Erzurum gündem: Erzurum ve Artvin’in paylaşamadığı lezzet: “cağ kebabı” (2)

Küçükbaş hayvan etiyle yapılan ve özel baharatlarla hazırlanarak odun ateşinde pişirilen cağ kebabının hangi kente has ayrımsız zevk olduğuna dayalı Erzurumlular ve Artvinliler beyninde rekabet yaşanıyor.

Pişirilmeden evvel soğan, biber, sodyum klorür ve türlü baharatlarla edep edilen vücut, dinlendirme aşamasının arkası sıra parçalar halinde “cağ” adı verilen şişlere takılıyor.

Yatık namına özel odun ateşinde pişirilen cağ kebabının, ateşli kuvveti ve yakınlığı, adım adım pişirilmesi ve faziletli rakımda beslenen kucak ile kuzu etlerinin kullanılması kabil etkenlerle özel ayrımsız tadı bulunuyor.

İki site ortada yıllardır paylaşılmayan zevk amacıyla Erzurum 22 Şubat 2010’birlikte “Oltu cağ kebabı” adıyla coğrafi belen, Artvin ise 2 sene önceki “Yusufeli cağ döner kebap” adıyla işaret tescili aldı.

“Artvin’üstelik bu aromayı bulamazsınız”

Oltu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Baki Esmer, AA muhabirine, cağ kebabın Türkiye’nin bir nice yerinde yapıldığını fakat eksantrik yerde Oltu’bile yapıldığı kabilinden lezzetli olmayacağını savundu.

Yörede yapılan banyo kebabını lezzetli kılan etkenlerden bahseden Kara, şöyle konuştu:

“Temel esprisi şu, bizim bu coğrafyada kır çiçeğiyle beslenen koyunların etinden yapılmasıdır. Balıkesir, Bursa yahut Artvin’da bu aromayı bulamazsınız. Türk Kurgu Kurumu sözlüğünde bile cağ kebabın Oltu’ya ilgilendiren olduğu belirtilir. Cağ kebabın tarihçesine indiğiniz devir, Oltu yöresinde konaklama ve göçkün toplumların kullandığı pişmiş vücut, bozulmadan taşıdıkları aynı yemek çeşidi. Artvin’birlikte kucak etinden oltu kebabı yiyici birçok hayat var?”

Esmer, Oltu Maliyesinde 1933’da banyo kavrulmuş yapıldığına dayalı pres ruhsatlarının olduğunu belirterek, “1970-1980 sonrası gayrı yerlere taşınmış. 1970’lerde Artvin’da oltu kebabı var mıydı? Sistem seçkin şeyi kanıt edebilir ama bunun yatağı bura. Oltu’ya arpalık olduğu için burada yapılır. İlçede şu an 20’nin üstünde pres var. Buranın damak tadı, buraya başmaklık bire bir aşındırmak.” dedi.

“Babam da onun dedesi dahi oltu kebabı yiyordu”

Oltu’birlikte 12 yıldır banyo kebap ustalığı işleyen Fahrettin Özbek ise mesleği babasından öğrendiğini anlattı.

Babasıyla 6 yaşındayken cağ kebabı için deri kesimine gittiklerini dile getiren Özbek, “Adı üzerinde Oltu cağ kebabı. Gelsinler Oltu’nun lezzetiyle diğerlerini kıyaslasınlar. Artvinliler da gelsin görsünler, yesin görsünler.” dedi.

Oltulu Eroğlu Çeri de cağ kebabını duymak isteyenleri ilçeye çağırma ederek, “58 yaşındayım, çocukluğumdan beri yiyorum. Babam de cağ kebabı yiyordu, onun dedesi bile oltu kebabı yiyordu.” ifadelerini kullandı.

Artvinliler sabahleyin kahvaltısında bile tüketiyor

Erzurum’dahi öğle vakti ve akşam öğünlerinde yenilen cağ kebabı, Artvin’bile ise sabah kahvaltısında de tüketiliyor.

Kentte “Artvin döneri” adına dahi adlandırılan oltu kebabı, diyar merkezi ve ilçelerde söz, düğün, festival kadar şölenlerde de misafirlere ikram ediliyor.

Artvin Ticaret ve Endüstri Odası Umumi Heyet Başkanı Seçme Kurt, AA muhabirine, Artvin dönerinin kentin ve Türkiye’nin bildirme koskocaman lezzetlerinden olduğunu söyledi.

Kent genelinde cağ kebabının parçalanmamış öğünlerde tüketildiğini, sos kullanmadıklarını belirten Aldanmaz, şunları kaydetti:

“Artvin nebat çeşitliliği itibarıyla Türkiye’nin bildirme varlıklı şehri. Florası çokça ensesi kalın bir il. Yaklaşık 8 ay boyunca bu otlaklarda otlayan küçükbaş hayvanların etlerinin damağımızda bırakacağı lezzetle 8 ay içeride besi ile beslenen hayvanın tadı banko bir olamaz. Tığ ‘Artvin çevrili döneri’ adı altında Artvin Belediyemizle eş tıpkı çalışma yaparak coğrafi işaret başvurusunda bulunduk. Haddinden Fazla mail zamanda coğrafi işaretimizi de alıp geçmiş Karadeniz’e, sonradan da yekpare Türkiye’ye bu lezzeti hissettirmek istiyoruz.”

“Kuzu etinden asla vazgeçmiyoruz”

Yusufeli ilçesinde 45 yıldır dönercilik yapan İbrahim Karaca ise cağ kebabının sunu lezzetlisinin kuzu etinden yapıldığını savundu.

Artvin coğrafyasındaki hayvanın etinin lezzetli olduğunu söyleyen Kişmiri, “Ten akşamdan hazırlanır, sabahtan dizilir ve pişirilir. Kuzu etinden katiyen vazgeçmiyoruz. cağ kebabı çevrik şekilde odun ateşinde pişirilir. Banyo kebabının lezzeti kuzu hitit ve odun ateşinde pişmesinde gizli.” dedi.

İşletmeci Ihtiyaç Bodur de banyo dönerinin sabah hazır olduğunu anlatım ederek, “Kahvaltı dönerle başlar. Değme yerde 11.00’den bilahare döner sermaye çıkar, burada sabahleyin 7.00’de. Erzurum’a gidin bakın, döner sermaye 7.00’birlikte çıkıyor mu, o firez var mı? Bulunmayan. Geçmiş yemesini bileceksin, sonra yapmasını. Erzurum’dan geliyorlar burada kavrulmuş döner kebap yiyorlar ve ‘Tığ Erzurum’de bu tadı alamıyoruz.’ diyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: