CHP’li Hususi, MHP’li Bülbül’ün “e-tecim kanunu” ile ait açıklamasına yanıt verdi Açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Özgür Hususi, MHP Grup Başkanvekili Muhammed Uzun Bülbül’ün “e-ticaret kanunu” açıklamasına ilgilendiren, “Anayasa’dan yetkisini kayran bir başvuruyu yapmış olmamız, sizi sebep bu kadar erinçsiz etmektedir?” değerlendirmesinde bulundu.

Özel, yaptığı yazılı açıklamada, MHP Kol Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül’ün, CHP’nin e-ticaret kanununun ara sıra maddelerinin iptali istemiyle Esas Mahkemesine başvurmasını eleştirdiğini anımsattı.

Anayasa Mahkemesine yaptıkları başvuruya, MHP’nin AK Parti’den esinlenerek itirazda bulunduğunu gelecek süren Hususi, “Ülen Levent Bülbül, Temel Mahkemesi gayrimeşru tıpkısı kayran mi kim Kanunuesasi Mahkemesine başvuru olunca çığlık ediyorsun?” diye sordu.

Esas’nın sağladığı güvence doğrultusunda Kanunuesasi Mahkemesine müracaat haklarını kullanacaklarını kaydeden Özel, “Bizler, sizin kadar cürüm örgütlerinin koğuşlarına gitmeyiz, suç örgütü liderleriyle branş kolalama girmeyiz. Kanunuesasi’dan yetkisini alan aynı başvuruyu yapmış olmamız, sizi sebep bu büyüklüğünde erinçsiz etmektedir?” ifadelerini kullandı.

Kanunuesasi Mahkemesine başvuru yapmanın anne tehalüf partisine verilen ayrımsız hak, topluma cebin de takı olduğunu tamlayan Hususi, şunları kaydetti:

“E-ticaret Kanunu üzerinden millilik taslamayın. Sen kim nice yurttaş aleyhine, mevki aleyhine kanuni düzenlemeye ‘evet’ oyu vermiş birisin. Saraydan gelince, ülkenin aleyhine, yandaşların ya da yabancıların lehine her karara, temas teklife, seçkin düzenlemeye gözü kapalı ‘evet’ diyenlerin şu gösterdiği hassasiyete bak. ‘Bu kanunun tümünü Temel Mahkemesine taşıdığımız’ kabilinden benzeri algıyı boşu boşuna yaymayın. Kaldı ki bu yasa madem bu büyüklüğünde büyük, meriyet tarihi illet 1 Eş 2023? Madem bu yasa haddinden fazla cesim illet kanunun gâh fıkraları 1 Aile 2024’te yürürlüğe girecek? Biz bu kanunu destekliyoruz fakat itidal ilkesi gereği hukukçularımız ara sıra fıkralarda muhalefet tayin etti. Esas Mahkemesi denetiminden korkmayın. Esas’ya marjinal muamelat yapmayın diye titizleniyoruz. Korkmayın, Temel Mahkemesi bozma kararı verirse yenisini esasen bu Meclis yapacaktır.

CHP ayrımsız yerlerden gelen talimatla hareket yapmaz. Talimatla işi, Halk İttifakı’nın, AK Parti’nin ve MHP’nin yaptığını bütün bilmektedir. Bundan Sonra partimize bühtan atmayı, domates dolması söylemeyi bırakın. İlla ayrımsız konu üzerine izah yapacaksanız, bire bir haftadır hiçbir MHP yetkilisinin sesini çıkarmadığı Manisa Büyükşehir Şehremaneti Başkanınızla ilişkin iddialara mesafe getirin.”

Share: