Deprem kuşağındaki Sakarya’ya yıpranmamış facia eş güdüm merkezi mensur edilecek

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden bildirme çok etkilenen illerden Sakarya’birlikte, kıyamet idare altyapısını güçlendirecek eskimemiş facia koordinasyon merkezi mensur edilecek.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, “Facia Eş Güdüm Merkezi ve Güneşler İtfaiye Binası” projesi amacıyla ferda ihaleye çıkılacağı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine meydan verilen Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem Cesim, ihalenin ardından hayata geçirilecek projenin, kıran bilincini kayırıcı düzeye tarh ve şehri afetlere alın hazırlamada mefret olduğunu vurguladı.

Kocaman, 11 bin 550 metrekarelik alanda düz yazı edilecek yapının afetlerde nesep bölgesi görevi göreceğini belirterek, “Projeyi şehir merkezimize andıran konumdaki Karaköy Mahallemizde inşa edeceğiz. Kıyamet Eş Güdüm Merkezi, ayrımsız zamanda terbiye üssü olacak. Burada afet ve evgin uzanım eğitimlerinin tamamını bilirkişi ekipler eşliğinde sunacağız. Afet bilincini peş düzeye çıkaracak, vatandaşlarımıza facia eğitimleri sunacak, ayrıca şehir dışından da facia eğitimi için gelecek olanları mihman edeceğiz.” bilgisini paylaştı.

İki kıvrım merkezde zelzele, mutfak yangını ve dumanlı alanlardan kaçış simülasyonlarının bulunacağını nâkil Önemli, şunları kaydetti:

“Ayrıca mevhum gerçekliğe topluluk sarsıntı terbiye video seti, evgin nitelik telefon ihbar simülasyonları, brifing ve sınav alanları bulunacak. Kırık kırılım, çatı dans ve temel taşı sıvılaşma yetişek modülü ile deprem aletsel tekebbür modülü ve sair kamu detaylar üstelik projemizin içerisinde olacak. Burada kıran öncesi ve sonrası bütün eğitimler uygulamalı sunulacak. Vatandaşlarımız dahi bu merkezde eğitim bilimi takanak.”

Yüce, proje kapsamında bölgeye kullanılmamış itfaiye binası üstelik kazandıracaklarını belirtti.

Share: