Depremden kurtulanlar Osmaniye’de TCDD vagonlarında mihman ediliyor

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Osmaniye’birlikte, insanlar TCDD Taşımacılık AŞ’nin vagonlarında konaklıyor.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremden etkilenenler, Iblağ ve Altyapı Bakanlığının sunduğu destekle TCDD Nakliyat AŞ’nin vagonlarına yerleştirildi.

Osmaniye Şimendifer Garı’na getirilen 12 vagonda, kısaca 1000 depremzedeye yunak müstevi ve kıvrak erke imkanı sağlanıyor.

Depremzedelerden Ahmet Yaşar (39) evinin yıkılmadığını ancak hasar aldığını belirtti.

Hasar tespiti yapılmadan eve girmek istemediklerini, eşi ve 3 çocuğuyla vagonlarda barındıklarını aktaran Yaşar, “Başımıza hakeza ayrımsız olay geldi, Allah bundan öteye götürmesin. Sıhhatli olsun devletimiz bize aguş açtı, vagon sağladı, içi de hamam. Yemeğimiz, suyumuz, değme şeyimiz karşılanıyor. Açıkta bırakılmadık, çok şükür. Vagonlar gidene büyüklüğünde buradayız.” diyerek konuştu.

Adem Yüksel (68) üstelik evinin çokça bir iki hasar aldığını anlattı.

Korktukları için eve giremediklerine değinen Yüksel, eşi, 2 torunu ve yanlarında getirdikleri 2 muhabbet kuşuyla trende kaldıklarını söyledi.

Kaldıkları vagonda gelişigüzel sıkıntılarının olmadığını nâkil Yüksel, “Sağ olsun devletimiz şimendifer temin etti. Vagonlar ısıdam. seçkin sıkıntımız bulunmayan. İhtiyaçlarımız simultane gideriliyor. Kuşlarımızı yanımızda getirdik, onlar bile duygusal taşıyor. Evde bırakmadık.” dedi.

Esme Aktürk (60) ilk kez hakeza benzeri hareket gördüğünü, haddinden fazla korktuğunu anlatarak “Evimizde çok şükür benzeri öz bulunmayan, yalnız duvarlarda hasar var. İlk günler dışarda kaldık, antipatik havada sarp çektik. Burası çokça kusursuz. Devletimiz, insanlarımız, A’dan Z’ye büyüklüğünde gelişigüzel şeyimizle ilgileniyor.” ifadesini kullandı.

Share: