Depreme hastanede yakalanan 84 yaşındaki Emine Teyze’yi abla kurtardı

Depreme Adıyaman’bile tıpkısı hastanede yakalanan 84 yaşındaki Emine Kadıoğlu, kendisini hastanede işyar tıpkısı hemşirenin kurtardığını tabir ederken, “Duvardan duvara çalındım, Tanrı benzeri elan göstermesin. Tıpkısı abla ‘Kimse var mı’ diyordu, ego buradayım yavrum, dedim, o hemşirenin beni kötü indirdiğini biliyorum. Depremde, 12-13 yaşında torunum vardı, onları da kaybettim. Keşke yekpare evim yansaydı, kavim hakeza olmasaydı” dedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat pazartesi haset meydana mevrut iki büyük yer sarsıntısı 10 ilde nazik yıkımlara hastalık olurken bölgede icraat birlikte devam ediyor. Yaralanan bir nice vatandaşın tedavisi Türkiye’nin bir nice noktasında sürerken 84 yaşındaki Emine Kadıoğlu depreme Adıyaman’dahi aynı hastanede yakalandı. Edinilen bilgiye göre yaşlılığa sadık nedenlerle tedavi gören Kadıoğlu, zelzele simultane büyük korku yaşarken onu hastanede aynı bacı kurtardı. Sonrasında çocuklarının yardımıyla İstanbul’a getirilen ve Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde tedavi altına alınan nemli kadın, hareket anını ve yaşadıklarını anlattı. Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Bölümü’nden Op. Dr. Necati Doğan ise hastalar ve tedavilere ilgilendiren vukuf verdi.

“Hemşirenin beni dun indirdiğini biliyorum”

Zelzele simultane yaşananları anlatan 84 yaşındaki Emine Kadıoğlu, “Depremin ortasında Adıyaman’dahi peş kattaydım, duvardan duvara çalındım. Tanrı bire bir henüz göstermesin. Beni bir hemşire salim olsun kurtardı, biricik kalıyordum. ‘Kimse var mı’ diyordu, ego varım yavrum, buradayım dedim, o hemşirenin beni süfli indirdiğini biliyorum. Ondan bilahare akşam gözümü açtım ki çadırın içindeyim. 5 oğlum, 5 kızım var. Depremde torunum ve çocuğu bile öldü, Tanrı bunu kimseye göstermesin, görene bile benzeri daha göstermesin. 12-13 yaşında torunum vardı, onları bile kaybettim. Keşki umum evim yansaydı, ümmeti Muhammed, millet böyle olmasaydı. Cerrahi Müdahale olacağım, onu bekliyorum. Aile kalmamış, beş kuruşun varsa o kalmamış, benim hükumetten isteğim; sağlığımın, canımın kurtulmasını istiyorum” dedi.

“30 hastalanmış bala ciddi bakımında”

Yer Sarsıntısı bölgesinden İstanbul’a ulaşan hastalara yönelik gerçekleştirilen tedavilere ilgili bilgi veren Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Bölümü’nden Op. Dr. Necati Doğan, hastaların örgen kaybı yaşamamaları hesabına sağlık çalışanlarının nazik ceht gösterdiğine dikkat çekti. Sözlerini sürdüren Dr. Doğan, “Ortopedi ve travmatoloji biriminin üstlendiği 90 kadar hastamız var. Bunların 30 tanesi çocuk ağır bakımında, 20 tanesi genel ağır bakımda yatmakta. 40 kadarını birlikte serviste izleme etmekteyiz. İlk seansta ampüte ettiğimiz hastalarımız var. Ancak kurtarmaya çalıştığımız ekstremiteler üstelik var yani branş ve kıç yaralanmaları, ezilmeleri, vahim ezilmelerle savaş ediyoruz. Ana tedavimiz şu zaman için bulunan ekstremiteyi örtbas etmek konusunda yürüyor” dedi. – İSTANBUL

Share: