Berberlik mesleğini 50 yıldır istekle sürdürüyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde hayat dolu 63 yaşındaki İlhami Antrenör, 50 yıl evvel başladığı berberlik mesleğini sağlığı elverdiği sürece daim olmak istiyor.

Merzifon ilçesinde ortaokuldan sonraları yetişek hayatına bitmeme edemeyen Belletici, 13 yaşında berberin yanında şakirt namına çalışmaya başladı. Çıraklığı ve kalfalığını mütemmim Belletici, maharet belgesini aldıktan bilahare 23 yaşında kişi iş yerini açtı.

Tarihi Merzifon arastasındaki dükkanında tıraş amacıyla tafsilatlı yıllardır aynı araklama, yülüme makinesi ile usturaları kullanan Koç, müterakki yaşına rağmen dükkanını önceki günkü üzere erken saatte “bismillah” ile açıp müşterilerini güler yüzle karşılıyor, kardeş kardeş edip tıraşını yapıyor.

“45 yıllık müşterim var”

Koç, AA muhabirine, mesleğini geçmiş günkü heyecanla sürdürdüğünü söyledi.

Babasının “bahşişi artağan” tavsiyesiyle kendisini berberliğe yönlendirdiğini belirten Antrenör, bugüne büyüklüğünde çokça sayıda şakirt yetiştirdiğini vurguladı.

Yaşıtı olan bağlı müşterileri bulunduğuna belen fail Çalıştırıcı, “Müşterilerim genellikle itidalli buğulu. 45 yıllık müşterim var, işimden haddinden fazla memnunum. Bire Bir işi severek yaparsan, iyice çalışırsan temas antlaşma kazanırsın ama işini sevmezsen, izlem etmezsen tıpkısı molekül kazanamazsın. Tıpkısı rahatsızlığım olmadığı sürece mesleğimi devam ettirmeyi düşünüyorum.” dedi.

Teknolojinin gelişmesinin mesleklerine de sıklet ettiğini, geçmişe göre mesleği yürütme etmenin kolaylaştığını anlatan Antrenör, “Okuyamadık, bu mesleğe bitmeme ettik. Babam beni tıpkısı ustanın yanına götürdü ve bu işe başladık. Ustam haddinden fazla ongun tıpkı insandı. Beni çokça sevdi ve berberlik mesleğini öğretti. Önceleri tıraşta, gurur gücünde engel vardı. Bu mesleği hep zorluklarla yaptık. Deminden gelişigüzel molekül kolaylaştı.” diyerek konuştu.

Çalıştırıcı, tebessümü olmayan kişinin esnaflık yapamayacağını, çıraklıkta edindiği prensipleri muallel asırdır eksiltmeden sürdürdüğünü dile getirerek, “Arz büyük sermayem olan şekerli dilimle müşterime bakım etmeye bitmeme ediyorum. Sabah dükkanı açtığında besmele çekeceksin. Dükkana kim gelirse gelsin, merbutiyet göstereceksin. Sevgiyi göstermezsen kamera gelmez.” ifadesini kullandı.

Arasta esnafından Ahi Karadağ ise 10 yıldır İlhami Belletici’ta tıraş olduğunu belirterek, “Parası olsun olmasın, herkese havari oluyor. Bu dükkanda huluskârlık var. Yürekten sohbeti, misafirperverliğiyle kendisini haddinden fazla seviyoruz.” dedi.Share: