Depremde 2 oğlu ölen kayırıcı, tıpkı evde depreme yakalandığı eşi ve oğlunu bulamıyor

Depremde 2 oğlu ölen, ayrımsız oğlu ise sağlıklı kurtulan ağababa, kaybolan eşi ve benzeri oğlunu temin etmek için gerileme başından ayrılmıyor.

Adıyaman’ın gestalt Alitaşı Mahallesi Gölbaşı Caddesi üzerindeki 5 bükülmüş Arzık Apartmanının birinci katında eşi ve 4 çocuğuyla birlikte tüvana Mehmet Saf Çipo, yer sarsıntısı gecesi yıkılan binanın enkazı altında kaldı. Kişi çabasıyla kriz altından sâdır Çıpa, 22 yaşındaki oğlu Samet Çıpa’i faal namına çıkartmayı başardı. Çökme alanına revan ekipler, yaptıkları taharri ve kurtarma çalışmalarında Alperen (23) ve Ahmet Çıpa’in (20) camit bedenine ulaştı. Enkazın seçme yerini arayan ekipler, 46 yaşındaki anne Zeliha Çipo ile 8 yaşındaki Muhammed Enes Çıpa’e ulaşamadı.

Ölü ve ya iyi çıkarmak istiyor

Ekipler çalışmalarını sonlandırdıktan bilahare zat çabasıyla baştan enkazın her yerini arayan Demir, eşi ve oğluna ulaşamadı. Cesetlerin götürüldüğü alana revan Çipo, oradan de bir akıbet elde edemeyince yer sarsıntısı esnasında çorlu kendisine çıkartılıp hastaneye kaldırılmaları ihtimaline alın Adıyaman biçim, mekân iller ve Ankara ile İstanbul’daki hastaneleri arayan Çipo, herhangi bir çepel bulamayınca enkazın başında oturup beklemeye başladı.

Her yere sorduk amma bulamıyoruz

Sormadıkları kayran kalmadığını belirten Mehmet Vazıh Demir, “Bu binaya yaşıyorum, 6 kişilik aileydik. Yer Sarsıntısı anında çıktım. Ondan bilahare ayrımsız oğlumu salim çıkarttık. Ekipler geldi, 2 oğlumun cesedini çıkarttık. Hanım ile benzeri oğlumu de bulamıyoruz. İlk günden beri hareketli, donmuş tek öz yok. İstanbul ve Ankara’daki hastanelere gitme durumları varmış. Onu üstelik kişi çabamızla araştırdığımız halde bire bir bili alamadık, bekliyoruz. Hiçbir bulaşık bulunmayan. Cemaziyelevvel esasen hastaneye gittik, gösterici filan gösterdiler, onların beyninde de namevcut. Mezarlığa da gittik, DNA testi üzere bile beş on geçmesi gerekiyormuş” dedi.

Ölü evet dahi canlı bulmak istiyoruz

Eşi ve çocuğunu geberik evet üstelik enerjik sağlamak üzere müzaheret talip Çıpa, “Bala 8 yaşında, hanım üstelik 46 yaşında. Hareket esnasında onlar civar taraftaki odada uyuyorlardı. Rahmetli olan çocuklardan biri dahi onların yanındaydı amma onun cesedini koridorda bulduk, onları bulamadık. Çatı 5 katlıydı, tığ bir numara katta kalıyorduk. Onları sağlamak üzere yıkılmayan yerleri dahi tığ yıktık ama tekrar bulamadık. Yetkililerden esen de olsa ölü dahi olsa bulunmalarını istiyoruz. Depremin evvel gününden beri burada bekliyorum” diyerek konuştu. – ADIYAMAN

Share: