Güzeşte yılın en kurak kenti Amasya’da günâşık üretimi bu sene 2 mezuniyet arttı

Türkiye’bile güzeşte yıl yağışların azlığı dolayısıyla en yağışsız kentler arasında olan Amasya’de il suya birkaç gerekseme duyan günâşık üretimini destekledi. Bu yılki yağışların üstelik müspet etkisiyle üretimin kestirmece 2 hatim artacağı hesap pusulası ediliyor.

Geçen yıl 47 bin ton ayçiçeği üretimi yapılan kentte, bu yıl 222 bin327 dekar alanda başlanan hasatta rekoltenin 79 bin tona ulaşması bekleniyor. Yaklaşık 2 cellat bulan benzeri verim artışının görüldüğünü açıklanan Amasya Valisi Mustafa Masatlı, “Bu yıl kıraçta birlikte ortalamamız 300 kilonun üzerinde” dedi.

Ortaköy’bile gerçekleştiren dünya gündöndü hasadına katılan Mustafa Masatlı, sabık sene kuraklığın etkilerinin azaltılması üzere bin 900 üreticiye gün çiçeği tohumu dağıttıklarını bu yılda uygulamayı sürdürüp 3 bin 200 çiftçiye 6,4 milyon TL tutarında bindi sağladıklarını hatırlattı. 2021 yılının serencam dönemi ve 2022 yılının başlarında görülen yağışların göl ve barajlar ile akarsu kaynaklarındaki su seviyesini artırdığına değinen Ilbay Masatlı, “Ağırbaşlı aynı ürün, bereket artışı var. Normalde ayçiçeğinde dekar başına 150, 200 kilogram hile edilebilen miktardır. Bu sene kıraçta dahi ortalamamız 300 kilonun üstünde” diye niteleyerek konuştu.

Biçerdövere binip hasadı gözlemleyen Masatlı üreticilerle üstelik kardeş kardeş etti. İncelemede İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin üstelik kayran aldı. – AMASYA

Share: