Doç. Dr. Mustafa Ceylan: “Sülük yetiştiriciliğinin teknik ve ilmî tabana dayalı adına toplumda yaygınlaştırılması için çalışıyoruz”

Doç. Dr. Mustafa Ceylan: “Sülük yetiştiriciliğinin maharet ve bilimsel tabana dayalı yerine toplumda yaygınlaştırılması üzere çalışıyoruz”

Sakarya’dan Isparta’ya mevrut elçi Yusuf Kaya: “Dudağımdaki yarayı sülükle tedavi ettikten bilahare düşkünlük sardım”

ISPARTA Isparta Kullanışlı Ulum Üniversitesi ve Daima Eğitim Aplikasyon ve Araştırı Merkezi çerçevesinde yapılan “Kılgılı Tıbbi Asma Bıyığı Yetiştiriciliği” eğitimi 10 farklı şehirden mevrut 14 elçi ile gerçekleşti.

Isparta ISUBÜ bünyesinde ruh gösteren Daima Terbiye Uygulama ve Araştırı Merkezi, 03-06 Eylül tarihleri ortada “Kılgısal Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği” eğitimi verdi. Türkiye’nin 10 ayrımlı şehrinden mevrut 14 katılımcıya “Uygulamalı Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği” eğitimi hem kuramsal hem üstelik kılgısal yerine gösterildi. Tıbbi sülük yetiştiriciliğinin kayırıcı sağlığındaki önemine değinen ISUBÜ öğretim üyelerinden SÜLMER Müdürü Doç. Dr. Mustafa Ahu “Esenlik alanında enzimleri sebebiyle birçok hastalığın tedavisinde geçer not canlılardandır. Keyif bakanlığının 2014 yılında ortaya koyduğu geleneksel ve tamamlayan tababet uygulamaları yönetmeliği ile tıbbi sülükte dahil doğmak için bütün on beş anadan görme tedavinin kanuncu çerçevede hastanelerde yapılmasına izin verdi. Bu tedaviyi yapacak olan insanlar öncelikle ilişkin kuruluşlardan eğitim bilimi alıp sertifikalandırılması gerekmektedir. Bu yönetmelik sonrasında asma bıyığı talebi dönüş geçtikçe artmaya başladı. Yönetmelik çıktığında iki adet olan çiftlik sayısı on bire hamiş durumda ve bu kopya bölüm geçtikçe artmaya akilane gidiyor” dedi.

“14 değişik elçi iştirak etti”

Tıbbi asma bıyığı yetiştiriciliğinin sanılanın tersine az çok can ve baskı bire bir teknik laf olduğunu tamlayan Ahu “Bu zorlukların önüne geçmeye fiilen tıbbi asma bıyığı yetiştiriciliğinin ustalık ve bilimsel tabana dair namına toplumda yaygınlaştırılması noktasında tıpkı yetişek programı başlattık. Üniversitemizin Daima Yetişek Aplikasyon ve Araştırı Merkezi koordinasyonluğunda bu hafta düzenlediğimiz eğitimimize Erzincan’dan İstanbul’a büyüklüğünde değişen tıpkısı coğrafyada 14 ayrımlı katılımcı iştirak etti. Bu eğitimin ilk iki gününde kuramsal eğitimlerle sülüğü tanıtıyoruz. Serencam iki dönme ise sahaya iniyoruz ve kılgısal tıbbi asma bıyığı yetiştiriciliği eğitimimizin farkı burada ortaya çıkıyor. Burada kursiyerlerimiz sülüğe dokunarak, değme tür aşamayı kendileri beğenmek kanalıyla zihinlerinde seçkin istifham işareti kalmıyor. Bu eğitim böylecene kurmuş olduğumuz bildirişim kanalları ile gelişmelerini takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Dudağımdaki yarayı sülükle tedavi ettikten bilahare düşkünlük sardım”

Sülük eğitimi için Sakarya’dan Isparta’ya mevrut elçi Yusuf Kayaç ” Dudağımda tıpkısı çığlık vardı sülükle otama ettim, sonraları sülüğe düşkünlük sardım. Eğitimlere katılıp asma bıyığı yetiştirmeye değişmeyen verdim” diye niteleyerek belirtti. 6 yıldır uğraşı olarak sülük yetiştiriciliği ile uğraşan Aykut Akkoyun ise eğitim ve araştırı alanında haddinden fazla zayiatlar verdiğini belirterek “Mustafa hocamla sosyal medya aracılığı ile tanıştım buraya geldik eksiklerimizi gördük. 4 günlük eğitimimizde çokça şey kattı. Sülük besleme üstüne çokça özdek öğrendim. Bundan sonraki süreçte inşallah fena hâlde sonuçlar alacağım” şeklinde konuştu.

Eğirdir Akarsu Ürünleri Araştırma Enstitü Müdürlüğü ve Isparta Belediyesi’nin da desteğiyle gerçekleştirilen yetişek zaman sona erdi.

Share: