Elazığ’da 345 personelin katılımıyla zelzele tatbikatı gerçekleştirildi

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde, 7 ilden gelen 345 personelin katılımıyla deprem tatbikatı yapıldı.

Valilik koordinasyonunda, Türkiye Kıyamet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında gerçekleştirilen 2022 Bölgesel Düzey Masabaşı ve Düzlük Tatbikatı’na Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır, Bingöl, Erzincan, Malatya ve Tunceli’den AFAD ve UMKE ekipleri ile Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı Kontrol Istirdat Ekibi (MEB AKUB), Tamga Uluslararası Taharri Istirdat ve Arkalama Derneği (TAMGAKUT), Elazığ Belediyesi, İl Açıkgöz Komutanlığı, İl Güvenlik Müdürlüğü, 112 Müstacel Servis ve itfaiye ekiplerinden oluşan 345 personel katıldı.

Üniversite ve ortaöğretim öğrencilerinin kazazede namına gönüllü azamet aldığı tatbikatta, helikopter, itfaiye aracı araçları, ambulans, kurtarma botu kabilinden değişik kabiliyette 58 dil kullanıldı.

Ekipler, senaryo gereği dalan üssü Sivrice ilçesi olan, 8 kişinin hayatını kaybettiği ve 16 kişinin yaralandığı 6,2 büyüklüğündeki depremin arkası sıra göçük altında küsurat ve araç içerisinde sıkışan vatandaşları kurtardı. Tıpkısı binada sâdır yangına müdahale ederek, yıkımın meydana geldiği alanlarda güvenlik önlemi aldı ve evleri kısık hasar gören vatandaşlar için oba kurdu.

Tatbikatın arkası sıra AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde sunulan eğitimi mütemmim AFAD gönüllülerine belge verildi.

Ilbay Ömer Toraman, tatbikata ilişik yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılının “Kıyamet Manevra Yılı” yerine car edildiğini hatırlattı.

Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde değişik illerde ayrımlı çapta sarsıntı tatbikatları gerçekleştirildiğini anlatım eden Toraman, şunları kaydetti:

“Sene sonuna büyüklüğünde tatbikatlarımız devam edecek. Değişik bahis başlıkları altında farklı çapta tatbikatlarla, deprem yahut tıpkısı afetleri müteakiben mevcut imkan ve kabiliyetlerimizi sınav ika imkanı buluyoruz. Bu çerçevede il, nahiye ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye hız gösteriyoruz. Elazığ 2020 yılında sonuç dönemde kaydedilen sunma şişman depremlerden bir tanesini muammer tıpkı vilayet adına bu tecrübeye halen enerjik aynı şekilde cemaat bulunuyor. Ancak ülkemiz rastgele tür afetlere maruz kalabilen tıpkısı coğrafya özelliklerine topluluk. O yüzden rastgele türlü afete cebin esasen yeniden kâin yapımızı, imkanlarımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor.”

Vali Toraman, tatbikatın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Programa, Elazığ Belediye Reisi Şahin Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Sağlık Müdürü Cahit Polat, İl Güvenlik Müdürü Azamet Hâkim, İl Uyanık Komutanı Miralay Misyon Evren, alım ve yapı müdürleri ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri bile katıldı.

Share: