Down sendromlu judocuların hedefi, Türkiye şampiyonluğu

– Down sendromlu judocuların hedefi, Türkiye şampiyonluğu

BİNGÖL – Bingöl’birlikte Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü’nün Çok Amaçlı Spor Salonu’nda judo eğitimi gören down sendromlu sporcuların hedefi Türkiye şampiyonu tevessül etmek.

Bingöl Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün Çok Gayeli Spor Salonu’na tahminî 2 sene önceki gelerek judo eğitimine başlayan Musab Aşan (10), Gülseren Bürkek ve İbrahim Budak’ın azmi herkese eş oluyor. Spor sebebiyle sosyalleşen ve bildirişim becerileri gelişen down sendromlu judocuların hedefi, müsabakalara katılarak Türkiye şampiyonu koyulmak. Hususi eğitimlerinden arta kalan vakitlerde aileleriyle gelişigüzel salona mevrut judocular, antrenörlerinin desteğiyle kendilerini geliştirdi.

İbrahim ve Gülseren’den Türkiye şampiyonluğu beklediklerini aktaran Judo Antrenörü Nihat Özdemir, “2 yıldır down sendromlu bireylerle çalışmalarımız başladı. 2 yılda de haddinden fazla güzel el aldılar, ilerleyici dönemlerde bire bir Türkiye şampiyonluğu bekliyoruz. Buralarda evre yapıp inşallah ülkemizi sunma bereketli derecede şampiyon yapacak çocuklarımız var. Özge bireyleri de bekliyoruz. Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü, hep imkanlarıyla rastgele zaman hizmete hazır. Bizler bile elimizden geldiğince seçkin antlaşma çocuklara apotr olmaya çalışıyoruz. Dezavantajlı çocuklarımızı salonlarıma bekliyoruz” dedi.

Judocularından umutlu olduğunun altını çizen Özdemir, “3 etkili etkin sporcumuz var. Onlarla ilişkin tamlık çalışmalarımız bilcümle hızıyla bitmeme ediyor. Özge sporcumuzun yaşı oldukça olduğu için ileriye dönük çalışmalar içindeyiz. İnşallah güzelce şeyler yaparak hem ilimize hem de ülkemizi en gür şekilde kaşkariko edeceklerinden eminiz” şeklinde konuştu.

İbrahim Budak’ın ablası Feyiz Çıpa, ellerinden geldiği büyüklüğünde kardeşine destek olduklarını belirtti. Çıpa, “İbrahim burada judoya başladığından beri çok sosyalleşti. Başlamadan önceki dakikasında kilo alıyordu ama şu an amiyane kilo dahi verdi. Burada sosyalleşti. Bu da bizi haddinden fazla mutlu ediyor. İbrahim’den sonra oğlum ve yeğenimi üstelik buraya yazdırdım. İbrahim bizi burayla tanıştırdı diyebiliriz. Rabbim onları o büyüklüğünde hususi yaratmış kim, toplumda onlara karşı benzeri sempati de var zaten. Biz ailece İbrahim üzere elimizden geleni yapıyoruz ve çokça seviyoruz onu” diyerek konuştu.

Share: