CHP’li Yunus Emre: “Bir Tane Herif Rejimini Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Başına Bela Ederken Türkiye’nin Arz Cıvıl Cıvıl Adamı Girmek İstiyordu.

CHP İstanbul Saylav Yunus Emre, “Bu tek adam rejimini Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin başına bela ederken; yegâne benzeri saplantısı vardı. Türkiye’nin yeryüzü hararetli adamı görünmek istiyordu. Amma üzerinden 5 sene geçtikten sonradan ve önümüzdeki seçimlere güvenle, inançla girerken herkes şunu gördü. Erdoğan ne yaparsa yapsın, bilcümle ağırbaşlılık uygulamalarını devreye soksa birlikte Türkiye’nin sunma etkili adamı olamadı. Çünkü Türkiye’nin arz yaşayan adamı Ankara’üstelik Çankaya’da tıpkısı tepede yatıyor. Ölümünün üzerinden 84 yıl önceki olsa birlikte Ankara’üstelik, Çankaya’da Türkiye’nin bildirme hayatiyetli adamı yatıyor” dedi.

CHP Kütahya İl Başkanlığı, Kütahya Belediyesi’nin içtimai tesislerinde; “Kılıçdaroğlu Doktrini Anadolu ile Buluşuyor” paneli düzenledi. Etkinliğe CHP İstanbul Mebus Yunus Emre ve CHP Tümen Meclisi üyesi Düş Aksungur ile CHP Kütahya Milletvekili Büyük Fazıl Etçi ve CHP İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, dil cambazı yerine katıldı.

“İKTİDARI ELE GEÇİREREK DEMOKRASİYİ NAMEVCUT ETMEYE ÇALIŞTILAR”

Panelin açış konuşmasını İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz yaptı. Ülkedeki demokrasinin geldiği noktaya değinen CHP’li Şahbaz, şunları söyledi:

“Güvenlik güçlerinin desteğini alan demokrasi düşmanları iktidarı ele geçirerek demokrasiyi ve onun kurumlarını yok etmeye çalıştılar. Ülkemizde bugün yaşadığımız sorunların temelinde askeri darbeler saha almaktadır. Günümüzde demokrasiyi namevcut etmenin ve kurumlarını zayıflatmanın apayrı tıpkısı yolu elan yoğun kullanılmaktadır. Bu yöntem elan beş altı dramatik amma aynı derecede tahripkâr benzeri yöntemdir. Demokrasiler imdi generallerin ellerinde değil, kendilerini iktidara getiren, süreci allak bullak fail seçme rüesa veya başbakanlar aracılığıyla yok edilmektedir. Bu liderler demokrasiyi edisyon zahirî adımlarla adım adım aşındırmaktadırlar.”

“GAZETELER EVET SATIN ALINMIŞLAR EVET ÜSTELIK SÜREKLİ BASKI HALİNDELER”

Şahbaz, iktidarların demokrasiyi bulunmayan etmeye yönelik çabalarının çoğunun parlamento marifetiyle onaylanması veya mahkemeler marifetiyle akseptans edilmesi zımnında kanuni ayla geldiğini aktardı. Şahbaz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yargıyı henüz mübarek hale getirme ve yolsuzlukla uğraş kabil amaçlarla sunulan değişikliklerle egemenlik bağımsızlığı ve hukuk güvencesi ortadan kaldırılmaktadır. Gazeteler hala işaret yapabiliyor ama evet satın alınmışlar ya birlikte sürekli sorumluluk halindeler. Vatandaşlar, STK’lar, gazeteler iktidarı eleştirmeye devam edebilirler fakat kendilerini rüşvet yahut diğer yasal sorunlarla karşı karşıya bulurlar. Politik rakiplerin meşruiyeti reddedilir ve kriminalize zar edilirler. Silahlı çetelere, paramiliter güçler ve mafya örgütlenmelerine, yol gösterilerine müsaade verilir. Taşlama veya müsvedde yasaları ile iktidar muhaliflerin, partilerin, medyanın ve vatandaşların eleştiri özgürlükleri kısıtlanır, kanuni ya dahi ayrıksı bire bir cezai işlem etme tehdidine maruz kalırlar.

“ÜLKEMİZDE ARTIK AHBAPLIK DEVLETİNDEN BAHSEDEMİYORUZ”

Otokratlar demokrasiyi kullanarak iktidara gelir ve bir elan gitmemek amacıyla demokrasinin içini boşaltarak bulunmayan ederler. Yukarıda bahsedilen uygulamalar bize tek ecnebi gelmiyor. 2002 yılında demokratik seçimlerle iktidara mevrut AKP, iktidarı tutmak amacıyla demokrasimizi kaplamak karışma tek şeyi yapmaktan çekinmemektedir. Ülkemizde daha çok güçler ayrılığından, hukuk devletinden bahsedemiyoruz. Ülkemiz kararnameler ile yönetilmektedir. Divan etkisizleştirilmiştir. Hâkimiyet organı imdi iktidarın vesayeti altındadır.”

“CUMHURİYETİ ESASEN DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRMAK İÇİN SAHADAYIZ”

Şahbaz’ın ardından söz alan Etçi, konuşmasında İzmir’den mevrut konuklar ve partilileri selamlayarak başladı. Parti adına gezilmedik düzlük, çalınmadık konu tutmak amacıyla Türkiye çapında ayrımsız maratona çıktıklarını tabir eden Fazıl Etçi, şu açıklamayı yaptı:

“Kadro derinti salonumuzda meclis merbut olmasına rağmen değişik illerde yaptık. Ayrıca düzlük çalışmalarında ego ekstra bir görevle güzeşte hafta Erzurum’daydım. Erzurum’un ilçelerindeydik. Ayrımsız şekilde bilcümle milletvekilleri, parti sedir üyeleri ve partimizin tüm el, ilçe yöneticileri ve Cumhuriyet Halk Partililer şu anda değişik şekillerde saha çalışmasına devam ediyorlar. Ne üzere? Cumhuriyeti gine demokrasi ile taçlandırmak üzere. layenkati demeden çalışmamız gerekiyor kim bu toplantıları aynı elan yapabilelim.”

“ÇOK KAPSAMLI BİR DEMOKRASİ KRİZİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre de konuşmasında, şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin 100. yılına önümüzdeki yıl gireceğiz. Bu yüzyıl içerisinde mutluluk olarak haddinden fazla balaban başarılar elde ettik. Tabi çok şiddetli, haddinden fazla dram durumlar üstelik yaşadık. Askeri darbeler yaşadık, politik idamlar yaşadık, konuşu krizler yaşadık. Zaman geldiğimiz noktada çokça şümullü tıpkı demokratlık kriziyle alın karşıyayız. Hele 2017 Kanunuesasi değişikliğinden sonraları Türkiye’da yegâne kayırıcı rejimi ortaya imdi. Türkiye cihanşümul değerlerden, âdem haklarından, hukukun üstünlüğünden, demokrasiden uzaklaştı. Bu şartlarda hele doğruluk yürüyüşünden başlayarak aynı iri el erki birlikteliğini aşamalardan geçerek düz yazı ettik. Bugün esasta bu panelde bunu konuşacağız. Bu demokratlık birlikteliği kuşkusuz ortaya bundan sonra ve Türkiye’nin geleceğini lacerem şekillendirecek? Bunları ele alacağız.

“TÜRKİYE’NİN SUNMA IŞLEK ADAMI ANKARA’DA ÇANKAYA’DA BİR TEPEDE YATIYOR”

Bu biricik herif rejimini Tayyip Erdoğan Türkiye’nin başına bela ederken yegâne bir saplantısı vardı aslında. Türkiye’nin yeryüzü kıvrak adamı kalkışmak istiyordu. Bu şişman kötülüğü bu amaçla yaptı. Ama üzerinden 5 sene geçtikten sonra ve önümüzdeki seçimlere güvenle, inançla girerken herkes şunu gördü. Erdoğan hangi yaparsa yapsın, hep külfet uygulamalarını devreye soksa üstelik Türkiye’nin sunma aktif adamı olamadı. Zira Türkiye’nin yeryüzü canlı adamı Ankara’de Çankaya’birlikte bir tepede yatıyor. Ölümünün üzerinden 84 yıl eski olsa da Ankara’da, Çankaya’de Türkiye’nin genişlik dinamik adamı yatıyor.”

Açık Oturum, konuşmaların ardından basına sınırlı bir şekilde bitmeme etti.Share: