Bin 200 depremzede, yataklı ve yatar koltuk vagonlu trende konaklıyor

TCDD yoluyla Osmaniye Garı’na konuşlandırılan yataklı ve yatar koltuk vagonlarda bin 200 depremzedeye barınma imkanı sağlandı. Vagonları yegâne tek gezen ekipler, depremzedelerin birlik ihtiyaçları ile yakından ilgileniyor.

Osmaniye’yi üstelik vuran iki depremin peşi sıra çokça sayıda ocak evet enkaza dönüştü evet birlikte çetin hasar aldı. Depremin dakikasında peşi sıra kurulan keçe kentler, yurtlar ve kamu gurur ve kuruluşlarının tesislerinin yanında Türkiye Cumhuriyeti Izzet Demiryolları (TCDD) Osmaniye garına bin 200 nefis yataklı ve yatar koltuk vagonlu trenini konuşlandırdı. Depremin evvel günü bölgeye mevrut vagonlara yerleştirilen depremzedeler burada tahaffuz, yeme, içmece ve hayatiyet sorunu yaşamıyor. Çağ içerisinde vagonlara gelen Sülale ve Toplumsal Politikalar Bakanlığına sınırlanmış psikososyal bindi ekipleri depremzedelerin tamam ihtiyaçları üzere yegâne biricik ilgileniyor.

“Biz bu devletimizden elan ne isteriz”

Trende konaklayan depremzede Suna Kalıç, “Oran bu treni gönderdi. Allah razı olsun, başımızdan muallel etmesin. Biz bu trenin zarfında yatıp kalkıyoruz. Katar hangi antlaşma giderse biz üstelik o devir evimize gideriz. Korkuyoruz, halen henüz sallanıyor. Devletimiz bile milletimiz dahi yemeğimizi veriyorlar. Hangi bahtiyar bize. Sıcak yerde oturuyoruz. Biz bu devletimizden daha ne isteriz. Bize eş çıktı. Rahatız, çokça şükür” dedi.

“Devletimizin yanımızda olduğunu biliyoruz”

Mustafa Tazeoğlu, “Tıpkı haftadır burada barınma ve sair ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Haddinden Fazla şükür canımızda ayrımsız husus bulunmayan ama göçük altında ki insanlar amacıyla endişeleniyoruz. Değişik konuların gitgide çözüleceğini düşünüyorum. Burada kim imkanlar gani. Devletimiz ve milletimiz burada insanlarını kıygın etmemek üzere ellerinden mevrut gelişigüzel şeyi yapıyorlar. Araç, içecek, kanıksamak amacıyla battaniyemiz var. Burada bunlara çokça şükür ihtiyacımız namevcut. Biz kendimizi dümen edebiliyoruz. Yakınlarımızı bırakıp kurtarma faaliyetlerine haddinden fazla aşkın katkıda bulunamıyoruz. Tanrı gerileme altında olanlara arkalama etsin. Devletimizin yanımızda olduğunu biliyoruz. Bunu dahi kavim yerine anlatacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu. – OSMANİYE

Share: