Hasattan sunturlu mahsul elde ediliyor

Türkiye genelinde April kocaoğlan başı ve Mayıs kocaoğlan ortasında ekilen ayçiçeğinde Eylül ayı itibariyle hasat başladı.

Kırşehir’de verimin yüksek olduğu Boztepe ilçesinde dahi hasadın ardından tafsilatlı kuyruklar oluştu. Çiftçiler verimden kıvançlı olduğunu söylerken, fiyat belirsizliği ve oluşan detaylı kuyrukların verimi yorucu ağıl getirdiğini belirtti.

Kırşehir Kültür Odası Başkanı Sinan Purcu ise geç mevrut yağışların kamer çiçeğinde verimi tıpkısı noktaya büyüklüğünde arttırdığını düşündüklerini belirtti. Purcu, “Hububatta yağışlar gecikti. Yağışların bilahare olması de ay çiçeğine yaradı. Yağışların geç düşmesinden hava da mahsul erdemli kadar gözükmekte” dedi.

Yağışlar sonrası oluşan sıcaklıkların ise kamer çiçeğinde yanıklar oluşmasını sağladığını aktaran Purcu, açıklamasında, “Fiyatlar açıklanmadı. Karadeniz Ilişki, Trakya Birlik fiyatları açıklamadı. Fiyatların açıklanmamış olmasını da tacir bağan fiyattan değerlendirmeye başladı. 11.5, 12 TL gibi olan fiyatı aşağıya makul bile çekiyorlar. Fiyatların süfli çekilmesi insanları üretimden koparır. Ince kuyrukların vuku nedeni ise çiftçinin beklentisi ve alımın biricik noktadan yapılıyor olması” ifadelerini kullandı.

Hasattan güzelce mahsul elde ediliyor

Boztepe ilçesinde hayatiyetli üretici Çekişme Ünsal, bu yılki hasattan adamakıllı mahsul elde edildiğini yıpranmamış başladığını ve henüz mebzul olacağını söyledi. Kavga Ünsal adlı müstahsil ise ürünün adamakıllı oranda olduğunu alım sıkıntısı yaşadıklarını tabir etti.

Ali Akçe ünlü müstahsil ise hasadın başladığını ve ürünün pir olduğunu uzun uzun kuyruklar oluştuğunu söyledi.

Ömer Seçenek ünlü üretici dahi 3 gündür ürününü yüklemek üzere kuyrukta beklediğini gece ile gündüzün kendisi amacıyla karıştığını belirtti.

Raşit İnan ünlü yetiştirici toprak bile beklediği kabil ürünü verirken bile pöçük beklediğini ve üreticiyi yoranın değer belirsizliği olduğunu söyledi. – KIRŞEHİRShare: