Daskyleion Antika Kenti’nin görünürlüğü surların ortaya çıkmasıyla artacak

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde kâin ve Anadolu’birlikte hükümranlık sürmüş bir nice medeniyetten izlere sülale sahipliği işleyen Daskyleion Antik Kenti’nde kazılar sonucu ortaya çıkarılan surlar, bölgenin turizmine yardım sunacak.

Geçmişi milattan geçmiş 3000’li yıllara dayanan Ergili Mahallesi’ndeki antika kentte 1954’te başlatılan kazılar, Prof. Dr. Kaan İren başkanlığında bitmeme ediyor.

Bu sene 28 Haziran’birlikte başlayan kazılar, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Bandırma ve Manyas belediyeleri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Bandırma Çelebi Liman İşletmesi firmasının desteğiyle sürüyor.

Kazı çalışmaları kapsamında kentin 4,5 metre yüksekliğe cemaat surları üzerine yoğunlaşıldı.

Görselliğiyle domestik ve yabancı tatilcilerin ilgisini çeken surların, nahiye turizmine katkı sağlaması hedefleniyor.

“Gordion’daki duvarlarla çokça iri benzerlikler olduğunu görüyoruz”

Kazı Heyeti Başkanı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaan İren, AA muhabirine, surların ortaya çıkarılmasıyla Daskyleion’a turizm amacıyla biraz daha görsellik vermek istediklerini söyledi.

İren, milattan önce 7. yüzyılda yapımına başlanılan surların örgüsünün yavaş yavaş ayrımlılık gösterdiğini belirterek, “Zar örgü tekniği tedricen biraz henüz farklılaşıyor. Elan özenli arkaç geliyor, bunun dışında kalan kısımlarda ise çıktı Ilımlı Anadolu’da Friglerin başkenti olan Gordion’daki duvarlarla çokça şişman benzerlikler olduğunu görüyoruz. Bu bile eş yahut ayrımsız ustaların bu duvarlarda intişar olabileceği fikrini bize getiriyor.” diye konuştu.

“Bu duvarlar ortaya çıkınca kentin görselliği artacaktır”

Duvarların, dal gücüyle aydınlığa kavuştuğunu vurgulayan İren, 30 kesir metre uzunluğa ulaşan duvarı toprak altından periyot ışığına çıkardıklarını anlatım etti. İren, şunları kaydetti:

“Bu duvarlar ortaya çıkınca kentin görselliği artacaktır ve insanlar geldiği devir az buçuk elan farklı tıpkı gözle kenti göreceklerdir. Esasen vermek isteyip surların beraberinde foto çektirmek isteyeceklerdir. Böylelikle tıpkı hava merkezi haline geleceğini adisyon ediyoruz. Daskyleion, turizmin aynı parçası olma uğrunda az buçuk ötelenmiş sayılabilir. Daskyleion’u Manyas Gölü ile birlikte ummak lazım, birisi bir natürel görk, ötekisi tarihi güzellik, ikisini bir araya getirdiğimiz ahit eşsiz bire bir birliktelik doğacağını düşünüyorum.”Share: