Bakanı Hava, sosyal konut projesinde detayları paylaştı: Başvuruda kademe geliri şartı var

Geri Reisicumhur Erdoğan’ın detaylarını duyurduğu içtimai bölük projesi amacıyla bugün başvurular başladı. Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Gurur vatandaşların projeye korkulu bent gösterdiğini ve referans sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

HANE GELİRİ ŞARTI İSTANBUL’DA 18, DİĞER İLLERDE 16 BİN TL

Sosyal göz ve yer satışı başvurularının Teşrinievvel kocaoğlan sonuna kadar süreceğini açıklayan Bakan Çalım, müracaat beğenmek üzere şartları de uzun uzadıya paylaştı. Gurur, “Başvuru yapacak vatandaşlarda İstanbul için en fazla net 18 bin liralık, sıkı genelinde ise bildirme çok 16 bin lira olması şartı aranacak.” dedi. Icra Vekili ayrıca 18 yaşını tamamlamış gençlerin evlerinde artık konuk olduğunu belirterek ailesinin geliri hangi kadar olursa olsun evre geliri kriterine takılmadıklarını duyurdu.

EVLERİN FİYATLARI HANGI BÜYÜKLÜĞÜNDE OLACAK?

Bakan Çalım’un konuyla ilgili planlı basın toplantısında verdiği bilgilere bakarak proje kapsamındaki 2+1 konutların büyüklüğü 75 ila 85 metrekare arasında değişecek. Fiyatları da 608 bin liradan başlayacak 770 bin liraya büyüklüğünde çıkacak. 3+1 konutla ise 105 metrekare olacak ve fiyatları 850 bin ila 950 bin TL arası olacak.

KİRAYA VERİLEBİLECEK

Ailelerden bırakıt artan karı hisseleri olanların üstelik projeye başvuruda bulunabileceklerini belirten Icra Vekili Çekicilik “Bilahare TC vatandaşı olanlar de bu projeye şartları uygunsa katılabilir. Içtimai konutu eş borcu bitmeden yapılamayacak. Fakat kiraya verebilir bu daireyi” dedi. Vekil Hava 18 yaşından iri bir yavru varsa aynı haneden 2 başvuru yapılabileceğini belirtti.

“İKİ ÇEŞİT YER VAR”

Ev gayeli yer satışına ait bilgelik veren Nazır Hava şunları söyledi: “Vatandaşlarımız gidecekler, özlük evlerini bu arsalara yapabilecekler. İki kök arsamız var. İlki, 350 ila 500 metrekarelik büyüklükte olacak. Buralarda yapılacak ev büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare olacak. Vatandaşımız, 192 bin 500 liradan başlayan hep bedel ve 1.604 liradan başlayan taksitlerle, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği ayrımsız yöntemle arsasını algı. İkincisi ise; hisseli parseller olacak. Burada birlikte bölük büyüklüğü 150 metrekare olacak. 112 bin 500 liradan başlayan toplam eşit ve 937 liradan başlayan taksitlerle, yine 10 sene vadeyle ve faizsiz benzeri şekilde insanımız arsasına kavuşacak.”

ARSA VE SANAYİ İŞYERİ BAŞVURULARI 10 EKİM’DE BAŞLIYOR

Proje kapsamındaki tıpkısı diğer yatırımın ise eskimemiş işyerleri olduğunu belirten Bakan Çekicilik “İlk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilimizde toplamda; 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin bakir işyeri yapıyoruz. Adi ve orta ölçekli sanayicimizin istifadesine sunuyoruz. İnşallah bu işyerleri; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına büyük ulama sunacak. Bu işyerlerinin dahi ödemeleri şu şekilde olacak. 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 kamer vadeyle sanayicimiz, canlı girişimcilerimiz yeni işyerlerinden istifade edebilecek. Başvuruları bugün başlattık. Ilk Teşrin ayı sonuna kadar sürecek. İnşallah evvel temellerimizi kısım kısım, Kasım- Mabeyin kabil atıyoruz. Gene yer ve endüstri işyeri için başvurularımız 10 Teşrinievvel’de başlıyor, 7 Kasım’a kadar birlikte devam edecek. İlk hamle konutlarını maksimal 2 yıl zarfında bitireceğiz” dedi.

2 TRİLYON LİRALIK EKONOMİK HAREKETLİLİK

Projenin tahminî 900 bilyon liralık envestisman değerine eş olduğunu ifade fail Vekil Alım “Çoğaltan etkisiyle, 2 trilyon liradan aşkın ekonomik hareketliliğe öğün açacağını hesaplıyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: