Belden aşağısı tandırda yanan Fatmanur, bisiklete atlamak ve pabuç söylemek üzere arkalama bekliyor

Iğdır’dahi 2019 yılında evlerinin bahçesindeki tandıra düşen ve belden aşağısı yanan süfli yavru, ameliyat olup bisiklete binmek ve yekpare arkadaşları gibi pabuç içki içmek üzere hayırseverlerden arkalama bekliyor.

Iğdır model Karakuyu köyünde Asiye-Sadullah Çakmaz çiftinin 2 çocuğundan küçüğü olan Fatmanur Çakmaz (6), 7 Kasım 2019’birlikte evlerinin bahçesinde bulunan tandıra düştü. Tezyifkâr çocuğunun bağrışlarına koşan ana Asiye Çakmaz, çocuğunu tandırdan çıkardı. Fatmanur’un ciğer, kural, bacak bölgelerinde 2’nci ve 3’üncü adım yanıklar oluştu.

Olayı anlatan Ağababa Sadullah Çakmaz, “2019 yılında kızım Fatmanur Çakmaz tandıra düştü. Ondan sonra bizi aracısız Erzurum’a atıf ettiler. Erzurum’dahi 6-7 kamer kaldık. Orada otama süreci başladı ama yoğun yanıklar olduğu amacıyla umum olarak tedavi yapamadılar. Ondan sonraları birkaç yıl geçtikten sonraları İstanbul’a götürdük. İstanbul’üstelik üstelik iki ay büyüklüğünde kaldık orada da 18, 19 ameliyat oldu” dedi. Güzeşte sene kızının vücudunun kuruduğunu ve sertleşme olduğunu anlatan Çakmaz, “Tedavi üzere Ömer Özkan hocayı bize önerdiler. Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde Ömer Özkan sarıklı çocuğu gördü. Ayrıksı doktorlara ‘işte bu şekilde yapacaksınız’ diye niteleyerek talimat verdi. Tığ bile kendisi ameliyat edecek zannettik ama ameliyata girmedi. Ameliyata giren doktorlar da ‘biz beceremedik’ dedi. Bize ‘biraz da parmakları açarsak parmakları kaybedebiliriz’ dediler. Bizde maddi hizip olmadığı üzere tığ bu ameliyatı yapamıyoruz. Ömer Özkan öğretmen bu işin erbabıdır, bu işi çokça mebzul biliyor. Onun için dahi maddesel durumumuz kısıtlanmış, ücretli olduğu amacıyla biz birlikte otama yapamıyoruz” dedi.

Ata Çakmaz, kızının ameliyatı için hayırseverlerden arkalama beklediğini söyledi.

“Ayak altı derisi sertleşmiş yürüyemiyor, ağlıyor”

Temel Asiye Çakmaz üstelik kızının durumunun ateş olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“Fatmanur’un vücudu haddinden fazla dağ ayrımsız şekilde göynük. Vücudu sert, bir yere gidemiyor, hep ayaklarına bakıyor, ağlıyor, üzülüyor. Pabuç giyemiyor, fut parmakları birbirinden müstesna. Fut altı derisi katır kutur yürüyemiyor, ağlıyor. Daim bütün ayaklarına bakıyor, diyor ‘anne bu ayaklarım hastalık hakeza oldu’.

“Bacağım iyileşseydi ben de mutlu olurdum”

Fatmanur’u Antalya’ya götürdüklerini anlatan Çakmaz, “Bizim da maddiyatımız haddinden fazla çığlık. Hoppadak Ömer Özkan öğretmen yapabilir, onun için arkalama istiyoruz. İnşallah Fatmanur’un durumu gani evet o birlikte iyileşir ömrüm süresince herkese dua ederim” diye niteleyerek konuştu.

Tandıra düşerek vücudunun değişik yerleri yanan Fatmanur Çakmaz (6) ise, bisiklete atlamak ve pabuç germek istediğini söyleyerek, “Benim bacağım iyileşseydi ben üstelik bahtiyar olurdum. Benim babam bana çiftteker verirdi, ben çiftteker sürerdim. Emsal bacağım iyileşseydi…Ben doktor amcaya ‘benim bacağımı iyileştir, iyileştir’ dedim. Benim bacağım ağrıyor” dedi. – IĞDIR

Share: