“Habermetre 5 – 11 Eylül 2022 Şirketler Gündemi ile hareket dünyasından haftanın en makro haberleri”

Elginkan Topluluğu’ndan 320 milyon euroluk dev envestisman

Elginkan Topluluğu Türkiye’nin sunma büyük seramik fabrikalarından birini kurmaya hazırlanıyor. Serel Seramik A.Ş. Bilecik’in Söğüt ilçesinde 700.000 m2 berrak alanda Vitrifiye ve Kayran Cidar Orya Seramik Fabrikası yatırımı üzere düğmeye bastı. Bilecik ve Manisa yatırımlarıyla alay malay yıllık 2.5 milyon skor vitrifiye ve 12 milyon m2 düzlük duvar karo seramiği üretim kapasitesine kavuşacak olan Serel Seramik A.Ş., hep 285 milyon avro ciroya sahip olacak tesisler, tamamlandığında 2.900 yabanlık ilişik istihdam sağlayacak. Bilecik Vitrifiye tesisinin ana atma töreni T.C. Erke ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, T.C. Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Aksa Enerji, Kazakistan’daki eskimemiş yatırım amacıyla planlı törene katıldı

Türkiye’nin toptan erke markası Aksa Enerji, Kazakistan Enerji Bakanlığı’na sınırlanmış RFC (Financial Settlement Center of Renewable Energy Limited Liability Partnership) ile imzaladığı 15 yıllık yetenek sözleşmesinin arkası sıra, Kızılorda şehrindeki santral sahasında gerçekleştirilen formel törene katıldı. 240 MW oturmuş güce eş olması planlanan kombine ısı ve enerji santralinin, şehrin hem ısı hem birlikte erke ihtiyacını karşılayacağı bildirildi.

Castrol’ün Geleceğin dEVrini Çakmak” başlıklı elektrikli kurgu araştırmasının sonuçları açıklandı

Castrol, Türkiye karışma 10 ülkede 10 bin mütemmim ve otomotive yan veren 100 göz yöneticisiyle yapılan elektrikli vasıta araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya bakarak, dünyadaki otomobil sahibi tüketicilerin yarısından ilavesi ati öğün elektrikli araç almak istiyor. Çin yüzdelik 80 ile arz çok elektrikli kurgu kabul etmek isteyenlerin bulunduğu mevki olurken, Türkiye’deki tüketiciler bile global eğilimle bire bir yönde mesaj belirtiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 49’u tıpkısı ahir araçlarının elektrikli olmasını istiyor. Türkiye, bu göre Fransa, Avustralya- Yıpranmamış Zelanda, ABD, Hindistan ve Almanya’nın önüne geçiyor.

Kocaeli Fabrikalarında üretilecek bakir mecmu elektrikli E-Transit Custom ile ticaretin geleceği değişiyor

Ford’un ticari müşterilerinin üretkenlikleri ve verimlilikleri artırmayı hedefleyen yıpranmamış gelişim birimi Ford Pro, Ford’un heyecanla beklenen ikinci elektrikli ticari ara bulucu Ford E-Transit Custom’ı tanıttı. Ford Avrupa tarafından çevrim içi adına Londra’dan gerçekleştirilen toptan matbuat toplantısında, Ford Otosan eliyle Kocaeli Fabrikaları’nda üretilecek, merakla beklenen cümle elektrikli ikinci ticari modeli yeni E-Transit Custom’un kullanılmamış tadımlık ve teknolojileri paylaşıldı.

Chery, Türkiye’ye ‘önce feda etmek, sonraları üretmek’ amacıyla geliyor

Chery Türkiye Başkan Yardımcısı Zhenghai Mei, Çinli otomotiv üreticisinin Türkiye pazarına girişine ilişkin açıklamada bulundu. Chery’nin Türkiye pazarına girişiyle ilgilendiren nazik galeyan duyduklarını dile getiren Mei, “Türkiye pazarında gelişmemizle alay malay yavaş yavaş Türkiye’de tıpkı istihsal tesisi kuracağımıza ve araçlarımızı Avrupa’ya ihraç edeceğimize inanıyorum. Bu, bizim ilkokul almanak izleme planımız dahilinde” dedi.

Sabri Ülker Fen Ödülü’nün bu yılki kazananı Doç. Dr. Nilay Olumlu oldu

Sabri Ülker Vakfı ocak sahipliğinde İstanbul’üstelik düzenlenen törenle, fen dünyasının yeryüzü prestijli ödülleri beyninde kayran düzlük Sabri Pervin Vakfı Veri Ödülü bakir sahibini buldu. Bu sene yedincisi verilen ödülün kazananı Cornell Üniversitesi Nörobiyoloji ve Çizgi Bölümü Doçenti ve Nancy & Peter Meinig Sülale Araştırmacısı Doç. Dr. Nilay Olumlu, “Sinir Sisteminin Aşındırmak Yiyecek Güdüsünü ve Metabolizmayı Pekâlâ Kontrol Ettiği” konusu konusunda yaptığı çalışmasıyla ödüle hak kazandı.

Cheetos Patili Dostlarımıza Yuva Buluyor

PepsiCo’nun önde gelen çerez markası Cheetos, sokak hayvanlarının yaşam koşullarını düzeltmek için çalışmalarını sürdürüyor. Hayvan Hakları Federasyonu HAYTAP teşrikimesai ile yepyeni tıpkısı kampanya başlatan Cheetos, tahminî 500 hayvanın kalımlı yuvalarını bulmalarına destek oluyor. Proje kapsamında, Türkiye genelinde 37 şehirden toplanan kestirmece 500 çıkmaz hayvanının bilgileri Cheetos’un resmi web sitesi olan cheetos adresine yüklendi.

LC Waikiki LIMITLESS ile sınır yok!

“İyi yapmak herkesin hakkı” inancından hareketle çalışmalarını sürdüren LC Waikiki, engellilerin ihtiyaçlarına yanıt veren özel bire bir koleksiyon tasarladı. LC Waikiki bünyesindeki özürlü çalışanların fikirleriyle geliştirilen LCW Limitless koleksiyonundaki değme parça, özel gereksinimli bireylerin giyinirken yaşadığı güçlükler göz önüne alınarak oluşturuldu.

KPMG: Türkiye’nin adım ekosisteminde 82 muamelat ile bilcümle zamanların rekoru kırıldı

KPMG Türkiye M&A ve 212 ekiplerinin gelişim birliğiyle hazırlanan ve 2022 yılı 2. çeyrek altın dönemini kapsayan “Türkiye’nin Girişim Ekosistemi Yatırımları” raporuna bakarak global çapta kazançlı faaliyetlerde ve aşama ekosistemi yatırımlarında görülen yavaşlamaya karşın 2022 yılının 2. çeyreği, Türkiye’nin aşama dünyası üzere muvaffakiyetli bir dönüş oldu. Bu çeyrekte 82 işlem ile benzeri çeyrekte bilcümle zamanların en efdal işlem sayısına ulaşıldı. Bunun esas nedeni, tohum yatırımlarının iş adeti adına bir eski çeyreğe nazaran neredeyse iki kaskatı ayrımsız artım göstererek 61 işleme ulaşması oldu.

Türk Çekicilik Yolları, UEFA Şampiyonlar Ligi’nin resmi sponsoru oldu

Her sene dünyanın 129 ülkesinden milyonlarca insanı gökyüzünde buluşturan Türk Hava Yolları arsıulusal ölçekte sunma çokça strateji edilen spor etkinliklerinden olan UEFA Şampiyonlar Ligi’nin resmi sponsoru oldu. Türk spor tarihinin yer yüce sponsorluklarından biri olan bu prestijli iş birliği, UEFA Şampiyonlar Ligi Finali’nin 10 Haziran 2023’te İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda gerçekleşecek olması açısından üstelik ayrı ayrımsız önem taşıyor.Share: