Depremi ruhlu gebe kadınlardan 36’sı Kayseri’de veladet yaptı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra Kayseri’ye getirilen gebe kadınlardan 36’sı, bebeklerini Kayseri Şehir Hastanesinde kucaklarına aldı.

Kadın Hastalıkları ve Tevellüt Uzmanı Dr. Mehmet Selim, AA muhabirine, depremin arkası sıra doğum yapmayı bekleyen çok sayıda kadının hastaneye başvurduğunu söyledi.

Kayseri’nin, yer sarsıntısı bölgesine mümasil olmasından periferi yoğunluk yaşadığını vurgulayan Selim, “Eş tevellüt kliniği namına 190 hastayı tetebbu ettik. Bunlardan veladet zamanı gelen 25 hastamızın doğumunu sezaryenle gerçekleştirdik. 11 aylı ise normal doğumla bebeklerini dünyaya getirdi. Bütün 36 ailemizin bu mukavemetli günlerde mutluluğuna eş olduk.” dedi.

Selim, gebe kadınların nazik ayrımsız bölümünün Kahramanmaraş’tan geldiğini ve temel karnındaki bebeklerde depremden kaynaklanan herhangi bir sorun bulunmadığını belirtti.

“Şaşırtıcı kendisine dünyaya geldiler”

Hamilelerin gebelik sürecinde böyle aynı stres yaşamasının pahal etkiler ortaya çıkarabileceğine dikkati çekici Ak, şunları kaydetti:

“Planladıkları kadar özlük şehirlerinde tevellüt yapamadılar. Buraya depremi yaşamış, yakınlarını kaybetmiş adına geldiler. Hepsinin kişi şehrinde alışılagelen şartlarda veladet yapmasını isterdik. Hakeza benzeri durumda biz üstelik devletimizin imkanları sebebiyle sunma dolgunca şartlarda bebeklerini kucaklarına almaları için elimizden geleni yaptık. Tek kişilik odalarda onların bakımını yaptık. Gidebilecek olanları hızlı hızlı taburcu ettik. Gidecek yeri olmayanları de burada istediği kadar mihman ediyoruz. Cesamet, kavim hep gelişigüzel bu süreci inşallah aşacağız. Tabi bu takatli süreçte haddinden fazla sayıda kaybımız oldu. Bu annelerin karnındaki bebekler henüz korumalı oldular. Mucize olarak dünyaya geldiler. Bu yeni gelen çocuklarımız bizlerin umudu oldu.”

Dürüst, doğan çocukların 20’sinin eş, 16’sının kız olduğunu, erkeklerin bazılarına “Umut” ismi verildiğini kaydetti.

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinden gelen ve kız çocuğu dünyaya getiren Emine Gümüş ise çokça zor tıpkısı proses atlattıklarını söyledi.

Zelzele psikolojisinden halen kurtulamadığını belirten Gümüş, “Depremden sonraları eşimin Burdur’daki arkadaşının yanına gidecektik. Yola çıktıktan bilahare Kayseri’ye gelmeye değişmeyen verdik. Sonraları veladet sürecim başladı. Burada herkes elinden geleni yaptı. Metin bire bir doğum için var güçleriyle çalıştılar. Hepsinden Allah razı olsun, bütünü bize hakkını helal etsin.” diye konuştu.

Share: