Çaresizliğin fotoğrafı! Günlerdir çöküntü altında artan oğlundan ve eşinden bir kalıntı arıyor

Adıyaman’ın hat Alitaşı Mahallesi Gölbaşı Caddesi üzerindeki 5 katlı Arzık Apartmanının bir numara katında eşi ve 4 çocuğuyla gelişigüzel diri Mehmet Fer Demir, sarsıntı gecesi yıkılan binanın enkazı altında kaldı.

ANNE VE 8 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUNA ULAŞILAMADI

Kendi çabasıyla çöküntü altından sâdır Demir, 22 yaşındaki oğlu Samet Demir’i etken yerine çıkartmayı başardı. Gerileme alanına revan ekipler, yaptıkları arama ve istirdat çalışmalarında Derviş ve Ahmet Demir’in cansız bedenine ulaştı. Enkazın değme yerini arayan ekipler, 46 yaşındaki asıl Zeliha Çipo ile 8 yaşındaki Muhammed Enes Çıpa’e ulaşamadı.

OTURUP BEKLEMEYE BAŞLADI

Ekipler çalışmalarını sonlandırdıktan sonraları kendi çabasıyla yeniden enkazın her yerini arayan Demir, eşi ve oğluna ulaşamadı. Cesetlerin götürüldüğü alana giden Çıpa, oradan üstelik ayrımsız sonuç elde edemeyince yer sarsıntısı esnasında yanık kendisine çıkartılıp hastaneye kaldırılmaları ihtimaline alın Adıyaman format, çevre iller ve Ankara ile İstanbul’daki hastaneleri arayan Çıpa, seçkin çepel bulamayınca enkazın başında oturup beklemeye başladı.

“SEÇKIN YERE SORDUK AMMA BULAMIYORUZ”

Sormadıkları düzlük kalmadığını belirten Mehmet Işıklı Çipo, “Bu binaya yaşıyorum, 6 nefis aileydik. Deprem simultane çıktım. Ondan sonra tıpkı oğlumu esen çıkarttık. Ekipler geldi, 2 oğlumun cesedini çıkarttık. Kadın ile bir oğlumu birlikte bulamıyoruz. İlk günden beri aktif, donmuş tek molekül namevcut. İstanbul ve Ankara’daki hastanelere gitme durumları varmış. Onu da kişi çabamızla araştırdığımız halde tıpkısı marifet alamadık, bekliyoruz. Tek düzensiz bulunmayan. Esbak yeniden hastaneye gittik, suret filan gösterdiler, onların arasında da yok. Mezarlığa bile gittik, DNA testi amacıyla de beş altı geçmesi gerekiyormuş” dedi.

“GEBERIK EVET BIRLIKTE ESEN HATIRLAMAK İSTİYORUM”

Eşi ve çocuğunu ölü ya da faal seçmek için yardım talip Demir, “Çocuk 8 yaşında, hanım birlikte 46 yaşında. Yer Sarsıntısı esnasında onlar ön taraftaki odada uyuyorlardı. Rahmetlik olan çocuklardan biri de onların yanındaydı amma onun cesedini koridorda bulduk, onları bulamadık. Çatı 5 katlıydı, biz birinci katta kalıyorduk. Onları nail olmak amacıyla yıkılmayan yerleri de biz yıktık ama tekrar bulamadık. Yetkililerden sıhhatli dahi olsa ölmüş bile olsa bulunmalarını istiyoruz. Depremin ilk gününden beri burada bekliyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: