Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola bundan sonra

Facia ve Evgin Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, dominant afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan amacıyla kurduğu insancasına arkalama köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin çadır ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri nedeniyle Tarihi Ankara Garı 1. Peron’da, AFAD Başkan Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Vahim Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Umumi Komutan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’bile yaşanan başat afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların bile afetzedelere acul tıpkısı şekilde ulaşmasını talep fail Bozkurt, “Umut ediyoruz kim trenlerle revan hem müzaheret paketleri hem hijyen kolileri hem dahi çerge ve battaniye kabilinden ana insancasına arkalama malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların asıl ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında yarar ve kolaylıklar sağlar diyerek umut ediyoruz.” dedi.

Arkalama trenlerinin koordinasyonunda dört mıntıka belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Sazak, Van ve Kocaeli’nde atılmak amacıyla selamet trenlerimiz yola artık. Geçtiğimiz salı günü Van’bile 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle birlikte Türk milletinin duaları de Pakistan’a nail olacak.”

“Birlik demiryolcular canla başla gayret göstermektedir”

TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Kırıcı Altun de 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insani müzaheret malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını anlatım ederek, “Biraz bilahare iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde toplam 3 bin 991 kilometre ara bitirme edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki yardım malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine türlü olan sunu kısa sürede ulaşması üzere trenin geçtiği güzergahtaki parçalanmamış demiryolcular canla başla hız göstermektedir.” diyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi bile yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan tahminî 350 titrem besin yardımının Pakistan’birlikte yaşanan besin sorununa koca oranda katkıda bulunduğunu anlatım eden Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim ama Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece henüz macerasız atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza yardımcı olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara aktif trenler amacıyla arkalama hazırlayan valilik, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kargaşa, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Ziyalı, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa kayran alıyor.

Share: