Kıymetli görülen yeşil katışıksız kuşlarının Balkı Dağı eteklerini nasıl kullandığı araştırılıyor

Iğdır’daki akademisyenler, Afrika’dan ilkbaharda Veca Dağı eteklerine göç fail yeşil günahsız kuşlarının, bölgeyi şüphesiz kullandığını özlemek için 6 aydır izleme ediyor.

Türkiye’de bulunmaz tanıdık ve kuş bilimi camiasının ilgi gösterdiği türlerden göçmen yeşil salt kuşları, Balkı Dağı’nın Iğdır tarafında artan eteklerinde yaşıyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi’nde (KUŞMER) görevli akademisyenler ile Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı programı öğrencileri, mart ayında hayata geçirilen çalışmayla yeşil günahsız kuşlarını izleme etmeye başladı.

Sahaya çıkan akademisyenler ve öğrenciler, ilmî adı merops superciliosus olan kuşun yaşadığı, beslendiği, ürediği ve dinlendiği alanların tespiti için 6 aydır Dert Dağı eteklerinde araştırı yapıyor.

Akademisyenler, Afrika’dan ilkbaharda bölgeye kafile fail kuşla ilgilendiren gördükleri verileri taşıt altına alıyor.

“Türkiye’de eşsiz bölgelerde görülüyor”

KUŞMER Müdürü Emrah Çelik, AA muhabirine, yeşil halis kuşunun bölgenin çandır hayatı çeşitliliği açısından benzeri işve olduğunu söyledi.

Kuşun mart ayından beri izlem altına alındığını tamlayan Çelik, şöyle konuştu:

“Türün muhtemel bulunabileceği alanlara gittik, analıkızlı alanlarını izledik, muhtemel yayılış göstereceği ya da kullanabileceği enerjik yuva alanlarına baktık. Türü hala izliyoruz, burada sıklıkla görülüyor fakat şöyle tıpkı özelliği var. Türkiye’de nadir bölgelerde görülüyor fakat türün burada popülasyonunun ferah durumda olduğunu görüyoruz. Çalışmamızla türün bu bölgede üreyip üremediğini, bu bölgeyi çabucak kafile zamanlarında mı kullandığını, takkadak tagaddi için mı bu alanı kullandığını tayin etmeye çalışacağız.”

Polat, kuşun Türkiye kuş bilimi camiasında oldukça deste çeken, turizm potansiyeli faziletli benzeri tür olduğunu belirterek, “Bu kabil bulunmaz görülür. Bu yüzden bu türü gözetlemek talip kuş gözlemcileri, kuş meraklıları de olacaktır. Böyle ayrımsız kaydın buradan verilmesi Türkiye’nin ciharıyek vasıtasıyla gözlemcilerin bu alana gelmesine açar olacaktır. Bu çalışmaya şu anda ehemmiyet vermekteyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: