusunun yüzdelik 42’si birlikte yer sarsıntısı kuşağında yaşıyor.” dedi.

“İstanbul sanayisinin taşınması gerekiyor”

Yılmaz son zamanlarda sıkça dile getirilmeye başlanan, beklenen İstanbul depremi için bile, “İstanbul depremi diyoruz. Değme şeyi İstanbul’a yıkmanın, İstanbul’a yığmanın ne anlamı var. İstanbul Türkiye sanayisinin yüzdelik 52, yüzde 55’ini ortaya koyuyor. Bakıyoruz Ankara’daki birçok birimi İstanbul’a taşıyoruz. İstanbul’un çevresine eskimemiş kullanılmamış OSB’ler açıyoruz. Yıpranmamış yeni sanayi siteleri açılıyor. Bu endüstri sitelerini İstanbul’un nüfusuyla uygun olarak dile getirdiğimiz zaman bu Manisa’nın 2-3 ilçesine eş değer bir düz yapıyor. Hem sarsıntı bekliyorsunuz hem deprem beklentisi süresince yıpranmamış yerleşimler yapıyorsunuz. Bu bir çelişki. Eleştirmek macerasız olur bunun tıpkı çözümü var mı? Var. Bunun çözümü şu: sizin hiç depremden etkilenmeyecek alanlarınız var. Konya-Aksaray arasındaki alanlar. 100 binlerce dönüm alan var. Bunlar ekincilik dışı yani marjinal alanlar. İstanbul sanayisinin bildirme beş altı yüzdelik 35’ini oraya giymek zorundasınız.” diye niteleyerek konuştu.

Son zamanlarda toplumun çalışmadan olağan yoldan para kazanmaya yöneldiğini ve bunun iri tıpkısı yük olduğuna vurgu fail Yılmayan açıklamasını şöyle tamamladı: Tığ de toptancılık var. Toplumda şöyle ayrımsız akıl var. Atatürk’ün haddinden fazla evire çevire aynı sözü var. ‘Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, abat süregelmek talip toplumlar; ilkin haysiyetlerini, bilahare hürriyetlerini elan sonra birlikte bağımsızlık ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.’ Bu kadar temel. Bilimden, makul yoldan, cumhuriyetin bünye değerlerinden ayrılmamak ümidiyle hepinize teşekkür ediyorum.”

İhracatçılara 19,6 milyar dolar kredi desteği

Bankalarının ihracatçılara sağladığı desteklerden bahseden Türk Eximbank A.Ş. Ege Mıntıka Müdürü Gülom Timurhan ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “2022 sene sonu itibariyle ihracatçılarımıza 19,6 milyar dolar itimat desteği sağladık. Bodur vadeli ihracata tedbir kredilerinin beraberinde itidalli ve ince vadeli ihracata yönelik işletme finansmanı ve envestisman kredileri ile ihracatçılarımızın finansman ihtiyaçlarına çözüm üretiyoruz. İhracatta KOBİ’lerin payının artırılmasını önemsiyoruz. Bu doğrultuda bankamızın hizmetlerinden yararlanan dış satımcı firmalar süresince KOBİ’lerin payı 2022 yılında yüzdelik 81’e yükselmiştir. İhracatın tabana yayılması stratejimiz doğrultusunda ihracatçılarımızın finansmana erişimde karşılaştığı garanti oluşturma sorununa çözüm tasarlamak için bankamız ile Türkiye İhracatçılar Meclisinin ortaklığıyla kurula İhracatı Geliştirme A.Ş.’nin 1 Mart 2022 itibariyle faaliyete geçmesiyle ihracatın finansmanında yeni bire bir aktarılma başlamıştır. İGE’nin faaliyete geçmesiyle İGE Kefaletiyle 3 bin 100’den aşkın ihracatçımıza yüreklilik kullandırılmış toplamda 17 milyar TL’lik itimat hacmine ulaşılmıştır. Gayemiz Türk Eximbank’ın imkanlarını çok daha aşkın ihracatçımız ulaştırarak onlara arsıulusal rekabette bindi olup henüz aşkın ihracat yapabilmelerini sağlamaktır.”

“Yer Sarsıntısı biricik gündemimiz oldu”

Konuşmasına yaşanan deprem felaketiyle başlayan Veli İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Ezkinazi, “İlk andan itibaren bugüne kadar depremi konuşmadığımız, yer sarsıntısı üzere çalışmadığımız 1 zaman de bulunmayan. Ege İhracatçı Birlikleri kendisine, geçmiş etapta Ticaret Bakanlığımızdan 6 milyon lira ayrımsız kaynağımızı ayni müzaheret olarak kabul etmek üzere cevaz aldık. Bu izinle barınma ve hijyen ihtiyacına dönük ihtiyacı eğlemek amacıyla çalışmalara başladık. 100 sayı donanımlı konteyneri sarsıntı bölgesine gönderme ettik. Deprem bölgesine ulaştırdığımız oba sayısı 55 oldu. Yer Sarsıntısı bölgesinde salgın hastalıkların oluşmasını göğüslemek hesabına bildirme şişman ihtiyaçların başında mevrut kurma WC’ler geliyor. 7 adet inşa WC’yi zelzele bölgesine gönderdik. 3 bin 600 yatağı depremzedelerimizin hizmetine sunduk. Ege Eroin İhracatçıları Birliğimiz ve Ege Su Ürünleri ve Hayvanca Mamuller İhracatçıları Birliğimiz üyelerinin çetin olduğu Muğla’dan 4 askeri kargo uçağı müzaheret malzemeleri sarsıntı bölgelerine ulaştırdık. Veli Eroin İhracatçıları Birliğimizin üstelik zarfında olduğu Madencilik Platformumuz 10 bin civarında madencimizin arama kurtarma çalışmalarında yer almasını kombinasyon etti. Madencilerimiz göçük altından çok sayıda insanımızın hareketli çıkarılmasını sağladılar. Kahraman madencilerimize sizlerin nezdinde ayrımsız kez daha şükranlarımızı sunuyorum. Türkiye’birlikte lojistik altyapısı yeryüzü zihayat sektörlerden biri konumunda olan güre sonuç sebze sektörümüz, itici zincire tınlamalı araçlarıyla; Türkiye’nin dört bir tarafındaki arkalama malzemelerini hareket bölgelerine nakletti ve etmeye devam ediyor.” dedi.

“Depremden etkilenen 11 kentin dış satım açıklarını bloke etmek zorundayız”

Zelzele bölgesindeki 11 kentin ihracat açıklarının özge iller marifetiyle kapatılması gerektiğinin altını çizen Eskinazi konuşmasını şöyle tamamladı: “Depremin yaralarını bağışlamak üzere 24 saat çalışırken, tıpkı yandan de dış satım yapmaya sürmek zorundayız. Çünkü, depremin vurduğu 11 ilimizin ortaya çıkma istihsal ve dış satım açıklarını birlikte gayrı iller durdurmak zorundayız. Ege İhracatçı Birlikleri yerine küçük ay ayında ihracatımızı yüzdelik 5 artırmayı başardık. 1 bilyon 511 milyon dolar dış satım gerçekleştirdik. Iye Bölgesi’nin ihracatında ekincilik ürünlerinin payının büyüklüğü bu dönem bizim avantajımız olacak kadar görünüyor. Manisa; Uran ve tarımsal üretimin ruhlu olduğu, az buçuk geçmiş dahi dillendirdiğim üzere 2022 yılında 5 milyar 203 milyon dolarlık ihracatla, Türkiye’nin sunma çokça ihracat fail iller sıralamasında 7. sıranın sahibi konumunda. Manisa; 2023 yılının önceki iki ayında 749 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2023 yılında Manisa’nın ihracatta 6 bilyon doları geçmesini bekliyoruz. Ege Bölgesi, 2022 yılında iller bazında 31,4 milyar dolar, gümrük müdürlüklerine göre 38,5 bilyon dolar dış satım yapmış benzeri kesim. Balıkesir’i Veli Bölgesi illeri arasında değerlendirdiğimiz takdirde 9 ilimizin 8 tanesi 2022 yılında ihracatlarını artırmayı başardılar. 2022 yılında Iye Bölgesi’nde ihracatı gerileyen tek ilimiz Manisa. Bu konuyu biraz araştırdığımızda; Manisa’nın ihracatının ithalata bağımlılığının faziletkâr olması Manisa’nın ihracatının eksiye düşmesinde enerjik konu olduğunu söyleyebiliriz. Manisa, 2022 yılında TÜİK verilerine göre 3 milyar 167 milyon dolar ithalat yaptı. Geçtiğimiz günlerde TÜİK Dış Ticaret Endekslerini açıkladı. Buna göre Türkiye’nin ihracatındaki cirim ve döviz derece artışı, ithalatındaki miktar ve döviz değeri artışının çok gerisinde kalmış durumda. Düşük düzem-düşük faiz politikamız ihracattan feyiz, ithalatı destekliyor. Aut tecim açığı bu nedenle 2022 yılında 110 milyar dolara daha çok, 2023 yılında 160 milyar dolara koşuyor. Bu tabela de Manisa’nın 2022 yılı ihracatının sebep 2021 yılının geride kaldığını ortaya koyuyor.”

İhracatın yıldızları ödüllendirildi

Eskinazi’nin konuşması sonrası ‘Manisa İhracatının Yıldızları’ Bergüzar Töreni yapıldı. Ege İhracatçılar Birliğine uzuv olup Manisa’da sunu fazla ihracat işleyen Mitsubishi Electric, Schneider Electric, Imperial Tobacco, Bağımsız Milletvekili Tarım ve Keskinoğlu firmalarına ödülleri protokol üyeleri eliyle takdim edildi.

Bergüzar töreninin ardından Iktisat Gazetesi Abece İşleri Müdürü Handan Duyma Ceylan moderatörlüğünde, Ekonomi Gazetesi Umumi Heyet Başkanı Melik Güldağ, Tutum Gazetesi Umumi Koordinatörü Vahap Munyar ve Iktisat Gazetesi Ürün Oturmuş Başkanı Dr. Izzetinefis Oğuz’un konuşmacı olduğu açık oturum gerçekleştirildi.

Share: