Bandırma Cumhuriyet Altını Meydanı’nda 3X3 Basket Heyecanı

Bandırma Belediyesi, Türkiye’de ilk kez arsıulusal statüde planlı 3X3 Basket Turnuvası’na ev sahipliği yaptı. 9-11 Eylül 2022 tarihleri ortada Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen turnuva, heyecan meşbu anlara sahne oldu.

2010 yılında Türkiye’nin aile sahipliğinde planlı Dünya Basket Şampiyonası’nda, gümüş madalya ile acun 2’ncisi olan Milli Takımın kadrosunda düzlük düz Sinan Güler’in, Güler Legacy takımıyla gestalt giyerek uğraş ettiği Bandırma’daki turnuvaya, seçkin yaştan sporsever büyük bağ gösterdi.

9 Eylül’de Belediye Reisi Miğfer Boğa’un 3 sayılık atışıyla başlayan Bandırma 3X3 Arsıulusal Basket Turnuvası’nın bir numara ve ikinci gününde, Bandırma ve yakın çevresinden katılan sporcuların oluşturduğu toplan 24 topluluk, Yıldızlar, Çoluk Çocuk ve Kibar kategorisinde kadro maçları oynadı. Turnuvanın son günü olan 11 Ilkgüz münasebet haset oynan kol bitiş maçlarında; Yıldızlar kategorisinin şampiyonu Bandırma Aksiyon, Gençler kategorisinin şampiyonu Dereboyu Spor, Kibar kategorisinin şampiyonu ise Kale17 Mado oldu.

Kupa ve madalyaları dışında Yıldızlar’ın şampiyonu Bandırma Gelişim 1.000 TL, Gençler’in şampiyonu Dereboyu Spor 2.000 TL ve Erkân’in şampiyonu Kale17 Mado 4.000 TL servet ödülü kazandı.

Asıl büyük kasırga turnuvanın ikinci günü olan 10 Ilkgüz cumartesi çevrim oynanan yöre eleme maçlarında yaşandı. Ön eleme maçlarının sonunda dört Türk takımı; Sakat Basketçiler, Çiçekler, Euro 3X3 ve Inferno final maçlarına katılma hakkı kazandı. TBF yönetiminde Türkiye’da oynanan 3X3 Basketbol maçlarında bildirme yüksek puanları kayran ve FIBA resmi sıralamasında birlikte düz bulan dört Türk takımı; Alsancak Premium, Güler Legacy, Manisa Premium GYM ve Egesit İnşaat takımlarından apayrı; Azerbaycan 3X3 Basketbol Milli Takımı ALO Basketbol U23, esasen tıpkısı Azeri takım olan Pro Basket Bakü ve iki Alman takımı Team KÖLN ile Team DITS Germany’nin dahi dahil olmasıyla Bandırma Uluslararası 3X3 Basket Turnuvası bitiş maçları, 11 Eylül Alışveriş haset yapıldı.

Oynanan maçlarda alınan puanların resmi FIBA sıralamasına girdiği Bandırma Arsıulusal 3X3 Basket Turnuvası’nın böylecene Güler Legacy birinci, Bozuk Basketçiler ikinci, Alsancak Premium üçüncü, Inferno ise dördüncü oldu.

Dereceye giren takımlara yürek ve madalya dışında mülk ödülü de verildi. Şampiyon Güler Legacy 20.000 TL, 2. olan Çarkıt Basketçiler 14.000 TL, 3. olan Alsancak Premium 8.000 TL, 4. olan Inferno ise 4.000 TL mal ödülünün sahibi oldu.

Dereceye giren takımlara yürek ve ödüllerini ikram fail Şehremini Miğfer Kele, merasim sonrasında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Dünyada 2010 yılından bu yana balaban tıpkısı çabukça yayılan ve haddinden fazla müstehap, coşku ve eğlencenin dozunun hiç düşmediği 3X3 Basketbol Turnuvasını tığ üstelik şehrimizde boşaltmak istedik. Bandırmamızın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü olması nedeniyle hedefimizi az buçuk elan yükselterek, turnuvanın uluslararası kategoride olmasına değişmeyen verdik. Bandırma Belediyesi adına arsıulusal kategoride Türkiye’de ilk defa ve Bandırma Cumhuriyet Altını Meydanımızda gerçekleştirdiğimiz 3X3 Basketbol Turnuvası’na katılan bilcümle sporcularımıza, alelhusus Duygusal Azerbaycan’dan ve tarihi, kültürel bağlarımız olan Almanya’dan gelerek turnuvamıza katılan, mücadeleleri ve centilmenlikleriyle hepimizin gönlünü da kazanan misafir sporcularımıza, maçları haddinden fazla adil tıpkı biçimde müdür TBF hakemlerimize, turnuvanın tamam ve problemsiz gerçekleşmesini sağlayıcı nazik ekibimize ve elbette düzenlediğimiz Bandırma Uluslararası 3X3 Basket Turnuvasına 7’den 70’e şişman ilgi gösteren kıymetli hemşehrilerim, Bandırmalı basketbolseverlere çok teşekkürname ediyorum.

Turnuvamızın finalinden parçalanmamış dünyaya, sporun birleştirici ruhuyla; barış, muadele, eşitlik, hak, özgürlük, adam haklarına ve doğaya içtinap etmek diliyorum.”

Share: