Burdur’a getirilen 1061 depremzede GSB yurtlarına yerleştirildi

Kahramanmaraş merkezli, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen 10 ildeki depremzedelerden 1061 dirilik, Burdur ve ilçelerindeki Cahillik ve Spor Bakanlığı (GSB) yurtlarına yerleştirilmeye başlandı.

Afet Eş Güdüm Merkezi’nden yönlendirilen ve kişi imkanlarıyla Burdur’a gelen depremzedeler, şehir merkezinde GSB Asım’ın Nesli Yurdu, Köşe KYK ile Gölhisar KYK yurtlarına yerleştiriliyor.

Deneyimsizlik ve Spor İl Müdür Vekili Mustafa Özçelik, Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının talimatları doğrultusunda depremde evleri yıkılan afetzedeleri sunu gür şekilde ağırlaya çalıştıklarını belirtti.

Depremzedelerin bilcümle ihtiyaçlarını yurtta karşıladıklarını belirten Özçelik, kendilerine ensiz personellerinin yanında gönüllü gençlerin de havari olduğunu aktardı.

Otobüslerle depremzedelerin yurtlara gelmeye bitmeme edeceğini dile getiren Özçelik, “Kent merkezinde 4 yurdumuz, Bucak ve Gölhisar ilçelerimizde birer yurdumuzda depremzede kardeşlerimizi mihman ediyoruz. Şu temel büyüklüğünde Kenar’ta 578, şehir merkezinde 450, Gölhisar’da 33 kişiyi barındırdık. Bugün itibariyle 1500 kişinin henüz gelmesini bekliyoruz. O kardeşlerimizi dahi yurtlarımıza alacağız.” diyerek konuştu.

“Bu sıcak karşılamanız bize yeter”

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinden mevrut Hatice Delicesine, yaşadıkları deprem şokunu bibi atlatamadıklarını söyledi.

Çok şişman hareket yaşadıklarını ve o anı akıllarından silemediklerini ifade fail Şahin, “Yakınlarımızı kaybetmemiz bizi derinden üzdü. Bilinç altımıza deprem yerleşti. Salim olsunlar bizi burada çok bereketli karşıladılar, bu hizmetleri görüyoruz. Rabbim devletimize, milletimize bozulma vermesin.” dedi.

İskenderun’dan mevrut Remzi Yaşayış dahi salat kılmaya hazırlandığı tam depreme yakalandığını belirtti. Göz yaşlarına bilgili olamayan Varlık, “Bundan iyisi can sağlığı, biz bu felaketi yaşadık. Allah razı olsun, burada imkanlar çokça bol. Hamam karşılamanız bize yeter.” ifadesini kullandı.

Depremzedelerden Mehmet Geçim da depremde evlerini kaybettiklerini söyledi. Burdur’a 12 kişilik bir ekiple geldiklerini anlatan Sağlık, yurtta ihtiyaçlarının karşılanmasından çevre mutlu olduklarını bildirdi.

Share: