Bursa UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na dahil oldu

Sanat ve umum sanatları dalında UNESCO Doğurucu Şehirler Ağı üyesi olan Bursa, UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Zıkkım’na dahi karışma edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, özellikle tarihi ve kültürel mirası kalkışmak üzere mecmu değerleriyle Bursa’yı dünya vitrinine çıkaran Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına tıpkı yenisini daha ekledi.

2014 yılında Hanlar Bölgesi, Padişah Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren site, sabık yıl birlikte fayans ve Bursa ipeğinin dolay planda olduğu “zanaat ve el sanatları” dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Zıkkım’na dahil olmuştu.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında hele uluslararası örgütlenmeler zarfında kayran kayran Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sonucunda Bursa demincek de UNESCO Öğrenen Şehirler Global Ağı’na (GNLC) örgen oldu. 2013 yılında oluşturulan, örgen şehirler beyninde düet öğrenmeyi ve diyaloğu geliştirip, acun şehirlerindeki sahn boyu öğrenme uygulamalarını destekleyen Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na son genişlemede Bursa ile Sakarya ve Yozgat da dahil edildi.

Üye sayısı 217’den 294’e yükselen ağda, Türkiye’den ayrıca Konya, Eskişehir, Hatay, Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir düz alıyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde mevcut UNESCO Hanay Boyu Öğrenme Enstitüsü marifetiyle yürütülen Öğrenen Şehirler Global Zehir programına karışma olan Bursa, diğer şehirlerle bilgi paylaşımında bulunabilecek, uzmanlar ve profesyonellerden oluşan ağla bildirişim içre olacak.

Açıklamada görüşlerine vadi verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, turizm hedefleri doğrultusunda kentin değerlerini dünya vitrinine çıkarmanın derdi ve heyecanı içinde olduklarını belirtti.

Şehrin tanıtımı üzere uluslararası organizasyonlarda saha almaya gayret ettiklerini anlatan Magnezit, “2014 yılında Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık ile başlayan UNESCO yolculuğumuza geçtiğimiz sene Doğurucu Şehirler Ağı üyeliğini ekledik. Serencam namına yaptığımız çalışmalarla da UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Ağı’na dahil olduk. Bu sayede birliğe unsur 294 şehirle öğrenme ve diyalog merkezli münasebat kurularak, hayat boyu öğrenme uygulamalarını geliştireceğiz. Bursa’mızın, UNESCO Öğrenen Şehirler Global Zıkkım üyelik sürecinde himmet veren, katkıda bulunan herkese teşekkür ediyor, üyeliğimizin hayırlara açacak olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da Eskişehir Taşı’a gönderdiği mektupta, Bursa’nın üyeliğini tebrik kartı etti.

Share: