Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci: “Dünyada eşine rastlanılmamış ayrımsız deprem”

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen asrın felaketinde yaralar sarılıyor. Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu; Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişçi ile birlikte facia koordinasyon merkezinde Adıyaman’daki çalışmaları kamuoyuna açıkladı.

Yaşanan depremin gayrı depremlerle kıyas edilemeyecek, hafife alınamayacak tıpkı deprem olduğuna özen çeken fail Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Bu depremi bakanım birlikte belirtti. Aşağılık bizim diğer depremlerle mukayese etmemiz bu depremi hafife almamız anlamına geldi. Çünkü bu sarsıntı asrın depremi adına da rapor ediliyor ama vakit kaybetmeden Türkiye’deki bir asırdan bahsetmiyoruz. Dünyada dahi eşine rastlanılmamış belki üstelik benzeri hareket. Bu yönü itibariyle birkaç hususu bilgilerinize arz etmek istiyorum. Geceleyin sabaha cebin Pazarcık merkezli başlıyor. Ondan cümle 9 saat sonra ikinci ayrı benzeri depremde on ilimiz sonra buna Elazığ’ı bile ekledik. Bundan etkileniyor. Bu yönü itibariyle 103 bin kilometre karelik ayrımsız alandan meze ediyoruz. Türkiye nüfusunun da yüzdelik 17’sine mukabele eden 13,5 milyon nüfusluk alandan bahsediyoruz. Türkiye üretimine katkıda mevcut coğrafyadan bahsediyoruz. İhracat özne coğrafyadan kortej ediyoruz. Vekâlet namına bizi da ayrıca zirai üretim konusuyla balaban bir coğrafya. Koskocaman bir 11 toprak. Birbirine komşu olan iller bunlar. Normalde bu kabil olaylarda süratle yandaki çabucak yetişir. Ama yetişmesini beklediğiniz komşunun dahi bire bir depremden etkilendiğini dikkate aldığınızda bu sair depremlerden bu manada ayrışmıştır. 500 kilometre uzunluğunda bir fay kırığından küçümseme ediyoruz. 7 kilometrelik oldukça sığ denilebilecek tıpkı depremden bahsediyoruz. Bütün bunların hepsini bire bir araya getirdiğimizde bu yer sarsıntısı Türkiye içi olduğu büyüklüğünde arsıulusal zümre üzere bile asrın depremidir. Sınırı de aşan bir depremdir. Bunu da hele bilmekte avantaj var. Zira Suriye özellikle girmek amacıyla devamındaki ülkelerde dahi etkisini göstermiş olan depremdir. Bu yönü itibariyle önemlidir. Bilcümle birimlerimiz bakanlıklarımız bunlar siktirici ağır bire bir şekilde çalışıyorlar. Koordineli tıpkısı şekilde çalışıyorlar. Allah aynı daha gerekseme duyurmasın amma Türkiye’nin özellikle bu nev afetler sonrası kurumsal kapasitesi olağanüstü art düzeyde. Hep kurumlarımızda bu konuda mukannen benzeri mükemmellik var. Fakat afetin boyutu iri. Bu iri boyuta üstelik çokça şükür ihtimal aynı Hatay’ımızdan kısmen ayrıştırabiliriz. Çünkü şu anda Hatay’ımız bir numaralı ülke. Kahramanmaraş iki numaralı ve üç dolma yerine Adıyaman’ı yerine görebiliriz. Bu manada bu depremi bu şekilde değerlendirmekte üstünlük var” diye konuştu.

“Adıyaman’a 218,2 milyon teklik destek”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın 11 ilin yanı sıra Adıyaman’a vereceği destekleri açıklanan Icra Vekili Ünite Kirişci şöyle devam etti: “Biz nezaret kendisine üretimin aksamaması, üretimle ait her zincirde ilenç olmamasını vatandaşlarımızın özellikle da kırsalda üretim özne vatandaşlarımızın üretim faaliyetlerini sürdürebilme anlamında hükûmet toplantısı sonrası Cumhurbaşkanımızın açıklamaları oldu. Bu çerçevede alelhusus mazot ve tezek desteğini tığ 2022 mahsulü ayni namına vermeyi kararlaştırmıştık. Ancak bu yaşanılan feci hadiseden periferi 11 ilimiz amacıyla bunu nakdiye çevirdik. 2,8 bilyon teklik bu ödemeyi de hemen bu kamer sonuna kadar yapmış ve gerçekleştirmiş olacağız. Yeniden Cumhurbaşkanımızın kamuoyu ile duyurusunu paylaştığı bire bir özge husus dahi bizim çiftçi taşıt sistemlerimiz var bilindik. Burada iz güncelleme işlemleri yapılmakta. Bu normalde Küçük Ay ayının sonuna büyüklüğünde süresi vardı. Bunu dahi üç mahiye OHAL’in bitimi olan 8 Mayıs’a büyüklüğünde uzatmış bulunuyoruz. Üçüncü kısmı normalde 1 yıllık gün içerisinde zamanı geldikçe sunulan hayvancılıkla ilgilendiren desteklerimiz var kim bunun birlikte tutarı 530 milyon liralık. Bu desteği birlikte tezce Gücük Ay ayının sonuna büyüklüğünde ödeme üzerine 11 ilimiz için değişmeyen almış bulunmaktayız. Akıbet olarak da bu bağlamda söyleyebileceğimiz yüce bire bir aşama. Üreticilerimizi, çiftçilerimizi eklemek namına. Esasen eke bir adım 11 ilimizde 185 bin işletmeye 2 milyon büyükbaş amacıyla 9 milyon küçükbaş hayvan amacıyla 1,5 milyar liralık ağızotu desteğini sağlamış bulunuyoruz. Bu minvalde Adıyaman’daki üreticilerimiz mazot gübre desteği, 530 milyon lira hayvancılık ve 1,5 milyar lira yem desteğinden toplamda alacakları behre 218,2 milyon liradır. Bunlar Gücük Ay sonuna büyüklüğünde inşallah üreticilerimizin yerine eski olacak. Bizim de bildirme azından üreticilerimize bu manada aynı katkımız olsun istiyoruz kim üretimlerini aksatmadan sürdürebilmeleri için. Aynı sair eke laf Arazi Mahsulleri Ofisi’nin gerek hububat, gerekse bakliyat üstüne temas kaynak ve kota ayrımı yapmaksızın ve çizi koymaksızın bu alımları gerçekleştireceğini yayımlamak istiyorum. Vekâlet olarak 5 bin araba ve takım, tıpkısı uçağımız, iki bile helikopterimiz, 13 bin 912 personelimizle bunlar da sahada büyük bire bir fedakârlık ile bire bir diğer kurumlarımızın çabalarında olduğu kadar 13 günden beri bu kardeşlerimiz da bu çalışmalarını sürdürmeye bitmeme etmekteler. Depremlerden etkilenen illere tabi kim zindelik kesintileri oldu. Başlangıçta ısınmayla ilgilendiren problemler oldu. Bu problemleri buyurmak namına müspet manada ulama bulmak amacıyla odun tahsisinde bulunduk. 28 bin 142 ton odun bu illerimize dağıtılmış durumda. 2 bin 734 efsanevi çadırı besicilerimize dağıtılmış bulunmaktadır. Cilt ve benzen kurumumuz yoluyla 4 bin 100 titrem süt toplanmıştır. 9 bin 160 ton bölgedeki üreticilerimize verilmiştir.”

“Müstevli hastalıklarla ilişkin 265 grup, 7 binin üstünde denetimi gece gündüz gerçekleştirmektedir”

Afat sonrası müstevli hastalıkların gündeme geldiğini hatırlatan Nazır Vahit Kirişci, azık denetimlerine ilişik dahi açıklamalarına şöyle devam etti:

“Çabucak insanlarımızın gıda ihtiyaçlarını, beslenme ihtiyaçları değil giyinme ve farklı ihtiyaçlarını da bakanlığımız yardım sağlamaya çalışmıştır. Esasen bakanlığımız bünyesinde DKMP uhdesinde olan iyesiz hayvanlarla ilgilendiren veteriner, sağlık hizmetleri başta olmak için örneğin 45.5 ton mama dağıtımı birlikte bu çerçevede gerçekleştirilmiştir. Böyle zamanlarda hijyen konusu öne menfaat. Müstevli emraz dahi alelumum böyle dönemlerin sonrasında gündeme dirimlik. Bu müstevli hastalıkların dahi koca bölümü tüketmiş olduğumuz gıdalardan, içmiş olduğumuz sıvılardan cins. Bu çerçevede bile bizim 265 memur ekibimiz, ehlivukuf personelimiz 7 binin üstünde gıda denetimlerini aralıksız ve kesintisiz aynı şekilde gerçekleştirmektedir. Et Benzen Kurumumuz var. Onlar deri dağıtımı kavurma üzere ihtiyaçları karşılarken TMO un başta girmek amacıyla zat fariza alanındaki konulardan ayrı namına dahi gayr ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürmektedir. OGM’nin orman dağıtımı gerçekleştiriyor. Çaykur dahi Rize’den kalkıp buralarda bire bir bardak birlikte olsa sıcak çay ikramı amacıyla onlar da şişman benzeri çabanın içerisindedir.”

“10 ton bayat savsaklamak hayvanlara ağızotu olarak değerlendiriliyor”

Birgül Tuncay’ın göçük altında katil olan büyükbaş hayvanıyla ait konuşan Nazır Vahit Kirişci, hayvanlara ilişkin yapılan çalışmaları üstelik şöyle tamamladı:

“Adıyaman özeline geldiğimizde biz burada yıkılan ahır, ağıl ve öldürme olan hayvanat üzerine öncelikle icraat yürüttük. Karye yollarının açılmasıyla gelişigüzel Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanımıza birlikte bu manada müteşekkiriz. Alt çatı, ulaşım imkanı olmadığı ant bizim hizmetlerimiz üstelik katıksız namına aksıyordu. Bu çerçevede yıkılan dam sayısının bin 401’e ulaştığını arkadaşlarımız belirleme etmiş durumda. Telef olan büyükbaş efsanevi sayısı iki bin 54, küçükbaş efsanevi sayısı de 16 bin 905’e yükselmiştir. 559 kanatlı temizlik ergin, 957 arı kovanı birlikte bu süreçte hasar görmüştür. 43 büyükbaş, 774 küçükbaş efsanevi bunlar da temizlik oldukları amacıyla gömülmüştür. Bunların herhangi bir şekilde şu anda adam sağlığına yahut belde sağlığına bir damarlı etkileri üstelik bahis konusu değildir. Ama erişmemiz, ulaşmamız gereken ahırlar ve ağıllar olduğunu üstelik alelhusus izhar etmek istiyorum. Biz 4 bin 958 hayvancılık işletmesine kocabaş ve küçükbaş efsanevi yemi kalkışmak amacıyla toplamda bin 824 ton yemi Adıyaman ilimize dağıtmış bulunuyoruz. Hayvan çadırı dağıtımı noktasında üstelik 433 işletmeye 433 adet efsanevi çadırı dağıtımı gerçekleştirilmiştir. 4 köy ve 41 işletmede 208 kocabaş, 636 küçükbaş esenlik taraması işlenmiş 41 hayvana otama hizmeti verilmiştir. Besin denetimi ülke genelinde 11 ilde olduğu kabilinden burada dahi yapılmıştır. 13 grup 26 besin taharri görevlisiyle diyar ve ilçelerde denetimler yapılmıştır. Toplanan aldatmak sayısı 10 titrem tüketilemeyen bayat aldatmak. Bu birlikte kocaman. Zira bizim müşvik halkımız gönderiyor amma gönderdiklerinin tıpkı kısmını tüketemediğimiz üzere bayatlıyor. Arkadaşlarımız hayvanlara yemleme noktasında bunu değerlendiriyor. Lojistik çalışmalarda üstelik 400 kilogram ten aşevlerine menşur bulunmaktadır. Vücut Benzin Kombinasında kocabaş ve küçükbaş hayvanları satın alarak kesime göndermiştir. Vatandaşımızın bu konuda dahi rahatlaması bu şekilde sağlanmıştır. Tarım Orman İl Müdürlüğü adına kullandığımız yapı kırıcı hasarlı ayla geldiği üzere hızlı hızlı konteynır mekanlar oluşturulmuş burada etkin personel üzere Bu manada vekillik yerine da mesul olan İl Müdürlüğü personeli amacıyla 60 skor dirim çadırı kurulumu gerçekleştirilmiştir. Bakanlıklarımızın yükünü kesmek için katkılarımızı sürdüreceğiz. Bakanlığımız ciddi çalışıyor. Birgül Tuncay kardeşimizin yaşamasını istediği yorgun aynı ahırdan kurtarılan ineğinin elan sonraları memat ettiğini bilgisini aldık. Ama onun yaşadığını öğrenen Birgül Tuncay’ı biliyorum şu anda dahi kaybettiğinden hava üzüntüsü var. Amma yeryüzü azından bu çalışmalara de Dardağan köyünde meydana gelen fenomen. Bakanlığımız personeli bu alanlarda bile layenkati desteklerini sürdürmektedir.”

Depremin büyüklüğünün altını çizen Icra Vekili Adil Karaismailoğlu birlikte “Bugün depremin üzerinden eksiksiz 13 bölüm geçti. Arz nazik üzüntümüz acımız kayıplarımız. Tanrı’tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımızla ilgilendiren gür gelişmeler ve bizi sevindiren gelişmeler oluyor. Devletimizin hep kurumları milletimizin vermiş olduğu güçle bütün kurumlar seferberlik halinde savaşım verdiler vermeye devam ediyorlar. Hassas süreçti. İlk günden itibaren sağduyulu şekilde taharri kurtarma çalışmalarını yapmamıza, bu alıngan çalışmalarımız sonucunda enkaz altından binlerce vatandaşımızı sıhhatli çıkartmak bu büyüklüğünde ızdıraplı işler içerisinde bizi ayrımsız nebze olsun sevindirdi. Bugün itibaren Adıyaman’da arama kurtarma çalışmaları tamamlanmıştır” dedi. – ADIYAMAN

Share: