Cömert Evran’ın türbesini ziyaret edenler Ahilik prensiplerini öğreniyor

Dar genelinde 12-18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 35. Ahilik Haftası kutlamalarına güdük süre kaldığında Kardeş Evran Veli’nin türbesinde ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Az dışından ve Ankara ilkin girmek için farklı illerden Kırşehir’e gelenler, Ahi Evran Külliyesi’ndeki türbeyi görüşme ederek yakarış ediyor.

Vatandaşlar, türbeyi gezerek Cömertlik prensiplerini öğrenme fırsatı buluyor.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü görevlileriyle Ahi Evran Camii imam ve müezzinleri, türbeyi ziyarete gelenlere Ahiliğin açık deniz ve cihanşümul prensipleriyle ait bilgelik veriyor.

Ahilik ve Esnaf Kültürünü Araştırı Merkezi ve Turizm Derneği Başkanı Fatih Mahmutoğlu, AA muhabirine, Cömert Evran Iye Türbesi’nin önceki yıllarda yapılan çalışmalarla UNESCO Eğreti Kültürel Miras Listesi’ne alındığını anımsatarak, temel listeye alınması üzere çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Ahi Evran Iye’nin türbesine ağırbaşlı deste

Özellikle yaz aylarında Kardeş Külliyesi ve Ahi Evran Iye Türbesi’ne güç bandaj olduğunu tamlayan Mahmutoğlu, “Ahilik Haftası kutlamaları öncesinde gurbetçilerimiz ve değişik illerden gelenler Ahi Evran Iye’nin türbesine okkalı demet göstermekte. Haftamızın çalkantı ile kutlanacağına inanıyorum.” dedi.

Son yıllarda Ahiliğin tanıtımının artması yardımıyla yetersiz dışından kafileler halinde ziyaretçilerin geldiğini anlatan Mahmutoğlu, “Ancak içinden birlikte birçok ziyaretçi buraya gelerek dualarını edip Cömertlik prensiplerini öğrenme üstüne araştırmalar yapıyor.” diye konuştu.

Mahmutoğlu, Ahilik prensiplerinin bugüne da çırağ tuttuğuna bel ederek, “Ahiliğin sunma şanlı ilkelerinden birisi ‘Hak ile çalışıp bize gelen bizdendir, karın ve aktöre ile çalışıp bizi geçen bizdendir’ öğretisidir. Türkiye’mizin ve dünyamızın daha iyicene olması için Ahiliğin bu sunturlu öğretilerini gelecek nesillere aktarmamız geçişsiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ahilik denince aklıma aktöre, malumat, mesai ve beyin geliyor”

Osmaniye’den Ankara’ya yolculuk ederken arkadaşıyla Ahi Evran Iye Türbesi’ni görüşme eden öğretmen Rabia Aker de burada okuduğu yazılardan çokça etkilendiğini dile getirerek, “Okuduğumuz yazılarda onun bir nice görevi olduğunu gördük. Bunun beraberinde 93 yaşında hala tığ sallaması bile beni haddinden fazla etkiledi. İyi ki gelmişiz, görmüşüz, çok ferah oldu.” ifadesini kullandı.

Ankara’bile mektepli olan Kahraman Sağ ise Kardeş Evran Veli’nin türbesinde dua okuduğunu anlatarak, “Ahiliği öğrenmeye çalışıyoruz. Cömertlik denince aklıma ahlak, vukuf, mücahede ve us geliyor. Bu dört asıl konuda ego de hayatıma yön vermeye çalışıyorum.” şeklinde konuştu.Share: