YANLIŞSIZ Partili Karayel: “Yer Sarsıntısı bölgesinde müstevli çor durumu bulunmayan”

DOĞRU Partili Karayel: “Yer Sarsıntısı bölgesinde salgın hastalık durumu yok”

KAHRAMANMARAŞ – SELIM Parti Kayseri Mebus İsmail Emrah Karayel, depremlerin meydana geldiği Kahramanmaraş’ta yaptığı açıklamasında, içtimai medyada salgın çor ve akarsu ile ilişik söylemlerin dolaştığını söyleyerek, “Zelzele bölgesinde müstevli hastalık durumu yok” dedi.

Depremin meydana geldiği evvel günden beri bölgede fariza aldığını söyleyen AK Öğür Kayseri Mebus İsmail Emrah Karayel, “Bütün milletimize önceki olsun. Ego zelzele gününden sonraları hep buradaydım. Göksun, Afşin sonra Kahramanmaraş suret. Daha sonradan görevlendirilmeyle Adıyaman ve Hatay bölgelerinde bulunduk ve tekrar Maraş bölgesinde çalışmaya bitmeme ediyoruz. İlçelerimizde mahalle muhtarlarıyla ve vatandaşlarla buluşuyoruz. İlk günden beri arama kurtarma ekibinden tutun çerge, giysi, hijyenik malzemeler konusunda hep bu arada destek veriyoruz. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat Bakanımızın koordinesinde herhangi bir dönem derinti planlama yapılıyor. Depremin ilk günlerinde gelişim makinesi ihtiyacı varken, elan sonra otağ, bugünlerde konteynır ihtiyacı var. Soba, hesabına bakarak elektrikli ısıtıcı ve sobanın yakacağı. Bundan sonraki süreçte belki 1 ay sonra henüz değişik ihtiyaçla karşılaşabiliriz. İhtiyaçlar seçme bölüm güncelleniyor. Haddizatında imdi bu saatten bilahare acil değil üstelik sürdürülebilir ihtiyaçlar devam edecek. Hafriyat kaldıracak ekipmanlar lazımken çadırlar, tıpkısı yandan hasarlı evler kabil hasarsız yahut hasarlı evlerin tespitinin sağlanması kabil çalışmalar devam ediyor. Keçe şehir ile birlikte elan sonraları elbette konteynır yapabiliriz. İş hayatı durdu bunların zararların tespiti kadar çalışmaları bitmeme ettiriyoruz” dedi.

“Bölgede müstevli çor durumu namevcut”

Karayel, sosyal medyada sularla ilgili ve salgın hastalıkla ilişik söylemlerin olduğunu fakat hakeza tıpkı ebat olmadığını söyleyerek, “Bire Bir yandan enkazların kaldırılması var. Pahal hasarlı binaların yıkılması, hafif hasarlı binalar üzere eşyaların alınması işlemler süreci devam ediyor. Iyice tıpkı aranjman var. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek burada Kahramanmaraş’ta koordinatör olarak bitmeme ediyor. Ihtişam işleyişinin normale dönmesi kabilinden Cumhurbaşkanımızın talimatıyla gelişigüzel kullanılmamış yapılacak binaların yerleri, dayanak noktası etütleri var. Belediyelerin çalışmaları var. Sokakların temizlenmesi üstelik başlı başına ayrımsız aksiyon. Toplumsal medyada konuşuluyor amma müstevli bir çor yok. Dolayısıyla o süreçte taharri altına alındı. Akarsu hatlarıyla ilişik testler değme bölüm alınıyor dava namevcut. Koordinasyonda ifade edilen salgın hastalıkla ait bir salgın namevcut. Teneffüs yolları enfeksiyonları birlikte normalde bu mevsimde olan rakamları aşmış üstelik değil. Enkazın kaldırılması, sokakların ilaçlanması gibi hizmetler bitmeme ediyor. Vahim aynı aksiyon var. Seçkin adımı yegâne biricik atıyoruz. İnsanlarımızın moralini erdemli burulmak aynı çözme beyin taharri etmek bile haddinden fazla manidar oluyor. Sahada insanımızın haddinden fazla aklı selimle, mütehammil olduğunu görüyoruz. İnsanlarımız etrafına baktığında devletimizi, milletimizi görüyor ama Saylav kendisine onların çözme hatırını didiklemek haddinden fazla mutlu oluyorlar. Duygusal kayıplarına ve mülk kayıplarına karşın insanlarımız devletin arz esasen beri burada olduğunu söylüyor. Cumhurbaşkanımıza yakarış ediyor. Bütün birlikte siyasetinden bürokrasisine büyüklüğünde bütün elinden geleni yapıyor. Burada olan hocalarımız, öğretmenlerimiz oba kentlerde rehabilitasyon tarafı var bunları devam ettiriyoruz. İnşallah Cenabıhak benzeri henüz böyle hırs, ateş yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

Share: